Česká televize v září ukončí HD vysílání v (regionálním) DVB-T

30. 7. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Televizniweb.cz)
Srpen a září budou posledními dvěma měsíci vysílání ČT v regionálním DVB-T. Od konce září bude nutné přesedlat na celoplošné vysílání DVB-T2. Vypínání tzv. multiplexu 1a, tedy vysílání programů v Regionálních sítích 7, 10 a 20, ČT urychlí vzhledem k riziku změny zákona o DPH.

Česká televize ke konci září ukončí vysílání stanic ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a ČT Déčko/ČT art v tzv. multiplexu 1a s pokrytím okolo 85 %, který tvoří Regionální sítě 7, 10 a 20 šířené ve standardu DVB-T. V praxi to bude znamenat, že od konce září už bude Česká televize vysílat své HD programy výhradně v DVB-T2. Veřejnoprávní Přechodová síť 11 je aktuálně dostupná už pro 99,6 % obyvatel České republiky, tedy pro výrazně více diváků než multiplex 1a. V multiplexu 1 České televize se nic nemění, stále bude vysílat ČT 1, ČT 2, ČT Sport, ČT 24 a ČT Déčko/ČT art ve standardním rozlišení obrazu s pokrytím 99,9 % obyvatel.

Proč už v září a ne na konci roku?

Nejasná situace ve financování druhé vlny digitalizace nutí Kavčí hory maximálně šetřit prostředky vynakládané na šíření signálu. HD verze všech šesti programů ČT jsou v přechodové síti DVB-T2 dostupné od konce letošního března, souběžné vysílání v obou pozemních standardech probíhá již čtvrtý měsíc. Česká televize počkala, až skončí hlavní sportovní události letošního roku, tedy mistrovství světa v hokeji a fotbale. Většinu svých stanic nyní v terestrice vysílá „trojmo“, tedy dvakrát v DVB-T v multiplexu 1 a multiplexu 1a a v DVB-T2 v Přechodové síti 11. Vypnutím multiplexu 1a dospěje do situace, kdy ve standardním rozlišení budou všechny programy ČT dostupné v DVB-T multiplexu 1 a v HD kvalitě v DVB-T2 přechodové síti 11.

Co tedy musí podniknout diváci, kteří nechtějí po letních prázdninách přijít o HD vysílání České televize? Pokud si chtějí zachovat bezplatný příjem těchto programů přes anténu, musí si pořídit televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2 a kodekem HEVC. Přijímače vhodné pro české vysílání DVB-T2 již druhým rokem certifikují České Radiokomunikace (CRA) a označují je kulatými zlatými nálepkami „DVB-T2 ověřeno“. Pravidelně aktualizovaný seznam certifikovaných přijímačů je k dispozici na webu http://www.dvbt2overeno.cz/. Momentálně obsahuje téměř 1 800 přijímačů, především televizorů. Prověřená zařízení umí nejenom přijímat české vysílání DVB-T2, ale pokud jsou připojena k internetu, zprostředkují i hybridní vysílání HbbTV s archivy pořadů televizních stanic a dalšími službami.

Jak se připravit na příjem DVB-T2

Česká televize vysílá ve standardu DVB-T2 ze stejných vysílačů jako její hlavní multiplex 1 ve standardu DVB-T. Ze stejných lokalit také vysílají i hlavní programy komerčních televizí Nova, Prima a Barrandov. Není proto potřeba měnit směrování přijímacích antén. Stačí pouze na novém televizoru nebo set-top-boxu DVB-T2/HEVC spustit automatické vyhledávání vysílacích sítí a nechat si načíst programovou nabídku ČT (většinou jde o kanál 26, případně 50 a 39).

Trochu složitější situaci budou mít diváci v bytových domech, kteří využívají společné televizní antény (STA). Antény musí obvykle upravit specializované servisní firmy, které přidají novou kanálovou vložku a jejím prostřednictvím pustí do rozvodu signál DVB-T2 sítě České televize. Diváci tak budou pro příjem signálu opět potřebovat televizor nebo set-top-box s podporou DVB-T2 a HEVC. Ceny set-top-boxů se stále snižují a aktuálně začínají na 650 Kč.

Podobné články

Panasonic rozšířil řadu velkoformátových 4K displejů

25. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Řada SQ1 (modely TH-98SQ1 a TH-86SQ1) podporuje vysoký dynamický rozsah (HDR) a poskytuje kvalitní obraz v rozlišení 4K se svítivostí 500 cd/m2, zaručuje ostré zobrazení a je vhodná pro stylové „digital signage“ instalace. Displeje mohou být používány v režimu na šířku i na výšku, včetně instalace s náklonem až 20 stupňů. Čtěte více

LG představilo OLED televizor s ohebnou rolovací obrazovkou

11. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: LG)
Společnost LG na veletrhu CES 2019 představila světu novou generaci televizorů uvedením světově prvního ohebného OLED TV. LG SIGNATURE OLED TV R (model 65R9) mění definici televizoru díky variabilnímu designu, který umožňuje OLED technologie. Nejde jen o ukázku technického mistrovství, ale i o produkt s tou nejvyšší kvalitou obrazu a zvuku. Čtěte více

Samsung představil lifestylové televizory pro rok 2019

3. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Nové lifestylové televizory společnosti Samsung pro rok 2019 – modely The Frame a The Serif TV – nabídnou inovativní design ve spojení s kvalitou obrazu zajišťovanou technologií QLED a chytrými funkcemi Smart. Čtěte více

Špičkové modely táhnou růst prodeje televizorů

7. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: GfK)
Společnost GfK zaznamenala v první polovině roku 2018 tržby na globálním trhu televizorů ve výši 45 miliard eur. To je zhruba o procento více nežli ve stejném období loňského roku a je to především díky letošnímu mistrovství světa ve fotbale v Rusku. Letos se očekává celosvětový prodej 238 milionů přijímačů, což je v porovnání s rokem 2017 nárůst o dvě procenta. Čtěte více