Co přinesl Computex 2023?

8. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na přelomu května a června letošního roku proběhl v čínské Taipei jeden z největších počítačových a technologických veletrhů letošního roku. Narazit zde můžete doslova na „všechno možné“ včetně komponentů a periférií, počítačů a jejich doplňků nebo síťových prvků a úložišť. Zapomínat nesmíme ani na cloud computing nebo umělou inteligenci.
Duální skládací displej Mobile Pixels Geminos

Záběr akce je obrovský a zahrnuje všechny více či méně myslitelné oblasti souvisejících s IT a elektronikou. I proto v tomto článku vynecháme novinky související s počítačovými hrami a gamingem – ty si budete moci detailněji prostudovat v jiném článku.

Počítačové komponenty

Jedním z témat, o kterých bylo na Computexu hodně slyšet, bylo kapalinové chlazení. Ve světě výkonných grafik a procesorů již delší dobu nejde o nic vzácného, ale trend je jasný – ve světle rostoucí spotřeby elektrické energie jednotlivých komponent se bude stávat ještě běžnější a samozřejmější součástí výbavy počítačů orientovaných na výkon. Příkladem novinek mohou být karty jako Asus ROG Matrix GeForce RTX 4090 Platinum, MSI GeForce RTX 4090 Suprim nebo dvojice novinek od společnosti Gigabyte Aorus (GeForce RTX 4080/4090 Xtreme Waterforce).

Stále častěji se budeme s touto metodou chlazení setkávat i u jiných produktů. Příkladem jsou SSD, která sice při využití sběrnice PCIe Gen 5 dokáží nabídnout skutečně špičkové rychlosti čtení i zápisu dat, ale na druhou stranu se také intenzivně zahřívají.

Adata u svého projektu NeonStorm využívá pro chlazení SSD formátu M.2 speciální metodu rozptylu tepla kombinující chladicí kapalinu a dva ventilátory. Vznikající teplo prochází nejprve kovovým rozptylovačem tepla, aby se zvětšila kontaktní plocha. Po odvedení do kapalinového zásobníku je tepelná energie pohlcena chladicí kapalinou a poté přechází do chladiče z hliníkové slitiny. Chladič funguje jako médium mezi chladicí kapalinou a ventilátory. Po aktivaci ventilátorů na obou koncích chladiče SSD disku je teplo odváděno konvekcí horkého a studeného vzduchu. Ve srovnání s ventilátorovými žebry bez kapalinového chlazení dokáže tento systém snížit teploty o 20 %. Nová technologie byla nasazena např. u modelu Legend 970 Gen5 s kapacitou až 8 TB a rychlostmi až 14 000 MB/s při čtení dat a až 12 000 MB/s při jejich zápisu.

Výkonná SSD s různými typy chlazení představilo i několik dalších výrobců. Zmínit můžeme řešení jako MSI Spatium M570 Pro Frozr and Frozr+ s výkonným aktivním chlazením (jehož provoz si dokonce žádá přídavné napájení) nebo podobně nenasytný Patriot Viper PV553.

Zajímavě působí také chladicí systém AirJet od Frore Systems založený na kombinaci exotických materiálů, geometrie a fyziky. Speciální čip má ve své horní části dutiny vyplněné vibrujícími membránami, které prohánějí chladný vzduch přes tepelný rozvaděč pod ním a ochlazují procesor nebo jinou součástku. Navzdory miniaturním rozměrům dosahují částice vzduchu údajně rychlosti až 200 km za hodinu, což by mělo stačit pro efektivní chlazení různých komponent. Ačkoli může celý koncept působit na první pohled docela bláznivě, postupně se začíná objevovat i ve skutečných produktech, jako je (původně pasivně chlazený) mini počítač PI430AJ Pico od společnosti Zotac, kde bylo možné nahradit dříve použitý procesor Intel Atom za podstatně výkonnější Core i3. Další využití se nabízí např. u SSD, což ilustroval disk Sabrent Rocket.

