Co jsou Wi-Fi mesh systémy a kde se nejlépe uplatní?

26. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V letošním roce se začala rozšiřovat nabídka tzv. Wi-Fi mesh systémů, které oproti běžným řešením přinášejí výrazně větší dosah signálu díky kombinaci více vysílačů. Co přinášejí navíc oproti běžně používaným řešením a kdy se do nich vyplatí investovat?

Wi-Fi mesh systémem myslíme sadu síťových prvků, která ve většině případů zahrnuje jednu hlavní (router) a několik (standardně většinou jednu až tři) vedlejších jednotek („satelitů“) sloužících pro rozšíření pokrytí. Další jednotky lze libovolně doplňovat, ale zákazník už si je musí dokoupit samostatně.

Systém funguje velmi jednoduše. Do hlavní jednotky stačí dovést pomocí kabelu připojení k internetu, zapojit vše do elektřiny a ve výchozím stavu by veškeré další potřebné operace měli proběhnout automaticky. Jde skutečně o jednoduchou operaci, která nevyžaduje hlubší IT znalosti nebo zkušenosti. Výsledkem je vytvoření jednotné sítě se shodným SSID.

Všechny prvky v síti mezi sebou komunikují navzájem, nespoléhá se pouze na komunikaci mezi hlavní jednotkou a satelity. Právě toto je jednou z nejdůležitějších vlastností pro dosažení spolehlivého a rovnoměrného pokrytí s velkým dosahem a rychlou odezvou. Některá řešení mají pro vzájemnou komunikaci dedikovanou rádiovou frekvenci. Síťový provoz je navíc směrován tak, aby bylo dosaženo pokud možno rovnoměrného rozložení zátěže napříč sítí.

K většině řešení je dostupná mobilní aplikace, která uživatele provede úvodním zprovozněním. Takové aplikace jsou schopny pomoci mimo počátečního zprovoznění také s údržbou sítě, nastavením a často třeba také s optimálním rozmístěním satelitů v domácnosti.

Přehled dostupných řešení

Na trhu je dnes již běžně k dostání několik řešení od různých výrobců. Pojďme se na ně tedy ve stručnosti podívat.

Netgear Orbi

Jako první se začalo prodávat řešení Orbi od společnosti Netgear, které je dostupné ve více variantách (RBK30, RBK40, RBK50). Nejdostupnější varianta RBK30 v balení obsahuje hlavní jednotku (router) a jeden satelit určený přímo pro nasazení do zásuvky. Tato kombinace by měla být schopná pokrýt prostor o rozloze až 200 m2. Varianta RBK40 obsahuje router a satelit a slibuje pokrytí až 250 m2. Oba tyto modely podporují Wi-Fi s rychlostí až 2 200 MB/s. Nejvyšší model RBK50 pak podporuje bezdrátové přenosy o rychlosti až 3 000 MB/s a měl by být schopný pokrýt plochu až 350 m2. Do prodeje aktuálně nastupuje také model Orbi Pro speciálně určený pro firemní nasazení. Tento třípásmový Wi-Fi systém se čtyřstreamovým 5GHz bezdrátovým kanálem mezi routerem a satelitem nabízí rychlost až 3 000 Mb/s a pokryje plochu až 465 m2.

Asus Lyra

Dalším produktemje třípásmový domácí Wi-Fi systém Asus Lyra s automatickou optimalizací vysílacího signálu, vestavěnými bezpečnostními funkcemi a rychlostí až 2 200 Mb/s. Při použití jediné jednotky pokryje plochu až 180 m2, za pomoci dvou jednotek lze pokrýt až 360 m2 a při nasazení tří jednotek lze dosáhnout na plochu až 720 m2.

TP-Link Deco M5

Deco M5 je systém od společnosti TP-Link, který podporuje bezdrátové přenosy o rychlosti až 1 267 Mb/s a kromě benefitů, jako je vestavěný port USB-C nebo vestavěný antivir Trend Micro nabízí při použití tří jednotek pokrytí plochy o rozloze až 420 m2.

Google Wi-Fi

Řešení Google Wifi, které je dostupné ve variantě až se třemi jednotkami, je v maximální konfiguraci schopné pokrýt plochu až 418 m2. Maximální rychlost datových přenosů pak činí až 1 200 Mb/s.

Alternativy

Alternativou k mesh sítím mohou být dnes běžně dostupné repeatery, extendery nebo powerline adaptéry, kterých je na trhu velké množství, jsou cenově dostupnější a v řadě případů jejich výkon může postačit. Za určitých okolností se pak může vyplatit také příplatek za nasazení kvalitního (značkového) routeru, který rovněž může být v řadě případů zcela dostatečným řešením, obzvláště ve srovnání například se staršími modely nebo s routery, které jsou běžně dodávány například poskytovateli připojení k internetu.

Štítky: 

Podobné články

Přichází další Wi-Fi. Využije 6GHz pásmo

27. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Wi-Fi Alliance)
Ačkoli se svět ještě zcela nevyrovnat ani s nástupem Wi-Fi 6 (802.11ax), organizace Wi-Fi Alliance, která za rozvojem tohoto typu bezdrátových sítí stojí, přichází s další novinkou. Tzv. Wi-Fi 6E se postaví po bok stávajících řešení a využije 6GHz frekvenční pásmo. Čtěte více

Netgear představil své novinky pro rok 2020

20. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear představila své novinky pro letošní rok. Učinila tak během 53. ročníku veletrhu CES, který se konal minulý týden v americkém Las Vegas. Mezi novinkami byly k vidění routery, mesh systémy a mobilní router s podporou Wi-Fi 6 či první přepínače PoE++ se vzdálenou správou. Čtěte více

TP-Link: Wi-Fi mesh systém Deco P9

1. 12. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila hybridní meshový Wi-Fi systém Deco P9, který v nabídce nahrazuje model P7. Kromě vytvoření bezdrátové mesh sítě podporuje, stejně jako předchůdce, komunikaci přes elektrické rozvody v domě. Obě sítě navzájem spolupracují a propojují jednotlivé jednotky. Novinka Deco P9 umí po elektrické vedení komunikovat rychlostí až 1 000 Mbit/s. Čtěte více

TP-Link: Wi-Fi extender RE300

10. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila nové řešení OneMesh pro budování domácích Wi-Fi sítí a první produkt této řady – Wi-Fi Mesh Extender RE300. Nelze se v ložnici připojit k Wi-Fi? Ztrácí se připojení při procházení v domě? Dochází k neustálému zpomalování připojení? Je rozšíření sítě příliš komplikované? To vše lze vyřešit právě OneMesh extenderem. Čtěte více