Cisco Webex vylepšuje možnosti bezpečné výuky na dálku

6. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila řešení Webex Classrooms postavené na zabezpečené platformě Cisco, jehož smyslem je pomoci školám a studentům zvládnout specifické nároky hybridního vzdělávání, kdy část žáků a studentů zasedne v lavicích a část se bude vzdělávat distančně.

Cisco Webex Classrooms zprostředkovává bezpečnou a přirozenou komunikaci mezi učiteli, žáky a jejich rodiči. Nabízí virtuální učebny, kde může probíhat výuka na dálku, studenti mají k dispozici rozvrh hodin a plán učiva, učitelé mohou poskytovat virtuální konzultační hodiny apod. Studenti mohou také jednoduše komunikovat mezi sebou a mají přístup ke studijním materiálům, zapojit se mohou i rodiče ve formě virtuálních třídních schůzek a konzultací s kantory.

Platformu Webex Meetings obohatilo Cisco o mnoho nových funkcí pro vzdělávání, které pomohou učitelům, studentům, rodičům a školnímu IT zvládnout nový přístup k výuce.

Hlavní novinky:

 • Školy vstoupily do školního roku 2020/2021 a již dnes je zřejmé, že budoucnost vzdělávání bud mít podobu směsice prezenčního a dálkového vyučování.
 • Nový systém Cisco Webex Classrooms, který spolupracuje se řešeními Webex for Education, vychází vstříc specifickým potřebám všech, kteří se účastní či podílí na vzdělávání na dálku – vyučujících, studentů, rodičů a pracovníků IT. 
 • Nová propojení se Schoology a dalšími systémy pro řízení výuky (LMS) umožňují studentům a kantorům bezpečně pracovat v důvěrně známém prostředí.

Pro vyučující

Do Webex Meetings byly přidány nové funkce a nástroje, aby se kantoři lépe soustředili na vzdělávání svých studentů. S těmito funkcemi může vyučující:

 • Zamknout dveře virtuální učebny. Virtuální třídu je možné automaticky zamykat, aby mohli vstoupit pouze přihlášení uživatelé a studenti. Pravidla si nastaví učitel sám – hosté čekají v předsálí, dokud je nevpustí dovnitř, nebo se nemohou připojit vůbec. 
 • Vnést do své virtuální třídy větší dynamiku. V pracovních skupinkách se studenti lépe učí. Studenty je možné rozdělit do samostatných skupinek, kde mohou soustředěně pracovat na svém zadání, sdílet materiály a společně řešit problémy. Kantor monitoruje skupinky a připojuje se k nim podle potřeby nebo posílá hromadné zprávy s důležitými novými informacemi či upozorňuje na blížící se konec této části vyučování. 
 • Zajistit pořádek ve třídě. Funkce nuceného ztlumení zvuku umožňuje eliminovat rušivé vlivy a mít virtuální třídu lépe pod kontrolou. Studenti, kteří se hlásí, se přesunou v seznamu nahoru, takže vám neunikne žádný dotaz. Díky funkci společného vedení výuky vám může asistent pomoct zvládnout výuku ve více třídách současně.
 • Oživit výuku. Pomocí zařízení Webex může učitel optimalizovat způsob výuky pro všechny zúčastněné. Stoupnout si, posadit se, procházet třídou – zařízení Webex je vybavené funkcí sledování vyučujícího, která ho udržuje v záběru, takže se může přirozeně pohybovat po učebně. Vzdáleně připojení studenti budou díky tomu lépe zapojeni do dění a snáze udrží pozornost. 

Pro studenty

Studenti se nejlépe učí v prostředí, které je zajímavé, zábavné a usnadňuje jim vstřebávání nových poznatků. Proto s Webex Classrooms mohou:

 • Učit se vlastním tempem. Nástroj Webex Assistant for Meetings umožňuje živý přepis výkladu, takže výuku může sledovat každý bez ohledu na svůj způsob učení. Zadání úkolů, důležité body a práce ve skupinkách se zaznamenávají spolu s úplným přepisem, takže je možné si je kdykoli zpětně procházet. 
 • Zůstat ve spojení se spolužáky. S Webex Teams mohou studenti textově komunikovat, sdílet materiály, společně tvořit, užívat white board a volat v rámci své studijní skupiny – to vše pomocí jedné aplikace, kdekoli a z jakéhokoli zařízení. 

Pro rodiče

Rodiče hrají ve vzdělávání nesmírně důležitou úlohu. Webex Classrooms jim nabízí:

 • Virtuální třídní schůzky. Webex Teams umožňuje vyučujícím jednoduše zakládat virtuální místnosti pro individuální setkání s rodiči, předávání informací o probíraném učivu a výsledcích, domácích úkolech, atd. 
 • Lepší způsob, jak organizovat domácí úkoly. Ten, kdo má na starost dohled nad domácími úkoly, si může pomocí nástroje Webex Assistant snadno zobrazit zápisky z vyučování a nejdůležitější body, může si dokonce přehrát celou hodinu, sledovat pokroky a případně poskytnout pomoc.

Pro IT

IT zajišťuje bezpečná prostředí pro výuku. Webex Classrooms myslí i na tuto oblast:

 • Od základu jednoduché a bezpečné řešení. Webex podporuje přednastavené šablony pro výuku a bezpečnostní nastavení virtuálních učeben. Zakládání virtuálních tříd je díky tomu snazší a bezpečnější než kdy dříve.
 • Spolupracuje s dalšími nástroji, které uživatelé již využívají. Webex Education Connector se hladce integruje se Schoology a dalšími systémy pro řízení výuky (LMS), jako je například Moodle, Canvas a další.
Video : 

Podobné články

Roman Vejražka, business account manager v Epsonu

Mateřská škola Revoluční zpestřila výuku MagicBoxem s projektorem Epson

1. 4. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Epson)
MagicBox je interaktivní vzdělávací zařízení pro školky, školy a rehabilitační centra, které od roku 2013 pomáhá dětem s učením i rozvojem motoriky. Od svého vzniku prošel MagicBox postupným vývojem a jeho poslední verze využívá projektor Epson EB-585Wi. Čtěte více

Projektory Epson se softwarem Smart Notebook pro interaktivní výuku

25. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnosti Epson a Smart Technologies se dohodly na poskytování vzdělávacího softwaru Smart Notebook společně s vybranými interaktivními projektory. Spojení hardwaru a softwaru obou společností umožní další rozvoj využívání interaktivních projektorů ve vzdělávání. Čtěte více

Lenovo cílí na virtuální výuku s programem AirClass. Odezvu změří i na základě emocí

22. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Jako odpověď na téma efektivnějšího virtuálního vzdělávání v korporátní sféře i dálkovém studiu představila společnost Lenovo software AirClass. Oblast virtuálního vzdělávání totiž roste ohromující rychlostí: počet studentů, kteří se účastní online studia nebo kombinovaného vzdělávání, vzrostl o 80 % v průběhu posledních pěti let. Zároveň až 74 % firem používá virtuální kurzy pro školení a další vzdělávání svých zaměstnanců. Čtěte více