K dalším komponentovým novinkám, které byly na veletrhu představeny, se řadí DDR5 RAM paměti Corsair Dominator Titanium. Paměti zaujmou na první pohled svým atraktivním designem, ale tím hlavním je v tomto případě výkon (až 8 000 MT/s) a kapacita (dosahující až 48 GB na jeden modul).

Společnost Corsair (avšak nejenom ji) můžeme zmínit i v souvislosti s jedním z dalších zajímavých (a hlavně praktických) trendů. Cílem systému Corsair iCue Link je eliminace nevzhledných změtí kabelů uvnitř počítačových skříní. Nové řešení by mělo být k dispozici již v létě a pomocí řetězení si dává za cíl prostřednictvím jediného vedení kabelů propojit nejrůznější větráky, prvky kapalinového chladiče, a dokonce součásti vnitřního LED osvětlení.

Úhledné uspořádání vnitřních komponent by však nedávalo moc velký smysl bez upraveného zevnějšku. S tím může pomoci např. nová skříň Terra od firmy Fractal Design. Jde o prozatím nejmenší case tohoto výrobce s objemem 10,4 litru a opravdu elegantním a současně i kvalitním zpracováním. Vzhledu ani provedení navíc nijak neustoupila praktičnost ani funkčnost.

Dalším příkladem atraktivní počítačové skříně je Azza Sanctum 810, která nabídne futuristický, z velké části prosklený design, ale i podporu pokročilých funkcí včetně vodního chlazení a promyšleného managementu kabelů. Navíc je prostorná a nabízí dostatek místa i pro výkonné komponenty.

Koncová zařízení

Celou řadu novinek představila na letošním veletrhu Computex společnost Asus. Mezi hlavní novinky patří notebooky ExpertBook B9 OLED (B9403) a ExpertBook B5 OLED (B5602) pro náročné firemní uživatele, které kombinují elegantní design a pokročilý výkon i výbavu. ExpertBook B9 OLED se 14" displejem s rozlišením 2,8K se pak hodí i pro uživatele, kteří ocení kvalitní obraz. Zásluhou hmotnosti 990 g a profilu s výškou necelých 16 mm se navíc snadno přenáší. ExpertBook B5 OLEDje naopak určen zákazníkům, kteří potřebují spolehlivý notebook pro každodenní použití. Tento model váží 1,4 kg a je nejlehčím 16" firemním notebookem na světě se 4K OLED displejem a procesorem Intel Core i7 13. generace.

Asus BR1402F je 14" odolný notebook typu 2 v 1 pro oblast vzdělávání. Zařízení je určeno pro žáky a studenty základních a středních škol a může se pochlubit odolným provedením s ochrannými prvky, rozšiřitelnou pamětí a úložištěm, modulárním designem, panelem s dotykovou obrazovkou, ochranou Asus Antimicrobial Guard a nabíjecími porty USB-C.

K novinkám patří i mobilní 3D OLED pracovní stanice pro tvůrce ProArt Studiobook 16 3D OLED (H7604) se stupňovitým pantem umožňujícím vytvořit tenčí rámečky obrazovky, ventilačními otvory vzadu a obrazovkou, kterou lze pozorovat z jakéhokoli úhlu. Sledování 3D OLED displeje nevyžaduje brýle a umožňuje rychlejší a intuitivnější tvorbu 3D obsahu.

Monitor Asus ProArt Display PA32UCXR s úhlopříčkou 31,5" a rozlišením 4K je vybaven mini LED IPS panelem s 2 304 zónami, který poskytuje živé a přesné barvy s 97% pokrytím barevného spektra DCI-P3. Zaujme špičkovým jasem 1 600 nitů a trvalým jasem 1 000 nitů. Skutečná 10bitová barevná hloubka umožňuje zobrazit HDR obsah s hlubokou černou a přesnými detaily. Díky integrovanému motorizovanému otočnému kolorimetru podporuje automatickou kalibraci a konzistentní podání barev v průběhu času.

