Co přinese nový typ paměti Intel Optane DC Persistent Memory?

11. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, Anandtech, Extremetech)
Nové paměťové moduly Optane DC Persistent Memory mají podle Intelu potenciál výrazně zamíchat kartami v oblasti operačních pamětí. Jde o zcela nový typ paměti, založený na technologii 3D Xpoint, který se bude vkládat do slotů pro paměti RAM (avšak funguje jinak). Jeden modul přitom pojme až 512 GB a neztratí data ani při odpojení napájení.

Moduly, o kterých se již delší dobu hovořilo pod označením „Apache Pass“, se na trh nakonec dostávají pod označením Intel Optane DC Persistent Memory. A ačkoli jejich pojmenování může svádět k jejich připodobňování k pamětím Intel Optane, které jsou na trhu již nějakou tu dobu, jde ve finále o záležitost dosti odlišnou.

Z funkčního hlediska paměti Intel Optane DC Persistent Memory vytvoří jakýsi most mezi stávajícími DRAM pamětmi a non-volatilními úložišti, jako jsou SSD či HDD.

Fyzicky jsou moduly (pinově) kompatibilní se standardem DDR4 a budou podporovány nadcházející generací serverových procesorů Intel Xeon (které musejí být pro tuto technologie patřičně připraveny). Dostupné (minimálně zpočátku) budou v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Při šesti slotech tedy půjde o 3TB adresovatelné RAM paměti na socket. Systémy budou schopny kombinovat i velké úložiště Intel Optane DC Persistent Memory jako cache okolo menších DRAM kapacit.

Pro vybrané zákazníky budou moduly dostupné ještě v letošním roce, jejich širší dostupnost je naplánována na rok 2019. Podobně jako při nástupu „stejnojmenných“ SSD i nyní Intel nabídne k systémům disponujícím Optane DC Persistent Memory vzdálený přístup, takže si je vývojáři a poskytovatelé služeb budou moci s předstihem osahat a přizpůsobit svůj software a služby.

Některé informace však stále zůstávají zahaleny pod rouškou tajemství. Stále například není jasné, zdali bude možné na jednom paměťovém řadiči kombinovat klasické (DRAM) paměti a nové paměti typu Optane DC Persistent. Známy prozatím nejsou ani informace o spotřebě, taktech, životnosti nebo cenách.

Pro zvýšení životnosti budou mít moduly vyhrazenu rezervní kapacitu, u 512 GB varianty by to mělo být snad až 25 % navíc, fyzicky tedy bude přítomno pravděpodobně až 640 GB prostoru.

Štítky: 

Podobné články

XPG uvede ve třetím čtvrtletí 2021 paměťové moduly DDR5

7. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Značka XPG ve třetím čtvrtletí roku 2021 uvede na trh nové DDR5 herní paměťové moduly. Nová řada produktů bude představena pod názvem CASTER. Moduly budou mít frekvence od 6 000 do 7 400 MHz a budou k dispozici s kapacitou 8, 16 nebo 32 GB. Čtěte více

Kingston své gamingové paměťové produkty nabídne pod značkou Fury

4. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Po tržním úspěchu paměťových produktů pod značkou HyperX se společnost Kingston rozhodla přejmenovat tuto herní řadu DRAM, flash pamětí a SSD na Kingston Fury. Čtěte více

XPG představuje DDR4 paměti připravené na taktování

19. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Značka XPG přichází s paměťovými moduly XPG GAMMIX D45 a SPECTRIX D45G RGB DDR4. Moduly se mohou pochlubit atraktivním vzhledem i bohatými schopnostmi. Byly navrženy pro náročné přetaktovávače a hráče, kteří hledají paměti s herním designem a spolehlivým výkonem pro přetaktování. Čtěte více

Téměř každý desátý Čech vyhazuje starý počítač nebo disk, aniž by z nich smazal data

10. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Osobní data se nemusí krást pouze online. Z průzkumu společnosti Kaspersky vyplynulo, že část Čechů nepamatuje při vyřazování starého počítače, notebooku, ale například i flash disku, na vymazání dat. Ta se pak můžou dostat do neoprávněných rukou. Čtěte více