Co přinese nový typ paměti Intel Optane DC Persistent Memory?

11. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, Anandtech, Extremetech)
Nové paměťové moduly Optane DC Persistent Memory mají podle Intelu potenciál výrazně zamíchat kartami v oblasti operačních pamětí. Jde o zcela nový typ paměti, založený na technologii 3D Xpoint, který se bude vkládat do slotů pro paměti RAM (avšak funguje jinak). Jeden modul přitom pojme až 512 GB a neztratí data ani při odpojení napájení.

Moduly, o kterých se již delší dobu hovořilo pod označením „Apache Pass“, se na trh nakonec dostávají pod označením Intel Optane DC Persistent Memory. A ačkoli jejich pojmenování může svádět k jejich připodobňování k pamětím Intel Optane, které jsou na trhu již nějakou tu dobu, jde ve finále o záležitost dosti odlišnou.

Z funkčního hlediska paměti Intel Optane DC Persistent Memory vytvoří jakýsi most mezi stávajícími DRAM pamětmi a non-volatilními úložišti, jako jsou SSD či HDD.

Fyzicky jsou moduly (pinově) kompatibilní se standardem DDR4 a budou podporovány nadcházející generací serverových procesorů Intel Xeon (které musejí být pro tuto technologie patřičně připraveny). Dostupné (minimálně zpočátku) budou v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Při šesti slotech tedy půjde o 3TB adresovatelné RAM paměti na socket. Systémy budou schopny kombinovat i velké úložiště Intel Optane DC Persistent Memory jako cache okolo menších DRAM kapacit.

Pro vybrané zákazníky budou moduly dostupné ještě v letošním roce, jejich širší dostupnost je naplánována na rok 2019. Podobně jako při nástupu „stejnojmenných“ SSD i nyní Intel nabídne k systémům disponujícím Optane DC Persistent Memory vzdálený přístup, takže si je vývojáři a poskytovatelé služeb budou moci s předstihem osahat a přizpůsobit svůj software a služby.

Některé informace však stále zůstávají zahaleny pod rouškou tajemství. Stále například není jasné, zdali bude možné na jednom paměťovém řadiči kombinovat klasické (DRAM) paměti a nové paměti typu Optane DC Persistent. Známy prozatím nejsou ani informace o spotřebě, taktech, životnosti nebo cenách.

Pro zvýšení životnosti budou mít moduly vyhrazenu rezervní kapacitu, u 512 GB varianty by to mělo být snad až 25 % navíc, fyzicky tedy bude přítomno pravděpodobně až 640 GB prostoru.

Štítky: 

Podobné články

QNAP IT konference představila produktové novinky řady výrobců

14. 11. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: DCD Publishing)
Společnost QNAP se svými partnerskými firmami Seagate, D-Link, Kingston a CyberPower uspořádaly v prostorech kongresového hotelu Clarion v Praze IT konferenci pro IT profesionály z řad dealerů, resellerů, VAR a SI. Díky tomu mohli přítomní poznat řadu novinek a na jediném místě se setkat se zástupci firem zaměřených na oblasti úložišť, sítí, UPS a diskových a paměťových řešení. Čtěte více

HyperX: paměti Predator DDR4 RGB

15. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: HyperX)
HyperX, herní divize společnosti Kingston, uvedla do prodeje paměť Predator DDR4 RGB. Paměť využívá zcela novou technologii infračervené synchronizace, která čeká na přidělení patentu. Nový HyperX Predator RGB je vybavený profily Intel XMP-ready a je dostupný jako samotný 8GB modul, nebo v sadách dvou a čtyř modulů o celkové kapacitě 16 GB a 32 GB. Čtěte více

První DDR4 modul s hybridním kapalinově vzduchovým chlazením na světě

1. 5. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: AData)
ADATA Technology představila XPG SPECTRIX D80 - první RGB DDR4 paměti s hybridním kapalinově vzduchovým chlazením na světě a s RGB podsvícením. Modul D80 spojuje kapalinový chladič s hliníkovým chladičem a tepelně vodivými materiály na desce plošných spojů. Čtěte více

3D Xpoint a Intel Optane = pekelně rychlé paměti

7. 12. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Technologii 3D Xpoint vyvinuly společnosti Intel a Micron a podle svých tvůrců vyplní prostor mezi pamětmi typu DRAM (používaných u RAM) a NAND (používaných v SSD). Paměti 3D Xpoint by teoreticky měly být až tisíckrát rychlejší, než paměti typu NAND a zároveň by měly být výrazně levnější, než paměti DRAM. A protože jsou první zástupci nové třídy pamětí již na trhu, pojďme se na ně podívat podrobněji. Čtěte více