Společnost Acer představila inovovaný notebook Acer Swift Edge 16 (SFE16-43) určený pro profesionály vyžadující od svého hardwaru vysoký výpočetní výkon, produktivitu a přenositelnost. Tento lehký notebook pohánějí procesory AMD Ryzen řady 7040 s grafikou až AMD Radeon 780M. Živý obraz je prezentován na 16" 3,2K OLED displeji s obnovovací frekvencí 120 Hz, 100% pokrytím barevného prostoru DCI-P3 a špičkovým jasem 500 nitů. Počítač dále zaujme zabezpečeným jádrem a technologiemi Microsoft Pluton a Windows Hello. Rychlé bezdrátové přenosy zajistí podpora Wi-Fi 7.

V neposlední řadě Acer představil i svůj první „ekologický“ Wi-Fi 6E Mesh router vyrobený z recyklovaných materiálů. Třípásmové (2,4 GHz/5 GHz/6 GHz) zařízení Connect Vero W6m dosahuje signálové rychlosti až 7,8 Gb/s. Při použití dvou jednotek lze pokrýt plochu až 465 m2 a u systému quad mesh lze dosah rozšířit až na 930 m2. Při navrhování routeru byl brán ohled na životní prostředí a snaha o snižování emisí CO2 se odráží ve všech aspektech zařízení, od šasi až po energeticky úsporné funkce. Kryt přístroje je z 30 % vyroben z recyklovaného plastu. Recyklovatelný papír se využívá také ve všech obalech. Současně je router vybaven speciálním úsporným režimem, který inteligentně vyvažuje výkon a energetickou účinnost.

Veletrhu se zúčastnilo také MSI, které zde prezentovalo svou civilní (tedy „ne-herní“) sérií Prestige 16 Studio/Evo sestávající z výkonných notebooků pro profesionální uživatele. Počítače se chlubí certifikací Intel Evo, tenkou a lehkou konstrukcí a výdrží až 24 hodin díky 99Wh baterii. Z výbavy můžeme zmínit procesory Intel Core i7 13. generace nebo grafické čipy Nvidia RTX 4060. Notebook MSI Commercial 14 vyčnívá důrazem na bezpečnost. Novinka totiž kromě TPM čipu nabízí také čtečku čipových karet a bezpečnostní NFC čip.

Novinky nechyběly ani na stánku Gigabytu – zmínit můžeme např. novou generaci notebooků Aero 14/16 s OLED displeji, 13. generací procesorů Intel Core a grafickými čipy Nvidia série 40.

Z další nabídky zaujalo přenosný displej Mobile Pixels Geminos složený ze dvou 24" LCD panelů s rozlišením 1 080p a frekvencí 60 Hz. Zařížení lze připojit např. k notebooku nebo telefonu prostřednictvím rozhraní USB-C nebo HDMI a používat jej buď jako jednu velkou pracovní plochu, nebo každou obrazovku zvlášť pro jiný zdroj obrazu. Hodit se může také polohovatelný stojánek, webkamera s mikrofonem nebo dock pro připojení periferií.

Profi segment

Na Computexu je vedle spotřebitelských komponentů a produktů možné narazit také na řešení pro náročné profesionální uživatele nebo pro oblast infrastruktury, datových center a umělé inteligence.

Novinky ze světa síťových úložišť

Společnost QNAP na veletrhu představila nové produkty s procesory AMD Ryzen řady 7000, rozhraním Thunderbolt 4 a SSD formátu E1.S s možností výměny za provozu.

Model TS-h3077AFU s osmijádrovým procesorem AMD Ryzen 7 7700 (až 5,3 GHz) je vysokokapacitní 30pozicové pole SATA typu all-flash. Je vybaveno pamětí DDR5 (s ECC), dvěma porty 10GBASE-T, dvěma porty 2,5GbE a třemi sloty PCIe Gen 4, které umožňují připojení adaptérů 25GbE. Zařízení splňuje požadavky na výkon, které kladou virtualizace, moderní datová centra a produkce 4K/8K médií.

