Češi při nákupech v e-shopech raději platí při převzetí zboží

31. 1. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Mall.cz)
Čeští zákazníci jsou konzervativní, co se placení při nákupech na internetu týče – drtivá většina dává přednost placení až při odběru zboží. Statistiky týkající se plateb na internetu jsou navíc už několik let téměř stejné, změny v preferencích platebních metod jsou spíše symbolické.

Pokud český zákazník objednává na internetu, je bezmála 90procentní šance, že bude chtít platit při převzetí – buď při osobním odběru na pobočce nebo u řidiče dopravní společnosti. Vyplývá to alespoň z čísel internetové nákupní galerie Mall.cz za rok 2011. Na platby předem tak zbylo pouze něco přes 10 procent objednávek. Z toho zhruba polovina zákazníků využila převodu na účet, druhá polovina připadla na platby kartou online.

Zajímavá je i skutečnost, že podíly jednotlivých plateb se za poslední roky změnily jen málo.

Například platba při převzetí měla v roce 2008 podíl 84 procent, o rok později to bylo 85 procent, v roce 2010 86 procent a loni opět 85 procent. Z toho vyplývá, že i využití platby předem zůstává v průběhu let zhruba stejné.

Pokud bychom chtěli vysledovat nějakou změnu, tak mírně roste obliba plateb kartou na úkor převodů na účet, ale v celkovém objemu objednávek se jedná o malá čísla,“ komentoval statistiky Marek Liška, generální ředitel Mall.cz.

Z našeho pohledu jde o zajímavý vývoj, pokud to tak vůbec můžeme nazvat. Obliba internetového nakupování a s ní související důvěra v e-shopy každým rokem roste, což by mělo platbám předem jednoznačně nahrávat. Čísla však ukazují, že preference zákazníků se v tomto směru téměř nemění a současně jsou výrazně odlišné od západní Evropy. Přitom platby přes internet se dají v našem kontextu označit za v podstatě bezrizikové,“ dodal Marek Liška.