Důvěra spotřebitelů v ekonomiku meziměsíčně znovu vzrostla, důvěra podnikatelů se snížila

28. 2. 2023. (redaktor: František Doupal)
Souhrnný indikátor důvěry ČSÚ se ve srovnání s lednem mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 91,7, při rozdílném vývoji jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 1,3 bodu na hodnotu 92,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 4,8 bodu na hodnotu 87,7.

V únoru se důvěra mezi podnikateli zvýšila ve vybraných odvětvích služeb a stavebnictví. V obchodě a v průmyslu se naopak oproti lednu snížila.

„Únorová důvěra podnikatelů v průmyslu poklesla na nejnižší hodnotu od června 2020. Podniky ve vybraných segmentech průmyslu očekávají výraznější útlum tempa růstu výrobní činnosti a také pokles zaměstnanosti,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku podruhé v řadě zvýšila. Počet domácností hodnotících svoji současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, se oproti lednu téměř nezměnil. Meziměsíčně se výrazně snížil počet respondentů očekávajících zhoršení jejich finanční situace v následujících 12 měsících. Oproti minulému měsíci se domácnosti také méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se meziměsíčně mírně snížil.

„Spotřebitelská důvěra v únoru podruhé v řadě výrazně vzrostla. Podobně jako v lednu zaznamenala většina sledovaných ukazatelů meziměsíční zlepšení. Nicméně spotřebitelský sentiment jako celek pořád zůstává hluboko pod svým dlouhodobým průměrem,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podrobnosti si můžete prohlédnout zde.

Štítky: 

Podobné články

Celková důvěra v ekonomiku se drží těsně nad dlouhodobým průměrem

29. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSU, vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 0,9 bodu na hodnotu 100,1, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 1,0 bodu na hodnotu 100,0, zatímco indikátor důvěry spotřebitelů se nezměnil a zůstal na květnové hodnotě 100,7. Čtěte více

ICT specialisté loni v průměru vydělávali 94 tisíc měsíčně

22. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Průměrná hrubá měsíční mzda ICT specialistů v roce 2024 meziročně vzrostla o 7 % na 94 tisíc korun. V Praze přitom překročila stotisícovou hranici. Nůžky mezi mzdovou a platovou sférou se u těchto specialistů i nadále výrazně rozevírají. Čtěte více

Celková důvěra v ekonomiku se drží těsně nad svým dlouhodobým průměrem

25. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry ČSU (vyjádřený bazickým indexem) se meziměsíčně snížil o 0,9 bodu na hodnotu 100,1, při rozdílném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 1,0 bodu na hodnotu 100,0, zatímco indikátor důvěry spotřebitelů se nezměnil a zůstal na květnové hodnotě 100,7. Čtěte více

HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,8 %

3. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2025 mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně o 2,2 %. Meziroční růst HDP byl podpořen vyššími výdaji na konečnou spotřebu a změnou stavu zásob. Negativní vliv mělo zejména saldo zahraničního obchodu. Čtěte více