Dalšími novinkami jsou modely TVS-h674T a TVS-h874T s rozhraním Thunderbolt 4, které spojují vlastnosti soukromého cloudu pro kreativní pracovní profese. Řada TVS-x74T je vybavena 12jádrovým CPU Intel Core i7 nebo 16jádrovým CPU Intel Core i9 12. generace, dvěma porty Thunderbolt 4 (USB-C), dvěma porty 2,5GbE, integrovanou GPU, dvěma sloty M.2 2280 PCIe Gen 4 x4, dvěma sloty PCIe Gen 4, které umožňují rozšíření síťového rozhraní o 10GbE či 25GbE, a výstupem 4K HDMI.

Kompaktní model TBS-574TX s hmotností menší než 2,5 kg pak zaujme využitím SSD disků formátu E1.S s možností výměny za provozu, čímž střihačům videa a tvůrcům obsahu usnadňuje práci na víceru projektech nebo sdílení souborů. NAS je dále vybaven 10jádrovým procesorem Intel Core i3 12. generace a nabízí jak rozhraní Thunderbolt 4, tak sloty pro disky SSD E1.S.

AI hýbe světem

Na veletrhu nechyběla ani společnost Nvidia, jejíž generální ředitel Jensen Huang dokonce celou událost zahajoval. Kromě novinek ze světa gamingu (o kterých se dočtete v jiném článku) se v téměř dvouhodinové prezentaci hodně mluvilo např. o umělé inteligenci a supervýkonných počítačích pro její provoz.

Jednou ze zásadních novinek je informace o zahájení výroby „superčipu“ GH200 (je známý také jako „Grace Hopper“), který do jednoho balíčku spojuje jádra Nvidia „Grace“ na bázi ARMu spolu s tensor jádry Nvidia H100 „Hopper“ (tedy s architekturou využívanou u běžných grafik). Tento extra výkonný čip má za úkol urychlovat náročné výpočty a obsahuje 72 ARM jader, 96 GB paměti HBM3 a 576 GB grafické paměti.

Na čipech GH200 je založena další důležitá novinka společnosti Nvidia – supervýkonný počítač DGX GH200. Jde o škálovatelné řešení, určené primárně pro trénování generativní AI a práci s rozsáhlými jazykovými modely. Na trhu by se mělo objevit do konce roku 2023 a jeho výbavu tvoří 256 výše zmiňovaných čipů GH200 Grace Hopper. Ty jsou uvnitř uspořádány do osmi skupin navzájem propojených prostřednictvím rozhraní NVLink. Vše je dále pospojováno výkonnými switchi a dohromady tvoří superpočítač s více než 2 000 větráky a asi 240 km optických kabelů. Celková hmotnost přesahuje 18 tun.

Nvidia uvádí, že ve srovnání se starším řešením DGX A100 novinka nabídne až 500× více paměti a až 48× vyšší propustnost sběrnice NVLINK. Toto úctyhodné zařízení by mělo být schopno dosáhnout výkonu v řádu exaflopů. Kromě složitých jazykových modelů se uplatní také v oblasti algoritmického doručování nebo neuronových sítí. Díky 144TB sdílené paměti by si poradí třeba i s provozem softwarových komunikačních 5G stacků. Nvidia již na nasazení spolupracuje s klienty jako Google, Meta a Microsoft.

Video : 

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Acer: notebooky Predator Helios Neo 14 a Nitro 16

21. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acer)
Společnost Acer rozšířila svou nabídku herních notebooků o dva modely Predator Helios Neo 14 a Nitro 16. Oba nabídnou nové procesory Intel Core Ultra s podporou umělé inteligence, kvalitními displeji, výkonnými grafickými kartami, spolehlivým chlazením a řadou dalších vlastností atraktivních pro hráče i tvůrce obsahu. Čtěte více

Microsoft představil „firemní“ edice počítačů Surface Pro 10 a Surface Laptop 6

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil své první počítače řady Surface s umělou inteligencí určené pro firemní segment: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Novinky disponují vlastnostmi a funkcemi důležitými pro firemní zákazníky, jako jsou adekvátní výkon, dlouhá výdrž baterie, široká konektivita, spolehlivé zabezpečení nebo odolné antireflexní displeje. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více