Co přinesl Windows 10 October 2018 Update

5. 10. 2018. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Microsoft)
Microsoft si na podzim připravil řadu novinek. Vedle řady jiných novinek světlo světa spatřil dlouho očekávaný update pro operační systém Windows 10. Uživatelé jej mohou stahovat od 2. října, nejlépe prostřednictvím funkce Windows Update nebo přes aktualizační aplikaci. Jaké zásadní změny a inovace podzimní update uživatelům přináší?

Uživatele, kteří už si zvykli na režim automatických aktualizací, Microsoft informoval, že bude v následujících týdnech probíhat update – nejnovější aktualizace začne výrobce podle svého vyjádření doručovat od 9. října. Nedočkaví a zdatnější uživatelé si ale nový update mohou už kompletně stáhnout a nainstalovat přes Nastavení – stačí v sekci Aktualizace a zabezpečení zkontrolovat dostupnost updatu, povolit instalaci a o zbytek se systém postará sám. Microsoft také poskytuje vlastní aktualizační aplikaci (Pomocník s aktualizací Windows 10), kterou lze pro instalaci říjnového updatu použít.

Rovnováha mezi prací a osobním životem

V souvislosti s podzimní aktualizací se Microsoft odvolává především na zvyšování produktivity. Všudypřítomná konektivita vede k tomu, že většina z nás je neustále online. U mnohých proto vzniká pocit, že musí na každý pracovní e-mail nebo úkol okamžitě reagovat, a to bez ohledu na to, co je za den či denní dobu. Technologie bezesporu přinášejí nové možnosti a zefektivňují naši práci, ale nesou s sebou také mnohá úskalí – například se v permanentním „online režimu“ obtížně hledá správná rovnováha mezi osobním a pracovním životem. Podle Microsoftu nás některé technologie při nesprávném používaní dokonce brzdí – mnozí z nás například 150-1 000krát za den zkontrolují svůj mobil a na displej svého smartphonu koukají 3-6 hodin denně. S technologiemi se změnily také naše návyky a způsoby práce, komunikace a každodenní život. Microsoft to pochopitelně vnímá jako příležitost a usiluje o to, aby prostřednictvím svých produktů nabízel technologie a funkce, které nebudou uživatele zahlcovat, ale podporovat a posouvat dál. Funguje to tak ale v praxi?

Nová éra osobní produktivity

Microsoft ve spojení s říjnovým updatem hovoří o nové éře osobní produktivity. Cílem aktualizace má být nová uživatelská zkušenost, která prostupuje všemi oblastmi našeho života a také všemi zařízeními, která používáme. Pracovní kontinuita a vytváření funkčního ekosystému napříč zařízeními je tak jednou z oblastí, na které se Microsoft v updatu zaměřil. Pojďme se ale konečně podívat, na konkrétní vylepšení, která podzimní aktualizace přináší.

Váš telefon

Jedním z nejdiskutovanějších vylepšení, které s updatem přicházejí, je aplikace Váš telefon (Your phone), která funguje se zařízeními se systémem Android 7.0 a vyššími a s iPhony. Přes počítač pak lze například procházet nejnovější fotografie, jednoduše je přetahovat a upravovat, stačí jen v telefonu nainstalovat potřebnou aplikaci nutnou pro vzájemné propojení. To není samozřejmě vše – díky propojení může uživatel také textovat na velké obrazovce a SMS odesílat přímo z počítače. Uživatelé iPhonu se dočkají možnosti kontinuity práce (kterou mají mimochodem standardně k dispozici v Apple ekosystému už roky), kdy mohou jedním kliknutím otevřít na počítači webovou stránku, kterou si aktuálně prohlížejí na telefonu, a to bez nutnosti složitě si přeposílat adresu e-mailem atp.

