Čím zaujme nová „pracovní“ platforma Microsoftu?

16. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Společnost Microsoft představila řešení Viva, první platformu pro zaměstnance, která přímo do pracovních postupů začleňuje nástroje pro komunikaci a vzdělávání, zvyšování jejich pohody a rozvoj jejich znalostí. Co platforma, která integruje nové funkce do řešení Microsoft 365 a Microsoft Teams, přináší?

Microsoft Viva staví na možnostech platforem Teams a Microsoft 365 a vytváří pro zaměstnance jednotné prostředí pokrývající čtyři klíčové oblasti: angažovanost, well-being, učení se a znalosti. Vzniká tak prostředí, které zaměstnancům umožňuje být co nejlepší.

Úvodní sada modulů v platformě Viva nabídne okamžitě použitelné funkce, integraci se širokým (a nadále se rozrůstajícím) ekosystémem partnerů a rozšiřitelnost umožňující zákazníkům propojit s platformou Viva své stávající systémy a nástroje pro prostředí zaměstnanců a usnadnit zaměstnancům jejich objevování a používání.

Základní moduly platformy Microsoft Viva

  • Viva Connections poskytuje individuálně přizpůsobenou bránu do digitálního pracovního prostředí, s jejíž pomocí mají zaměstnanci přístup k interní komunikaci a materiálům společnosti, jako jsou pravidla nebo benefity, a která jim umožňuje zapojit se do komunit, jako jsou zaměstnanecké skupiny zdrojů, to vše z jedné přizpůsobitelné aplikace v Microsoft Teams. Aplikace Connections pro Teams bude v desktopovém prostředí dostupná jako verze Public Preview v první polovině roku 2021 a později také prostřednictvím mobilní aplikace.
  • Viva Learning zlepšuje přístup ke školením a profesnímu rozvoji přímo v průběhu práce. Na jednom místě integruje všechny studijní materiály, které jsou v organizaci dostupné, včetně obsahu ze služby LinkedIn Learning, z platformy Microsoft Learn, od externích poskytovatelů, jako jsou společnosti Skillsoft, Coursera, Pluralsight nebo edX, a také z vlastní knihovny obsahu organizace. Uživatelé mohou objevovat, sdílet, přiřazovat a sledovat širokou škálu studijních materiálů, od tradičních školicích kurzů až po obsah určený pro microlearning, přičemž tyto aktivity se tak stávají přirozenou součástí jejich pracovního dne. Aplikace Viva Learning je v současnosti dostupná ve verzi Private Preview. Později v tomto roce nabídne Viva Learning integraci se systémy řízení vzdělávání, včetně řešení Cornerstone OnDemand, Saba a SAP SuccessFactors.
  • Viva Insights poskytuje jednotlivým pracovníkům, manažerům a lídrům individuálně přizpůsobitelné a prakticky použitelné poznatky, které všem v organizaci pomáhají k úspěchu. Přizpůsobené prostředí a poznatky, které vidí jen daný zaměstnanec, pomáhají lidem vyhradit si čas na pravidelné přestávky, intenzivní práci a studium a také posilovat vztahy s kolegy. Vedoucí pracovníci si mohou ověřit trendy na úrovni týmů a celé organizace a také získat doporučení k vylepšení rovnováhy mezi produktivitou a životní pohodou. Poznatky se zakládají na agregovaných datech zbavených informací umožňujících identifikaci osob, a zachovávají tak ochranu soukromí. Nový řídicí panel navíc organizacím umožňuje zkombinovat zpětnou vazbu získanou od zaměstnanců prostřednictvím platformy Glint a LinkedIn s údaji o spolupráci z Viva Insights. Vedoucí pracovníci tak mohou přesněji zjišťovat, co týmům případně dělá problémy, proaktivně upravovat jejich pracovní vytížení a následně měřit dopad těchto změn v průběhu času. Viva Insights může využívat údaje z nástrojů od třetích stran, jako je Zoom, Slack, Workday nebo SAP SuccessFactors. Aplikace Viva Insights v rámci Teams a nový dashboard Glint a Viva Insights jsou nyní dostupné jako verze Public Preview.
  • Viva Topics poskytuje prostředí pro vyhledávání znalostí, které pomáhá propojit osoby s informacemi a odborníky z celé společnosti. S využitím umělé inteligence vyhodnocuje data zákazníka uložená v prostředí Microsoft 365 a díky schopnosti propojovat znalosti z celé řady služeb od třetích stran, například ServiceNow a Salesforce, Viva Topics pak automaticky nabízí karty témat v konverzacích a dokumentech ve službách Microsoft 365 a Teams. Po kliknutí na kartu daného téma se otevře stránka se souvisejícími dokumenty, konverzacemi, videy a osobami. Modul Viva Topics je nyní obecně dostupný jako doplněk plánů Microsoft 365 pro komerční organizace.

„Microsoft Viva je převratná platforma pro rozvoj možností zaměstnanců vytvářející novou kategorii podnikového softwaru, která se zaměřuje výlučně na každodenní potřeby zaměstnanců v práci,“ řekl Josh Bersin, výzkumný analytik a uznávaný odborník na technologie pro rozvoj možností zaměstnanců. „Viva umožní společnostem integrovat jejich roztříštěné nástroje a začlenit je do pracovních postupů.“

Globální síť partnerů poskytujících služby, mezi něž patří mimo jiné společnosti Accenture, Avanade, PwC a EY, bude nabízet poradenské služby, které zákazníkům pomohou optimalizovat jejich stávající investice do zaměstnaneckého prostředí tím, že je na jednom místě propojí s pomocí řešení Microsoft Viva.

Video : 
Štítky: 
Office, Microsoft

Podobné články

Barracuda Networks nabízí bezpečné zálohování pro Microsoft Office 365

8. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gesto Communications)
Nejnovější verze Barracuda Cloud-to-Cloud Backup je určena pro nasazení spolu s Microsoft Office 365, jakožto plně integrované cloudové řešení nativně určené pro tuto platformu. Nabízí spolehlivé zálohování a bezpečné obnovení dat pro aplikace Office 365, kam spadá rovněž Teams, Exchange, SharePoint a OneDrive. Čtěte více

SonicWall varuje před nárůstem ransomwaru v Microsoft Office a dalšími hrozbami

14. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Entec Solutions)
Zpráva analyzuje zpravodajská data o hrozbách shromážděná z 1,1 milionu senzorů ve více než 215 zemích a teritoriích a uvádí např. 20% nárust ransomware na celém světě, 24% pokles malwarových útoků po celém světě, 176% nárůst škodlivých souborů Microsoft Office nebo o 50% nárůstu malwarových útoků na IoT. Čtěte více

Novinky z konference Microsoft Inspire 2020

3. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Již 17. ročník konference Microsoft Inspire se letos poprvé uskutečnil zcela online. Jako každý rok i letos byla konference skvělou příležitostí pro partnery Microsoftu, spojit se s ostatními, ohlédnout se za uplynulým rokem a současně se i podívat na budoucí trendy. Čtěte více

Nejzajímavější novinky z konference Microsoft Build 2020

27. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Hlavní myšlenkou letošní konference Microsoft Build 2020 byla podpora vývojářům, kteří budou hrát ústřední roli při přetváření světa, ve kterém žijeme. Právě vývojářská komunita by mohla pomoci urychlit naši cestu ze současné krize prostřednictvím obnovy fungování organizací, průmyslových odvětví a komunit, a tak nakonec posunout celou společnost dopředu. Čtěte více