Co jsou Wi-Fi mesh systémy a kde se nejlépe uplatní?

26. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V letošním roce se začala rozšiřovat nabídka tzv. Wi-Fi mesh systémů, které oproti běžným řešením přinášejí výrazně větší dosah signálu díky kombinaci více vysílačů. Co přinášejí navíc oproti běžně používaným řešením a kdy se do nich vyplatí investovat?

Wi-Fi mesh systémem myslíme sadu síťových prvků, která ve většině případů zahrnuje jednu hlavní (router) a několik (standardně většinou jednu až tři) vedlejších jednotek („satelitů“) sloužících pro rozšíření pokrytí. Další jednotky lze libovolně doplňovat, ale zákazník už si je musí dokoupit samostatně.

Systém funguje velmi jednoduše. Do hlavní jednotky stačí dovést pomocí kabelu připojení k internetu, zapojit vše do elektřiny a ve výchozím stavu by veškeré další potřebné operace měli proběhnout automaticky. Jde skutečně o jednoduchou operaci, která nevyžaduje hlubší IT znalosti nebo zkušenosti. Výsledkem je vytvoření jednotné sítě se shodným SSID.

Všechny prvky v síti mezi sebou komunikují navzájem, nespoléhá se pouze na komunikaci mezi hlavní jednotkou a satelity. Právě toto je jednou z nejdůležitějších vlastností pro dosažení spolehlivého a rovnoměrného pokrytí s velkým dosahem a rychlou odezvou. Některá řešení mají pro vzájemnou komunikaci dedikovanou rádiovou frekvenci. Síťový provoz je navíc směrován tak, aby bylo dosaženo pokud možno rovnoměrného rozložení zátěže napříč sítí.

K většině řešení je dostupná mobilní aplikace, která uživatele provede úvodním zprovozněním. Takové aplikace jsou schopny pomoci mimo počátečního zprovoznění také s údržbou sítě, nastavením a často třeba také s optimálním rozmístěním satelitů v domácnosti.

Přehled dostupných řešení

Na trhu je dnes již běžně k dostání několik řešení od různých výrobců. Pojďme se na ně tedy ve stručnosti podívat.

Netgear Orbi

Jako první se začalo prodávat řešení Orbi od společnosti Netgear, které je dostupné ve více variantách (RBK30, RBK40, RBK50). Nejdostupnější varianta RBK30 v balení obsahuje hlavní jednotku (router) a jeden satelit určený přímo pro nasazení do zásuvky. Tato kombinace by měla být schopná pokrýt prostor o rozloze až 200 m2. Varianta RBK40 obsahuje router a satelit a slibuje pokrytí až 250 m2. Oba tyto modely podporují Wi-Fi s rychlostí až 2 200 MB/s. Nejvyšší model RBK50 pak podporuje bezdrátové přenosy o rychlosti až 3 000 MB/s a měl by být schopný pokrýt plochu až 350 m2. Do prodeje aktuálně nastupuje také model Orbi Pro speciálně určený pro firemní nasazení. Tento třípásmový Wi-Fi systém se čtyřstreamovým 5GHz bezdrátovým kanálem mezi routerem a satelitem nabízí rychlost až 3 000 Mb/s a pokryje plochu až 465 m2.

Asus Lyra

Dalším produktemje třípásmový domácí Wi-Fi systém Asus Lyra s automatickou optimalizací vysílacího signálu, vestavěnými bezpečnostními funkcemi a rychlostí až 2 200 Mb/s. Při použití jediné jednotky pokryje plochu až 180 m2, za pomoci dvou jednotek lze pokrýt až 360 m2 a při nasazení tří jednotek lze dosáhnout na plochu až 720 m2.

TP-Link Deco M5

Deco M5 je systém od společnosti TP-Link, který podporuje bezdrátové přenosy o rychlosti až 1 267 Mb/s a kromě benefitů, jako je vestavěný port USB-C nebo vestavěný antivir Trend Micro nabízí při použití tří jednotek pokrytí plochy o rozloze až 420 m2.

Google Wi-Fi

Řešení Google Wifi, které je dostupné ve variantě až se třemi jednotkami, je v maximální konfiguraci schopné pokrýt plochu až 418 m2. Maximální rychlost datových přenosů pak činí až 1 200 Mb/s.

Alternativy

Alternativou k mesh sítím mohou být dnes běžně dostupné repeatery, extendery nebo powerline adaptéry, kterých je na trhu velké množství, jsou cenově dostupnější a v řadě případů jejich výkon může postačit. Za určitých okolností se pak může vyplatit také příplatek za nasazení kvalitního (značkového) routeru, který rovněž může být v řadě případů zcela dostatečným řešením, obzvláště ve srovnání například se staršími modely nebo s routery, které jsou běžně dodávány například poskytovateli připojení k internetu.

Štítky: 

Podobné články

Netgear: přístupový bod WBE750

24. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Kompaktní, třípásmový přístupový bod WBE750 s podporou Wi-Fi 7 je určený pro firmy a aktivity, které vyžadují spolehlivé bezdrátové připojení k internetu. Zařízení nabízí propustnost bezdrátové sítě až 18,4 Gb/s a je vybaveno 10 Gb/s portem s podporou PoE++. Čtěte více

Mercusys: router MR90X

24. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mercusys)
Značka Mercusys přichází na trh s novým dvoupásmovým Wi-Fi 6 routerem MR90X s rychlostí až 6 Gb/s. Zařízení poskytuje rychlé kabelové i bezdrátové připojení pro streamování, surfování i stahování bez omezení, i řadu dalších funkcí. Čtěte více

Firmy vnímají bezdrátové připojení jako cestu k vyšší produktivitě, některé problémy ale přetrvávají

14. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Nejnovější průzkum společnosti Panasonic Connect Europe zjistil, že firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení své produktivity o 32 % během tří let od implementace. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Čtěte více

TP-Link přichází s novým třípásmovým osmistreamovým Wi-Fi 6 routerem Archer AX95

13. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila nový třípásmový osmistreamový router Archer AX95 s podporou Wi-Fi 6. Nová vlajková loď, jíž dominuje osm antén, ukazuje, jak lze naplno využít sílu vysokorychlostního připojení bez jakéhokoliv omezení. Čtěte více