Timeline na telefonu

S předcházejícím dubnovým updatem Microsoft uvedl v systému Windows 10 funkci Timeline. Ta měla ukončit neskutečná muka, která všichni prožíváme, když se pokoušíme v tisícovkách e-mailů a ve změti adresářů a souborů (téměř vždy bezvýsledně) najít konkrétní dokument. Timeline nabízí uspořádaný přehled aktivit napříč zařízeními a lze tak snadno dohledat, co, kde a kdy bylo prováděno, přičemž nezáleží na tom, zda se aktivita odehrála na PC nebo mobilním zařízení s Androidem i iOSem. Kdykoliv se lze díky Timeline pohodlně vrátit k rozdělané práci či uloženému dokumentu. S podzimním updatem je Timeline z PC s Windows 10 dostupná také na propojeném telefonu, takže lze tato zařízení synchronizovat a stejně pohodlně dohledávat dokumenty, historii a jakýkoliv obsah napříč používanými zařízeními. Aktivity zaznamenané v tomto přehledu lze sdílet, ale také odstraňovat – je možné vybrat konkrétní čas, den a činnost. Možnost časové osy aktivity na telefonu je v preview verzi pro Android, pro iPhony by měla přijít v dohledné době. Pokud ani netušíte, že tuto funkci ve Windows 10 máte, zkuste si ji prohlédnout – stačí stisknout Windows key + Tab.

Dark mode, SwiftKey a screenshoty

Windows 10 October 2018 Update (též Windows 10 verze 1809) přinesl i ryze kosmetické a vizuální úpravy systému. Prostřednictvím updatu si do Windows 10 našla cestu i SwiftKey klávesnice a vylepšení se dočkala v kancelářském světě nepostradatelná funkce Výstřižky.

Díky updatu mohou uživatelé aktivovat tmavý režim pro své pracovní prostředí a aplikace (kromě prohlížeče Edge, který má vlastní tmavý mód). Tmavé barvy představil nedávno i nový MacOS Mojave pro počítače značky Apple.

SwiftKey klávesnice je první virtuální klávesnice, která nabízí inteligentní prediktivní „swipe-typing“ pro zařízení s Androidem a iOSem. Jde o klávesnici, u které uživatel přejíždí po klávesách místo toho, aby jednotlivě stiskl každé písmeno zvlášť. Tuto klávesnici teď Microsoft přenesl i do Windows 10, kde ji nejvíce ocení a využijí samozřejmě ti, kteří mají dotykovou obrazovku. SwiftKey klávesnice podporuje momentálně angličtinu, francouzštinu, němčinu, italštinu, španělštinu, portugalštinu a ruštinu.

Nástroj Výstřižky představuje klíčovou pomůcku pro všechny, kteří potřebují „zaznamenat“ obsah na svém monitoru. Ale Výstřižkům je konec, Microsoft se rozhodl protlačit nový a podle svého lepší nástroj: Snip & Sketch. Vylepšená funkce by měla udělat výstřižky přístupnější a přináší možnost lepšího sdílení screenshotů. Také pro vyvolání funkce nebude zapotřebí složité hledání nebo kombinace Windows key+Shift+S, ale jednoduše lze nastavit její otevření stisknutím klávesy PntScn. Funkci jde také snadno spustit z Centra akcí.

Chytrý update

Updaty často doprovází také jisté frustrace a řada nepříjemností. Uživatelé si v případě Windows 10 často stěžují na četnost aktualizací. S novými updaty také dochází k tomu, že některé dříve využívané funkce prostě přestanou správně pracovat. Obrovským a letitým problémem je typická situace, kdy se dlouze instaluje nový update právě ve chvíli, kdy potřebuje uživatel zařízení využívat. Microsoft proto zapojil strojové učení a přišel s novým prediktivním modelem stahování a instalace updatů. Ty by měly probíhat ve chvílích, kdy uživatel zařízení nepoužívá delší dobu, tedy systém by měl být schopen rozeznat, kdy je vhodná chvíle pro update podle toho, jak uživatel zařízení skutečně využívá. Jak a jestli vůbec přinese tato novinka kýženou úlevu od dílčích nepříjemností s aktualizacemi, ukáže čas.

