Budoucnost televizorů podle firmy TP Vision

29. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP Vision)
TP Vision, výrobce televizorů Philips, při představení nových produktů překvapil oznámením, že žádná modelová novinka pro rok 2016 nebude podporovat 3D a ani se zde neobjeví modely s prohnutou obrazovkou. TP Vision se naopak soustředí na podporu nativního HDR i jeho softwarový upscaling.

Letošní rok je podle Philips TV přelomový, neboť vedle velkého rozšíření Ultra HD počítá také s nástupem technologie HDR (High Dynamic Range), neboli vysokého dynamického rozsahu. Podle zástupců Philips TV bude pro diváky tato technologie znamenat citelný kvalitativní rozdíl oproti běžnému obrazu, který zaznamenají již na první pohled. „Rozdíl bude mnohem znatelnější než v případě přechodu z Full HD na Ultra HD, který je lépe viditelný hlavně u obrazovek s většími úhlopříčkami,“ řekl Martin Benko, produktový specialista TP Vision pro střední a východní Evropu. HDR umožňuje dosáhnout většího rozsahu expozice, a tím dosáhnout vyšší míry detailu jak u velmi jasných, tak u velmi tmavých oblastí obrazu. Obraz se tím stává kontrastnější a výraznější.

Philips TV očekává výrazný nárůst HDR obsahu

Philips je na tento trend, který zaujal i filmaře a poskytovatele obsahu na vyžádání, náležitě připraven a HDR nabízí již u modelů střední třídy letošních modelových řad.

HDR je podle smýšlení TP Vision stejné jako v případě Ultra HD technologií, která se v dohledné době stane samozřejmou součástí většiny televizorů. Poskytovatelé obsahu jako Netflix, YouTube a časem i televizní poskytovatelé, jako například Česká televize nebo Nova, tak začnou zákazníkům nabízet HDR obsah, aby se prosadili v těžké konkurenci. „Je pouze potřeba prolomit začarovaný kruh, ve kterém není dostatek obsahu, protože není dostatek přístrojů, které by novou technologii podporovaly. A jelikož jsme si již vyzkoušeli, že i běžný divák velmi oceňuje kvalitu HDR, nebojíme se, že zájem ze strany zákazníků bude vlažný,“ dodal Martin Benko.

Výběr HDR obsahu se zvětšuje a do obchodů začínají přicházet HDR Ultra HD Blu-ray disky, Netflix a Amazon už točí své seriály a další pořady v HDR, YouTube již podporu ohlásilo a k HDR se přiklánějí i velká hollywoodská studia. Budoucnost HDR je tak velmi slibná.

Konec 3D a prohnutých obrazovek

Naopak se začalo upouštět od trendů, které se časem ukázaly nejenom jako nepřínosné, ale které byly v mnoha ohledech i uživatelsky nepohodlné. V souvislosti s nenaplněnými očekáváními lze zmínit například prohnuté obrazovky, které ani obraz ani zážitek ze sledování nevylepšují a slouží pouze jako designový prvek, ale i technologie 3D, která si u diváků přílišnou oblibu nezískala. Ať už to bylo způsobeno nutností mít při sledování brýle, nenaplněným očekáváním z technologie nebo pro někoho nedostatečným výběrem obsahu, zájem o 3D televize stále klesal.

Proto se TP Vision pro rok 2016 rozhodl od těchto vývojových cest částečně opustit a zaměřit se primárně na kvalitu obrazu s podporou Ultra HD a HDR. Konkrétně prohnuté obrazovky budou v nabídce nových Philips televizorů zastoupeny pouze v jediné modelové řadě a s dostupností pouze pro ty trhy, kde po nich bude poptávka.

Vzhledem k zaměření na kvalitu obrazu ke svým zavedeným technologiím pro vylepšení obrazu - jakými jsou Perfect Pixel UHD, Perfect Natural Motion, Micro Dimming Premium a Bright Pro Premium pro vylepšení barev, kontrastu, ostrosti i pohybu – výrobce televizorů Philips přidává ještě HDR+, tedy HDR včetně softwarového upscalingu ze standardního obrazu.

Podobné články

TCL uvedlo na trh své prémiové televizory Mini LED s rozlišením 8K

9. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Společnost TCL Electronics představila své nejnovější Mini LED řady X, konkrétně X92 Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Mini LED 8K. Řada X92 Pro bude k dostání ve velikosti úhlopříčky 85", řada X92 pak v 65" a 75". Čtěte více

Podzimní novinky od Philips TV & Sound zaujmou vylepšenými OLED televizory

2. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips TV & Sound)
Společnost Philips TV & Sound představila své produkty pro druhou polovinu roku 2021. Společnost představila nové nejvyšší modely OLED+ se zvukem od specialistů z Bowers & Wilkins. Dále společnost uvedla nová true wireless sluchátka Fidelio T1 s ANC. Čtěte více

Známe vítěze 39. ročníku EISA Awards

17. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: EISA Awards)
Organizace European Imaging & Sound Association (EISA) stejně jako každý rok vybrala nejzajímavější produkty. Pokud vás zajímá, které výrobky ovládly jednotlivé kategorie této soutěže za období let 2021–2022, jste na správném místě. Čtěte více

Televizory Philips Performance zaujmou vyváženým poměrem cena/výkon

9. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips TV)
Společnost Philips TV & Sound navazuje na každoroční úspěch své Performance Series (modely 8506, 8536, 8546 a 8556), která nabízí nejlepší televizní technologie za atraktivní cenu a představuje nové modely pro rok 2021. Čtěte více