Cisco má řešení na ochranu internetu věcí

1. 6. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Architektura Cisco IoT Threat Defense automaticky segmentuje zařízení v síti a umožňuje ochranu celého systému. Samozřejmostí je rozšíření ochrany na nová zařízení a její přizpůsobení aktuálnímu stavu firemní infrastruktury. Architektura IoT Threat Defense se uplatní především v moderních zdravotnických zařízeních, v energetickém průmyslu či ve výrobních podnicích s automatizovanými výrobními linkami.

Rychlý nárůst pokročilých kybernetických hrozeb, jako je ransomware či jiné sofistikovanější typy malwaru, mění moderní bezpečnostní přístupy. Organizace již neřeší, „zda“ útok přijde, ale připravují se na to „kdy“. Studie Cisco 2017 Annual Cybersecurity Report ukázala, že úspěšný kybernetický útok může mít zásadní negativní dopad na tržby firem i na důvěru jejich zákazníků. Téměř čtvrtina organizací (22 %), na které byl veden úspěšný útok, ztratily své zákazníky a 40 % z nich přišlo o více než pětinu své zákaznické základny. Podobně se snížily i jejich tržby. Celých 29 % úspěšně napadených organizací zaznamenalo nižší příjmy, 38% z nich pak ztratilo více než 20 % objemu tržeb.

„Zvýšená úroveň kybernetické bezpečnosti u odvětví jako je zdravotnictví, energetický průmysl či výroba by měla být samozřejmostí. V nemocnicích totiž bývá fungující přístroj životně důležitý. Výpadky energie zase mohou ohrozit i chod dalších odvětví či měst a několikahodinové zastavení výrobních linek v závodě znamenají obrovské finanční ztráty,“ uvedl Milan Habrcetl, bezpečnostní expert společnosti Cisco.

Segmentace: Základ bezpečné sítě

Organizace využívající výhod internetu věcí čelí dvěma hlavním bezpečnostním překážkám. Zaprvé, většina zařízení internetu věcí nemá dostatečnou nativní ochranu. To ve výsledku otevírá útočníkům nové možnosti, jak skrze ně proniknout do sítě. Druhou výzvou je škálovatelnost. V příštích několika letech totiž budou připojeny miliardy zařízení internetu věcí.

Segmentace sítě přitom není žádnou novinkou, VLAN sítě se využívají již po desetiletí. Nicméně v rozsahu nasazení internetu věcí je její použití nepraktické a v mnoha případech dokonce takřka nemožné. Proto společnost Cisco představila řešení Cisco TrustSec, které zajišťuje softwarově definovanou segmentaci i pro velká nasazení internetu věcí. To je podporováno širokým spektrem produktů Cisco.

Architektura: Více než jednotlivé produkty

Pouhá segmentace však nedokáže pokrýt všechny bezpečnostní potřeby digitálního věku. Společnost Cisco proto představuje architekturu Cisco IoT Threat Defense, která vhodně kombinuje jednotlivá bezpečnostní řešení.

Řešení v architektuře Cisco IoT Threat Defense umožňují:

  • síťovou segmentaci (Cisco TrustSec);
  • analytiku chování sítě (Cisco Stealthwatch);
  • viditelnost zařízení (Cisco ISE);
  • vzdálený přístup (Cisco AnyConnect);
  • cloudovou bezpečnost (Cisco Umbrella);
  • ochranu proti malwaru (Cisco Advanced Malware Protection);
  • spolehlivou firewallovou ochranu (Cisco Firepower NGFW).

Takto postavená architektura nabízí viditelnost a analýzu provozu „z“ a „do“ zařízení internetu věcí i provozu, který odchází a přichází „z“ a „do“ podnikové sítě. Díky tomu může podnik včas detekovat anomálie, blokovat hrozby, identifikovat kompromitovaná zařízení a snížit riziko lidské chyby. Architektura navíc zajišťuje bezpečný vzdálený přístup mezi různými lokalitami a organizacemi.

Štítky: 

Podobné články

CRA hloubkově pokrývají Prahu IoT sítí a umožňují i geolokaci

22. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
Výrazné zvýšení pokrytí umožní IoT sítí umožní Českým Radiokomunikacím nabídnout komunikaci zařízení i v hůře dostupných místech. Tzv. deep indoor pokrytí přináší dosah signálu až několik metrů pod povrchem (šachty, kanály, sklepy apod.) nebo uvnitř budov. Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více

Signify zvedá komfort v kancelářích díky nové nabídce IoT senzorů

27. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Signify)
Signify uvádí na trh novou nabídku IoT senzorů Philips, které shromažďují a dodávají data prostřednictvím systému propojeného osvětlení Interact Office a API pro monitorování prostředí. Nové senzory umožní podnikům sledovat prostředí v kanceláři a optimalizovat podmínky pro zdraví a pohodu zaměstnanců. Čtěte více

Za bezpečné považuje chytré technologie 7 z 10 Čechů

11. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sigfox)
Bezpečnost a zajištění ochrany citlivých dat představují pro další rozvoj internetu věcí (IoT) tu nejzásadnější výzvu. Navzdory častým varováním expertů, většina (69 %) Čechů chytrým technologiím věří. Čtěte více