Novinky

Důvěra v ekonomiku se v závěru roku snížila

Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se ve srovnání s listopadem mírně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 89,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 92,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,3 bodu na hodnotu 74,7.

František Doupal
Zdroj: ČSU
  • 30. 12. 2022
  • 0 min
Důvěra v ekonomiku se v závěru roku snížila

„Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli setrvale klesá již od června tohoto roku. V prosinci byl zaznamenán propad zejména ve stavebnictví a v maloobchodě. Stavebnictví je ale současně jediným odvětvím, kde se důvěra přes výrazný prosincový pokles stále drží nad dlouhodobým průměrem. Podnikatelé ve všech odvětvích na konci roku důvěřují ekonomice méně než v loňském prosinci,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

„Po listopadovém zlepšení se důvěra mezi spotřebiteli v prosinci opět mírně snížila. Z výsledků průzkumu vyplývá, že domácnosti negativně hodnotí zejména svou současnou ekonomickou situaci. Pozitivně lze ale hodnotit, že mimořádně velké obavy z jejího dalšího zhoršování se začínají postupně zmírňovat,“ sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Další podrobnosti včetně audio nahrávek citací naleznete v Rychlé informaci.