České Radiokomunikace a Český rozhlas spustily experimentální DAB+ vysílání pro Prahu a okolí

11. 8. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Český rozhlas)
Spuštěním experimentálního multiplexu DAB Praha ze žižkovského vysílače Českých Radiokomunikací se poprvé testuje digitální rozhlasové vysílání ve špičkové kvalitě prostřednictvím vysílače vysokého výkonu, který pokryje Prahu a část středních Čech, tedy téměř pětinu obyvatel Česka (17 %).

Českému rozhlasu se díky digitalizaci otevírají další možnosti, jak nabídnout posluchačům ještě dokonalejší veřejnou službu, zejména v podobě širší programové nabídky, kvalitního přenosu vysílání či nových multimediálních služeb.

„Český rozhlas spuštěním experimentálního, ale plnohodnotného digitálního vysílání pro Prahu a okolí naplnil další ze svých strategických cílů a učinil výrazný krok směrem k digitalizaci rozhlasového vysílání. V multiplexu DAB Praha budou začleněny všechny speciální digitální stanice Českého rozhlasu a celoplošné stanice Plus, Radiožurnál, Dvojka i Vltava. Posluchačům budeme moci nabídnout kvalitnější přenos vysílání a postupně i doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

První test předchozí verze digitálního rozhlasu byl proveden už v roce 1999. Současný experiment, který je prvním digitálním rozhlasovým vysíláním s plnohodnotným výkonem, povolil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) do 31. 5. 2016 a podpořil tak další pokrok v digitalizaci posledního analogového media.

„Dnešek je významným milníkem v digitalizaci rozhlasu. Dosavadní pokusy digitálního rozhlasového vysílání nízkými výkony nebo v nevhodném kmitočtovém pásmu neumožňují posluchačům poznat a docenit všechny přednosti digitálního vysílání. Proto jsem rád, že můžeme využít naše technologické zázemí a dlouholeté zkušenosti, abychom společně s Českým rozhlasem poprvé představili digitální rozhlas tak, jak by skutečně mohl reálně fungovat a umožnili posluchačům zážitek ve vysoké kvalitě,“ řekl Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Digitální vyslání přinese posluchačům širší programovou nabídku, vyšší kvalitu přenášeného audio signálu a nové služby, které umožňují přenos grafických a textových informací na displeje rozhlasových přijímačů. Výhodou je, že pro posluchače je jeho šíření zdarma. DAB také není závislý na dostupnosti a fungování internetu, který může být v době krizových situací omezený nebo zcela přerušený. Technologie tak splňuje parametry na dostupnou a spolehlivou informační platformu, a to nejen pro krizové situace a živelné katastrofy.

Cílem současného experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování finálních celoplošných DAB+ sítí. Vysílání probíhá ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích. Digitální vysílání lze přijímat prostřednictvím rozhlasových přijímačů podporujících standard DAB+.

Podobné články

CRA kupují technologického poskytovatele Cloud4com a DC Lužice

3. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Společnost České Radiokomunikace (CRA) kupuje od ARICOMA Group firmu Cloud4com (C4C) spolu s datovým centrem Lužice. Cena se bude z části odvíjet od výsledků příštího roku a v sumě by měla přesáhnout miliardu korun. Čtěte více

Manažerkou pro komunikaci a strategické vztahy v CRA je Anna Tůmová

13. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace (CRA) zřídily pozici Manažerky pro komunikaci a strategické vztahy. Zastává ji Anna Tůmová, která v CRA dosud vedla marketingovou komunikaci. Do kompetencí nově vzniklého útvaru spadá i agenda ESG. Čtěte více

České Radiokomunikace otevírají datové centrum Strahov

13. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace (CRA) posilují svou pozici v oblasti datových center. Otevírají Datové centrum Strahov, které bude sloužit primárně zákazníkům největšího datového centra CRA DC Tower jako geograficky blízká záložní lokalita. CRA tak zajistí větší provozní bezpečnost. Investice do datového centra dosáhly nižších desítek milionů korun. Čtěte více

Partnerský program v IoT

23. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Oblast IoT se u nás začala rozvíjet zhruba v letech 2014 – 2015. Jako první se začaly stavět sítě a infrastruktura, následoval vývoj hardwaru, vznikla řada firem, které se IoT zabývají. Zkušenosti však ukazují, že jednotlivé části celku nemohou fungovat odděleně, zákazník potřebuje komplexní řešení a je vyžadována konsolidace specializovaných firem – ideálně do partnerského programu tak, aby byly zákazníkům doručovány služby v maximální kvalitě. Čtěte více