Novinky

Čeští IT poskytovatelé mají rezervy ve využívání automatizovaného patch managementu

Podle údajů společnosti Zebra systems pouze 38 % českých IT poskytovatelů využívá u svých zákazníků automatizovaný patch management – výrazně méně než jinde ve světě. Tato skutečnost představuje pro české IT správce výzvu a zároveň významnou příležitost ke snížení pracnosti záplatování a ke zvýšení úrovně zabezpečení zákaznických IT infrastruktur s pomocí dostupných moderních MSP nástrojů.

František Doupal
Zdroj: Zebra systems
Čeští IT poskytovatelé mají rezervy ve využívání automatizovaného patch managementu

„Jednou z překážek rozšíření automatizovaného patch managementu je nedostatečné povědomí o možnostech moderních MSP nástrojů,“ řekl Ondřej Šabata, Sales Engineer pro řešení N-able ve společnosti Zebra systems. „Nedávno například Microsoft ohlásil, že ve druhé polovině roku vydá nástroj Windows Autopatch umožňující automatizované záplatování Windows a Office. Přitom podobné nástroje jsou již dávno k dispozici, narozdíl od řešení Microsoftu nemají požadavky na konkrétní edici Windows a často přináší i další výhody. Například patch management v N-able N-central a RMM dokáže záplatovat i ostatní OS a software třetích stran.“ 

Aktuální výzvy v oblasti záplatování:

  • Dle lokálního dotazování Zebra systems zatím jen 38 % českých IT poskytovatelů automatizovalo činnosti patch managementu, zatímco v globální studii společnosti N-able toto uvedlo 68 % respondentů.
  • Podle jiné globální studie společnosti Acronis automatizovalo patch management dokonce 70 % IT poskytovatelů, avšak nevyužívají všechny funkce – například jen málo z nich dodržuje maximální doporučenou 72hodinovou dobu od vydání po instalaci záplaty.
  • 46 % českých IT správců nechává aktualizace na uživatelích.
  • Útoky na neaktualizované systémy patřily dle Zebra systems mezi tři nejčastější incidenty, které v posledním roce řešili čeští IT poskytovatelé.

Patch managment integrovaný v N-able N-central dovoluje IT poskytovatelům získat přehled o síti zákazníka a spravovat záplaty z jediného centrálního panelu. Modul hlídá software od Microsoftu a dalších softwarových výrobců a automaticky instaluje záplaty podle důležitosti a nastavení buď okamžitě, nebo během stanovených časových intervalů. Řešení rovněž automaticky generuje reporty, které poskytují přehled o provedených aktivitách a podklady pro případný audit či analýzu bezpečnostního incidentu.

 

Profilová karta firmy

Zebra systems

Zebra systems

Společnost Zebra systems s.r.o. je s více než 30 lety na trhu předním distributorem s přidanou hodnotou v segmentu IT bezpečnosti a ochrany dat v České republice a na Slovensku. Vedle prodeje produktů poskytuje svým zákazníkům špičkové služby podpory a školení. Společnost je výhradním distributorem produktů značky Acronis a GFI Software a distributorem Cloudflare, N-able a Virtuozzo.

O Acronis
Acronis poskytuje řešení pro…

Více informací na profilové kartě společnosti