Češi umělé inteligenci fandí. Proti jejímu zavádění jsou jen 4 % lidí

11. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Agnostix)
Češi se už několikrát ukázali jako velmi pokrokoví, pokud jde o využívání nových technologií. Nyní se ukazuje, že se pozitivně staví i k umělé inteligenci. Pozitivní nebo otevřený vztah k umělé inteligenci má 41 % lidí, naopak vyloženě negativně se k jejímu zavádění staví jen 4 % lidí.

O Česku mluví v posledních letech experti jako o zemi s velkým potenciálem stát se v oblasti umělé inteligence (AI) světovou velmocí. Příčinou těchto úvah jsou vynikající vědci, přirozená inovativnost národa i nadějné tuzemské startupy, které umělou inteligenci využívají. Aktuální rozsáhlý průzkum společnosti Agnostix, která se specializuje na vývoj a implementaci virtuálních hlasových asistentů, nyní ukázal, že kladný vztah k umělé inteligenci panuje i napříč českou společností.

 V hledáčku mladých i šéfů

Vyloženě pozitivní vztah má k umělé inteligenci 10 % lidí. Takoví lidé prvky AI využívají často a rádi. Dalších více než 30 % Čechů je AI a jejímu využívání otevřena. Nejvíce nakloněni jsou umělé inteligenci podle očekávání mladí lidé. Pozitivní nebo otevřený vztah k ní má 55 % Čechů ve věku od 18 do 26 let. O něco zdrženlivější jsou přitom ženy. 

Pozitivní či otevřený vztah k AI má také většina vysokoškolsky vzdělaných lidí a studentů. Z hlediska profesí jsou AI výrazně nakloněni techničtí a odborní pracovníci stejně jako specialisté, např. v oblasti zdravotnictví, vědy nebo vzdělávání. Vůbec největšími fanoušky umělé inteligence jsou ale řídící pracovníci. Kladně se k AI staví více než 60 % z nich a téměř čtvrtina využívá prvky umělé inteligence často už nyní.

„Top manažeři velkých a technologicky vyspělých firem mají lepší povědomí, co už dnes umělá inteligence dokáže, jak může zvyšovat efektivitu, šetřit náklady nebo zvyšovat výnosy. Zkrátka jak mohou firmy díky vhodné aplikaci umělé inteligence vydělat,“ vysvětlil Mário Mitas, jeden ze spoluzakladatelů společnosti Agnostix.

Hudba budoucnosti? Realita už nyní

Přestože konkrétní představy o umělé inteligence bývají obvykle zkreslené, alespoň základní povědomí má většina českého národa. Jen tři procenta dotázaných v průzkumu přiznala, že vůbec netuší, co termín umělá inteligence označuje. Necelá čtyři procenta respondentů pak svůj vztah k umělé inteligenci označila jako negativní a vyslovila se proti zavádění AI. 

Mnohem více lidí si uvědomuje, že už nyní umělá inteligence v mnoha oblastech pomáhá. Její současný přínos vnímají téměř 2/3 Čechů. Nějakou formu umělé inteligence implementuje např. na call centru zhruba třetina firem. Příkladem mohou být AI asistentky pomáhající přetíženým call centrům řešit běžné jednoduché dotazy zákazníků. Právě o vývoj a implementaci těchto virtuálních asistentek evidujeme v poslední době veliký zájem,“ popsal Martin Franc, spoluzakladatel společnosti Agnostix.

S umělou inteligencí se lze ale setkat i při nakupování, ať už jde o samoobslužné pokladny nebo o doporučovací algoritmy, které využívají e-shopy. Stejně tak by bez umělé inteligence nebyly možné dnes už samozřejmé věci, jako je placení otiskem prstu nebo FaceID. Celou řadu využití má AI dnes v automobilovém průmyslu, obchodě, vzdělávání a například i v překladatelství. Prakticky nepostradatelná je především v oblasti výzkumu a vývoje a při odhalování statistických odchylek, například při pro výzkum nemocí nebo při odhalování fake news.