Font slider

Windows 10 poskytuje řadu užitečných funkcí pro lepší zobrazení textu, ikon i aplikací na displejích s vysokým rozlišením. Díky tomu vypadá obsah na monitoru ostře, a to i navzdory až miniaturním rozměrům zobrazovaného materiálu. Doteď měli uživatelé Windows 10 možnost zvětšovat prvky na displeji při zachování nativního rozlišení. Objekty tak zůstaly dobře čitelné (v případě textu) a rozpoznatelné a nezdeformované (například ikony). Poslední aktualizace dává uživatelům ještě lepší možnosti ovládání zobrazení, jelikož přidává samostatný ovládací prvek pro změnu velikosti písma.

Microsoft DirectX Raytracing

Jedním z klíčových bodů Windows 10 October 2018 Update je první veřejná podpora pro Microsoft DirectX Raytracing (DXR). Ray tracing v reálném čase je podle některých ohlasů zejména v herním průmyslu revolucí. Nabízí úroveň realističnosti daleko před současnými tradičními renderovacími technikami. DXR poskytuje API, které všem vývojářům umožňuje přístup k podpoře GeForce RTX a ray tracingu. Současně také DXR přidává podporu ray tracingu do operačního systému. Počítače s Windows a DirectX 12 díky tomu mohou nyní spustit aplikace využívající ray tracing v reálném čase.

Výběr dalších zajímavých změn

To není zdaleka vše, co update s kódovým označením Redstone 5 přinesl. Uživatelskou zkušenost chce Microsoft zlepšovat také například prostřednictvím následujících prvků:

  • Uživatelé mohou měnit jména živých dlaždic v nabídce Start.
  • Nová funkce „bezpečného odebrání“ obsahuje seznam otevřených aplikací, které mohou využívat externí GPU připojenou přes Thunderbolt 3.
  • Uživatelé mohou pro pořizování výstřižků využívat i nakonfigurovaný stylus.Kopírovaný obsah i screenshoty bude k dohledání v novém systému schránek (clipboardů), tedy v Timeline.
  • Nově lze zvolit tři různé režimy bezdrátového přenosu obrazu (herní mód, produktivita, video).
  • Game Bar se dočkal redesignu a nabízí nové funkce včetně přehledu o výkonu systému.
  • Je možné využívat Windows Mixed Reality bez monitoru.
  • K dispozici jsou Emoji 11.
  • Na displeji počítače se bude zobrazovat aktuální stav baterie u zařízení připojených přes Bluetooth.
  • Edge dostal nové API pro webovou autentifikaci pro přihlášení k online službám přes Windows Hello.
  • V poznámkovém bloku přibyla možnost zoomovat.
  • Skype se dočkal updatu.
  • Uživatelé Azure Active Directory a Active Directory používající Windows Hello for Business mohou pomocí biometrie ověřovat relace vzdálené plochy.
Video : 
Štítky: 

Podobné články

Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

V ČR se objevil malware, který pomáhá spywaru útočit na hesla

25. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Hlavním malwarem, který v dubnu představoval riziko pro české uživatele operačního systému Windows, zůstal spyware Agent Tesla. Spyware tentokrát doplnil nebezpečný malware Agent.QMG, jehož hlavní funkcí je stahovat do zařízení uživatele další škodlivé kódy. Útoky tohoto malwaru překvapily především velmi dobrou češtinou. Čtěte více

Novinky z Microsoft Ignite 2022

19. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Microsoft)
Konference Ignite je každoročně přehlídkou toho nejlepšího, na co se od společnosti Microsoft a jejích partnerů mohou těšit všichni, kteří působí v technologickém sektoru, ať již jde o běžné uživatele, správce sítí, vývojáře nebo třeba ředitele IT. Čtěte více

ATC získalo ocenění od Microsoftu

6. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers získala ocenění Microsoft v kategoriích Inovátor roku - lokální výrobce počítačů pro rok 2022. Ocenění platí pro Českou republiku i Slovensko. Čtěte více