České firmy chystají „mobilizaci“

23. 1. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Technologies)
Z výsledků výzkumu společnosti Ness Technologies vyplynulo, že téměř 40 % z více než 300 oslovených společností chce do dvou let přejít na mobilní interní informační systémy. Jako první mají ve většině případů přijít na řadu schvalovací procesy, které poslouží k otestování interní infrastruktury i postoje zaměstnanců. Průzkum dále odhalil, že většina společností riskuje a nespravuje mobilní zařízení svých zaměstnanců.

Výsledky také ukázaly, že skoro 60 % společností s obratem nad pět miliard plánuje převést na mobilní platformu alespoň část svých interních systémů. Největší poptávka je v sektoru obchodu a služeb. Mezi procesy, u kterých firmy vidí vysokou přidanou hodnotu a které tedy přijdou na řadu mezi prvními, patří schvalování. Urychlit schvalování objednávek a faktur jejich přenesením i na mobilní zařízení má v plánu přes 50 % společností, které se přechodem na mobilní informační systémy budou zabývat.

„Průzkum ukázal také jednu alarmující skutečnost - až 80 % společností se vůbec nevěnuje mobilní politice a strategii! Nedokážou tak například identifikovat jednotlivá zařízení a řídit přístupová práva, což kromě bezpečnostních rizik může znamenat i výrazné problémy s plánovaným přechodem k mobilním systémům,“ řekl Jan Čaboun, competence manager ze segmentu Public & Communication společnosti Ness Technologies v ČR. „Navíc to zatěžuje interní procesy a může přibrzdit až zastavit tento užitečný trend, který firmám dokáže ušetřit čas i náklady,“ dodal.

Na druhé straně existují i společnosti, které mají mobilní strategii zpracovanou dobře a začínají s mobilními zařízeními pracovat skutečně efektivně. Nejčastěji jde o firmy, které mají mateřskou společnost v západní Evropě a využívají globální řešení.

Společnost Ness Technologies připravila na základě průzkumu ve spolupráci s analytickými společnostmi speciální hodnoticí systém, který firmám pomůže s přípravou přechodu k mobilní platformě a s jasným určením jejích přínosů.

„Nejde jen o to zavést novou technologii. Pro naše zákazníky má největší význam, že spojujeme dlouholeté zkušenosti se správou mobilních zařízení a mobilní bezpečnosti se silným know-how. Naším cílem je pomoct firmám identifikovat oblasti, kde pro ně má mobilizace nejvyšší přidanou hodnotu s úsporou času i peněz, a také upozornit na případná slabá místa,“ řekla Hana Součková, marketingová ředitelka Ness Technologies Europe.

Průzkum potvrdil zvyšující se tlak na přechod k mobilním interním systémům ze strany zaměstnanců. Většina podobných požadavků vychází z potřeb obchodu a nikoliv už z IT, což potvrzují i mezinárodní průzkumy. Už i v ČR je typický trend BYOD, kdy zaměstnanci přinášejí do firem vlastní mobilní zařízení a aplikace a chtějí využívat podobné služby, které znají ze soukromého života.

Do průzkumu se zapojilo více než 170 firem z TOP 1 000 společností v ČR (podle obratu), které většinou využívají firemní systémy SAP. Průzkum probíhal převážně v červnu – srpnu 2013 a v průběhu telefonického šetření byli osloveni primárně IT ředitelé zmíněných společností. Byla využita i některá data z paralelně probíhajícího průzkumu, zaměřeného na finanční ředitele.

Podobné články

Skoro dvě třetiny zaměstnanců se aktivně brání aktualizacím softwaru

16. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Téměř čtvrtina zaměstnanců připustila, že měla nedávno rozepře s IT oddělením firmy ohledně důležitosti nebo četnosti aktualizací softwaru a OS na svém PC. Většina zaměstnanců si navíc podle Kaspersky nakonec prosadila svou a mohla instalaci aktualizací softwaru nebo OS oddálit nebo zcela vynechat. Čtěte více

COVID donutil české „ajťáky“ zapracovat na dovednostech z oblasti IT bezpečnosti

14. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Naprostá většina IT týmů, které v průběhu roku 2020 čelily nárůstu kybernetických útoků (82 % celosvětově, 71 % v České republice) a většímu náporu na zabezpečení (84 % celosvětově, 72 % v České republice), podle průzkumu společnosti Sophos posílila své bezpečnostní dovednosti a znalosti. Čtěte více

Hesla jsou terčem poloviny kybernetických útoků u nás

11. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastěji se čeští uživatelé setkávají s kybernetickými útoky na hesla uložená v prohlížečích. Ta představují na černém trhu cennou komoditu. Škodlivý kód, prostřednictvím kterého na ně útočníci cílí, se šíří v přílohách e-mailů, které vydávají nejčastěji za faktury. Čtěte více

VMware potvrdil výrazný nárůst útoků cílených na zaměstnance pracující na dálku

10. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware )
Urychlená digitální transformace způsobila, že bezpečnostní týmy čelí nárůstu množství hrozeb ze strany počítačových zločinců, kteří se snaží provádět cílené útoky proti překotně zaváděným inovacím i proti zaměstnancům pracujícím na dálku. Čtěte více