Obavy i filmová očekávání

Ačkoli laická veřejnost o konkrétních podobách využití umělé inteligence v současné době nemá přesné povědomí, většina lidí si myslí, že AI je naše budoucnost. Přesvědčeno je o tom 52 % Čechů, nesouhlasí 12 % a ostatní jsou na vážkách. 

„To, čemu se dnes říká AI, jsou v podstatě dobře fungující statistické modely nad velkým množstvím dat. Jde se sice o velký posun v IT, ale i tak je to desítky let daleko k humanoidním robotům a podobným výdobytkům, které si člověk pod zkratkou AI může představit,“ řekl Franc a dodal: „Na druhou stranu potenciál zásadně zefektivnit spoustu oblastí lidské práce a života má umělá inteligence ohromný a v mnoha směrech rozhodně je naší budoucností. Ne nadarmo v byznysu platí, že kdo neuvažuje o AI dnes, nebude za pět let konkurenceschopný.

S budoucností jsou spojeny i některé obavy týkající se umělé inteligence. Nejvíce lidí se strachuje zneužití AI, například pro vojenské účely nebo kyberkriminalitu. Polovina lidí se také obává, že se umělá inteligence vymkne z naší kontroly. Nejméně lidí (28 %) se bojí, že jim nebo jejich blízkým sebere umělá inteligence práci.

Obecně platí, že AI většinou nebude nahrazovat celé profese, ale spíše bude napomáhat s úlohami, které jsou dnes zbytečně pracné, anebo do jisté míry rutinní, byť složité. V masovém měřítku se tento trend začne projevovat nejdříve za nějakých sedm let. Není ale třeba panikařit, stejně jako v minulosti, i tentokrát se pro tyto profese objeví nové a mnohdy dokonce lepší, vhodnější pracovní pozice,“ uzavřel Mitas z Agnostixu.

O průzkumu

Průzkum vztahu a postojů Čechů k umělé inteligenci proběhl od 13. do 19. 5. 2022 formou online dotazování. Osloveno bylo celkem 1 050 respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-65 let. Vzorek odpovídá svým rozložením populaci z hlediska věku, pohlaví, kraje, velikosti místa bydliště a vzdělání a z jeho vlastností se dá usuzovat na vlastnosti celé populace ČR. Respondenti odpovídali celkem na 18 otázek o umělé inteligenci a hlasových asistentech.

Podobné články

Audiopro přináší do ČR značku Cabolo, specialistu na AI přepis hlasu na text v reálném čase

23. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Audiopro)
Česká společnost Audiopro do České republiky přináší italskou značku Cabolo, která poskytuje řešení z oblasti automatického přepisu hlasu v reálném čase za využití umělé inteligence. Čtěte více

AMD představilo nové procesory Ryzen Pro řady 8000 a Ryzen Pro řady 8040 se Zen 4 a AI jádry

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Obě nové procesorové série vycházejí z dříve představených spotřebitelských CPU. I v tomto případě je přítomna dedikovaná NPU jednotka, navíc jsou zde však funkce určené pro nasazení v korporátním prostředí. Zatímco řada Ryzen Pro 8040 míří do přenosných počítačů a pracovních stanic, APU řady Ryzen Pro 8000 se stanou prvními desktopovými x86 procesory s dedikovanou jednotkou pro AI výpočty. Čtěte více
Adam Paclt, generální ředitel společnosti IceWarp

Současné AI nástroje jsou jen „škrábáním po povrchu“

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IceWarp )
Umělá inteligence tak, jak ji známe dnes v podobě různých chatovacích nástrojů, je jen odrazovým můstkem k tomu, co tato technologie nabídne v blízké budoucnosti. Jakmile se AI nasadí na kvantové počítače, dojde k nebývalému rozvoji ve všech oborech. Čtěte více

Nová pravidla pro firemní AI mohou katapultovat Evropu do popředí

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSM)
V Evropské unii začala platit nová pravidla pro využití AI ve firmách. Obavy ze zaostávání za zbytkem světa jsou zbytečné, Evropa se může stát v revoluční technologii světovým lídrem. Nejinak je tomu i u Česka. S pravidly padla legislativní bariéra v podnikovém využívání AI a je na českých manažerech, aby zvedli hozenou rukavici. Čtěte více