Cisco vstupuje na trh serverů s Unified Computing

29. 3. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Společnost Cisco představila novou architekturu pro datová centra Unified Computing, které spojuje výpočetní techniku, sítě, přístup k úložištím dat a nástroje virtualizace v jeden jednoduše spravovatelný a energeticky úsporný systém.

Nová architektura, která mimo jiné zahrnuje první Cisco blade servery, je postavena na průmyslových standardech a zahrnuje spolupráci s partnery jako VMware, EMC, Intel, Red Hat, Novell, Accenture, BMC, NetApp nebo Microsoft. Zavedení systému Unified Computing umožní firmám zjednodušit IT infrastrukturu, snížit její provozní náklady, prodloužit životnost investic a zvýšit pružnost podnikání. Řešení by mělo být pro české zákazníky k dispozici v druhé polovině roku 2009.
Řešení Cisco Unified Computing, které rozšiřuje portfolio produktů Cisco pro datová centra, spojuje výpočetní techniku, síť, úložiště dat a virtualizaci do jednotného systému. Tím snižuje celkové investiční náklady až o 20 procent a provozní náklady až o 30 procent. Umožňuje rozšiřování systému bez zvyšování jeho složitosti, protože systém je provozován jako jednotný bez ohledu na to, zda jde o jeden nebo 320 serverů s tisíci virtuálními stroji. Datová centra navíc potřebují jen polovinu komponent a méně kabelů, což přináší nižší nároky na spotřebu energie a chlazení.
Základními prvky systému Cisco Unified Computing jsou výpočetní kapacity, síť, vizualizace, úložiště dat a správa. Systém například zahrnuje zcela nové blade servery Cisco UCS B-Series postavené na řadě procesorů Intel® Nehalem, které navazují na řadu Intel® Xeon®. Blade servery Cisco nabízí patentovanou technologii rozšířené paměti, která podporuje dvojnásobek kapacity tradičních blade serverů (384 GB) a aplikace s rozsáhlými datovými sadami a umožňuje provozovat na serverech podstatně více virtuálních strojů.
Nová architektura poskytuje podporu pro provoz jednotné vrstvy na 10gigabitové ethernetové síti bez ztrát a s velmi nízkým zpožděním. Konsoliduje tak tři různé typy sítí: LAN (local area networks), SAN (storage area networks) a vysoce výkonné výpočetní sítě. To snižuje počet síťových adaptérů, switchů a kabelů, což přináší snížení nákladů a nižší nároky na spotřebu elektřiny a chlazení. Systém také umožňuje plně využít potenciálu virtualizace díky zvýšené škálovatelnosti, výkonu a pružnějšímu řízení virtuálních prostředí.
Systém Cisco Unified Computing System poskytuje jednotný přístup jak do sítí SAN, tak i sítí NAS (network attached storage). Podpora jednotné vrstvy umožňuje přístup k úložištím dat přes ethernet, optické sítě, FCoE (Fibre Channel over Ethernet) nebo iSCSI, a poskytuje tak možnost výběru. IT oddělení mohou navíc dopředu určit pravidla pro připojení systému k úložištím dat a tím zjednodušit správu a zvýšit produktivitu IT.
Správa je integrována do všech komponent systému. Celou konfiguraci systému a všechny jeho operace je možné spravovat jako jednu entitu prostřednictvím nástroje Cisco UCS Manager. To nabízí intuitivní GUI rozhraní, rozhraní CLI i robustní API rozhraní a manažerům úložišť, sítí, výpočetní techniky i aplikací umožňuje těsnou spolupráci na definování servisních profilů aplikací. Tím jim umožňuje instalovat aplikace během minut místo dnů.
Vedle nové architektury představilo Cisco i řadu nových služeb Unified Computing Services, které zákazníkům pomáhají plně využít potenciál architektury. Nové služby zahrnují nejen plánování a migraci, ale i provoz a vzdálenou právu. Využívají technologií pro vzdálenou spolupráci a kombinují zkušenosti divize Cisco Services s podporou významných partnerů.