Co jsou Wi-Fi mesh systémy a kde se nejlépe uplatní?

26. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V letošním roce se začala rozšiřovat nabídka tzv. Wi-Fi mesh systémů, které oproti běžným řešením přinášejí výrazně větší dosah signálu díky kombinaci více vysílačů. Co přinášejí navíc oproti běžně používaným řešením a kdy se do nich vyplatí investovat?

Wi-Fi mesh systémem myslíme sadu síťových prvků, která ve většině případů zahrnuje jednu hlavní (router) a několik (standardně většinou jednu až tři) vedlejších jednotek („satelitů“) sloužících pro rozšíření pokrytí. Další jednotky lze libovolně doplňovat, ale zákazník už si je musí dokoupit samostatně.

Systém funguje velmi jednoduše. Do hlavní jednotky stačí dovést pomocí kabelu připojení k internetu, zapojit vše do elektřiny a ve výchozím stavu by veškeré další potřebné operace měli proběhnout automaticky. Jde skutečně o jednoduchou operaci, která nevyžaduje hlubší IT znalosti nebo zkušenosti. Výsledkem je vytvoření jednotné sítě se shodným SSID.

Všechny prvky v síti mezi sebou komunikují navzájem, nespoléhá se pouze na komunikaci mezi hlavní jednotkou a satelity. Právě toto je jednou z nejdůležitějších vlastností pro dosažení spolehlivého a rovnoměrného pokrytí s velkým dosahem a rychlou odezvou. Některá řešení mají pro vzájemnou komunikaci dedikovanou rádiovou frekvenci. Síťový provoz je navíc směrován tak, aby bylo dosaženo pokud možno rovnoměrného rozložení zátěže napříč sítí.

K většině řešení je dostupná mobilní aplikace, která uživatele provede úvodním zprovozněním. Takové aplikace jsou schopny pomoci mimo počátečního zprovoznění také s údržbou sítě, nastavením a často třeba také s optimálním rozmístěním satelitů v domácnosti.

Přehled dostupných řešení

Na trhu je dnes již běžně k dostání několik řešení od různých výrobců. Pojďme se na ně tedy ve stručnosti podívat.

Netgear Orbi

Jako první se začalo prodávat řešení Orbi od společnosti Netgear, které je dostupné ve více variantách (RBK30, RBK40, RBK50). Nejdostupnější varianta RBK30 v balení obsahuje hlavní jednotku (router) a jeden satelit určený přímo pro nasazení do zásuvky. Tato kombinace by měla být schopná pokrýt prostor o rozloze až 200 m2. Varianta RBK40 obsahuje router a satelit a slibuje pokrytí až 250 m2. Oba tyto modely podporují Wi-Fi s rychlostí až 2 200 MB/s. Nejvyšší model RBK50 pak podporuje bezdrátové přenosy o rychlosti až 3 000 MB/s a měl by být schopný pokrýt plochu až 350 m2. Do prodeje aktuálně nastupuje také model Orbi Pro speciálně určený pro firemní nasazení. Tento třípásmový Wi-Fi systém se čtyřstreamovým 5GHz bezdrátovým kanálem mezi routerem a satelitem nabízí rychlost až 3 000 Mb/s a pokryje plochu až 465 m2.

Asus Lyra

Dalším produktemje třípásmový domácí Wi-Fi systém Asus Lyra s automatickou optimalizací vysílacího signálu, vestavěnými bezpečnostními funkcemi a rychlostí až 2 200 Mb/s. Při použití jediné jednotky pokryje plochu až 180 m2, za pomoci dvou jednotek lze pokrýt až 360 m2 a při nasazení tří jednotek lze dosáhnout na plochu až 720 m2.

TP-Link Deco M5

Deco M5 je systém od společnosti TP-Link, který podporuje bezdrátové přenosy o rychlosti až 1 267 Mb/s a kromě benefitů, jako je vestavěný port USB-C nebo vestavěný antivir Trend Micro nabízí při použití tří jednotek pokrytí plochy o rozloze až 420 m2.

Google Wi-Fi

Řešení Google Wifi, které je dostupné ve variantě až se třemi jednotkami, je v maximální konfiguraci schopné pokrýt plochu až 418 m2. Maximální rychlost datových přenosů pak činí až 1 200 Mb/s.

Alternativy

Alternativou k mesh sítím mohou být dnes běžně dostupné repeatery, extendery nebo powerline adaptéry, kterých je na trhu velké množství, jsou cenově dostupnější a v řadě případů jejich výkon může postačit. Za určitých okolností se pak může vyplatit také příplatek za nasazení kvalitního (značkového) routeru, který rovněž může být v řadě případů zcela dostatečným řešením, obzvláště ve srovnání například se staršími modely nebo s routery, které jsou běžně dodávány například poskytovateli připojení k internetu.

Štítky: 
Wi-Fi, Sítě, Síťové prvky, Google, Asus, Netgear, TP-Link

Podobné články

TP-Link: Wi-Fi extender RE300

10. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila nové řešení OneMesh pro budování domácích Wi-Fi sítí a první produkt této řady – Wi-Fi Mesh Extender RE300. Nelze se v ložnici připojit k Wi-Fi? Ztrácí se připojení při procházení v domě? Dochází k neustálému zpomalování připojení? Je rozšíření sítě příliš komplikované? To vše lze vyřešit právě OneMesh extenderem. Čtěte více

TP-Link : Wi-Fi mesh systém Deco E4

9. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila nový model Wi-Fi mesh systémů Deco – model E4 s podporou hlasového ovládání Amazon Alexa a možností automatizovaného řízení díky IFTTT. Systém se skládá ze dvou jednotek a je určen pro domácnosti a rodinné domy různých velikostí a své uplatnění nalezne i v kancelářích menších firem. Čtěte více

Cisco zahajuje novou bezdrátovou éru s Wi-Fi 6

3. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Nová generace Wi-Fi sítí je tu. Společnost Cisco představuje novinky fungující na novém standardu Wi-Fi 6. Ten vychází ze stejných inovativních základů jako sítě 5G, se kterými se bude vzájemně mnohem lépe doplňovat než předchozí generace bezdrátových sítí. Čtěte více

Wi-Fi dostává jednodušší značení

9. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Wi-Fi Alliance)
Změnu ve značení jednotlivých standardů bezdrátové technologie Wi-Fi, která oficiálně proběhla již koncem minulého roku, zatím mnoho lidí ani nezaznamenalo. Ostatně k tomu prozatím nebyl důvod. Situace se ale mění a spolu s nástupem nové generace zařízení není na škodu si změny, které ocení hlavně běžní uživatelé, podrobněji rozebrat. Čtěte více