ČSU: PC je ve dvou třetinách domácností

11. 12. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: ČSU)
Za posledních pět let vzrostl počet českých domácností vybavených osobním počítačem o 1,1 milionu. V současné době tak vlastní PC dvě třetiny domácností a téměř každá domácnost je připojena i k internetu.
Foto: SXC.hu

Podle dalšího zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) v současné době české domácnosti vlastní dva a více počítačů a téměř 40 % domácností má přenosný počítač. Počítač si pořizují více domácnosti s dětmi (91 %) než domácnosti bez dětí (58 %).

„Zatímco v roce 2007 byla k internetu připojena pouze čtvrtina domácností a nejrozšířenějším typem připojení bylo vytáčené připojení přes telefonní linku, v roce 2012 využívaly tento typ připojení pouze čtyři domácnosti ze sta. Všechny ostatní domácnosti s internetem byly připojeny vysokorychlostně,“ řekl expert ČSÚ Martin Mana. K internetu se Češi připojují i přes mobilní telefon: v roce 2012 vlastnilo mobilní telefon 96 % Čechů starších 16 let, z toho 13 % jej použilo i k přístupu ke službám internetu.

„Osobní počítač i internet využívalo v tomto roce shodně sedm z deseti Čechů. Poprvé v historii tohoto šetření tedy můžeme konstatovat, že uživatel počítače je zároveň i uživatelem internetu,“ uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Dlouhodobě platí, že počítač, internet a mobilní telefon používají častěji muži než ženy, mladší lidé než starší a jednotlivci s vyšším vzděláním.

Mezi nejčastější činnosti vykonávané na internetu patří posílání a přijímání e-mailů (94 % uživatelů). Druhou nejrozšířenější činností je čtení on-line zpráv, novin a časopisů (85 %), těsně následované vyhledáváním informací o zboží a službách (84 %). Mezi mladými uživateli internetu se největší oblibě těší telefonování přes internet, přehrávání/stahování hudby, filmů a videí a účast na sociálních sítích.

Téměř třetina Čechů využila v roce 2012 internet k nákupu zboží či služeb. Nakupování přes internet je oblíbenější u mladších a vzdělanějších Čechů. Nakupování přes internet je nejrozšířenější mezi ženami na rodičovské dovolené: „Šest z deseti uživatelek internetu na rodičovské dovolené uvedlo, že nakoupilo přes internet,“ řekla Romana Malečková z ČSÚ. Nejčastěji nakupovaným zbožím celkově je oblečení, obuv a módní doplňky, na druhém místě jsou vstupenky na kulturní a sportovní akce. Ženy na rodičovské dovolené se kromě toho zaměřují na nákup hraček, stolních her a fotoslužeb.

Z mezinárodního hlediska se Česká republika ve vybavenosti domácností informačními technologiemi (kromě mobilního telefonu) stále nachází pod průměrem členských zemí EU (19. místo ve vybavenosti českých domácností počítačem, 16. místo z hlediska připojení k vysokorychlostnímu internetu). Počtem uživatelů internetu se Česká republika velice těsně přiblížila k průměru EU27.

Štítky: 
Fotogalerie: 

Podobné články

Důvěra v ekonomiku zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem

26. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Celková důvěra v ekonomiku se v květnu po historicky nejvyšším propadu v předešlém měsíci mírně zvýšila, přesto ale zůstává hluboko pod dlouhodobým průměrem. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,3 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů klesl o 2,2 bodu, indikátor důvěry spotřebitelů naopak vzrostl o 11,8 bodu. Čtěte více

ČSÚ varuje před podvodnými výzvami k uhrazení poplatku

19. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Český statistický úřad varuje podnikatelskou veřejnost před výzvami k zaplacení údajné registrace firmy v Registru ekonomických subjektů (RES). Podvodná výzva je přitom zasílaná i prostřednictvím datových schránek. Čtěte více

Koronavirus zasadil ekonomice tvrdou ránu

18. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Více než šestiletý růst české ekonomiky se v 1. čtvrtletí zastavil. Hrubý domácí produkt meziročně reálně klesl o 2,2 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím se propadl o 3,6 %. K propadu došlo v průmyslu i ve službách. Podle prvního odhadu byl pokles HDP způsoben značným zhoršením bilance zahraničního obchodu i poklesem investiční aktivity. Čtěte více

Pandemie otřásá důvěrou v ekonomiku

28. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČSU)
Souhrnný indikátor důvěry oproti březnu klesl o 19,6 bodu, nejvíce od počátků sledování. Důvěra rekordně poklesla mezi podnikateli i spotřebiteli. Čtěte více