Budoucnost televizorů podle firmy TP Vision

29. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP Vision)
TP Vision, výrobce televizorů Philips, při představení nových produktů překvapil oznámením, že žádná modelová novinka pro rok 2016 nebude podporovat 3D a ani se zde neobjeví modely s prohnutou obrazovkou. TP Vision se naopak soustředí na podporu nativního HDR i jeho softwarový upscaling.

Letošní rok je podle Philips TV přelomový, neboť vedle velkého rozšíření Ultra HD počítá také s nástupem technologie HDR (High Dynamic Range), neboli vysokého dynamického rozsahu. Podle zástupců Philips TV bude pro diváky tato technologie znamenat citelný kvalitativní rozdíl oproti běžnému obrazu, který zaznamenají již na první pohled. „Rozdíl bude mnohem znatelnější než v případě přechodu z Full HD na Ultra HD, který je lépe viditelný hlavně u obrazovek s většími úhlopříčkami,“ řekl Martin Benko, produktový specialista TP Vision pro střední a východní Evropu. HDR umožňuje dosáhnout většího rozsahu expozice, a tím dosáhnout vyšší míry detailu jak u velmi jasných, tak u velmi tmavých oblastí obrazu. Obraz se tím stává kontrastnější a výraznější.

Philips TV očekává výrazný nárůst HDR obsahu

Philips je na tento trend, který zaujal i filmaře a poskytovatele obsahu na vyžádání, náležitě připraven a HDR nabízí již u modelů střední třídy letošních modelových řad.

HDR je podle smýšlení TP Vision stejné jako v případě Ultra HD technologií, která se v dohledné době stane samozřejmou součástí většiny televizorů. Poskytovatelé obsahu jako Netflix, YouTube a časem i televizní poskytovatelé, jako například Česká televize nebo Nova, tak začnou zákazníkům nabízet HDR obsah, aby se prosadili v těžké konkurenci. „Je pouze potřeba prolomit začarovaný kruh, ve kterém není dostatek obsahu, protože není dostatek přístrojů, které by novou technologii podporovaly. A jelikož jsme si již vyzkoušeli, že i běžný divák velmi oceňuje kvalitu HDR, nebojíme se, že zájem ze strany zákazníků bude vlažný,“ dodal Martin Benko.

Výběr HDR obsahu se zvětšuje a do obchodů začínají přicházet HDR Ultra HD Blu-ray disky, Netflix a Amazon už točí své seriály a další pořady v HDR, YouTube již podporu ohlásilo a k HDR se přiklánějí i velká hollywoodská studia. Budoucnost HDR je tak velmi slibná.

Konec 3D a prohnutých obrazovek

Naopak se začalo upouštět od trendů, které se časem ukázaly nejenom jako nepřínosné, ale které byly v mnoha ohledech i uživatelsky nepohodlné. V souvislosti s nenaplněnými očekáváními lze zmínit například prohnuté obrazovky, které ani obraz ani zážitek ze sledování nevylepšují a slouží pouze jako designový prvek, ale i technologie 3D, která si u diváků přílišnou oblibu nezískala. Ať už to bylo způsobeno nutností mít při sledování brýle, nenaplněným očekáváním z technologie nebo pro někoho nedostatečným výběrem obsahu, zájem o 3D televize stále klesal.

Proto se TP Vision pro rok 2016 rozhodl od těchto vývojových cest částečně opustit a zaměřit se primárně na kvalitu obrazu s podporou Ultra HD a HDR. Konkrétně prohnuté obrazovky budou v nabídce nových Philips televizorů zastoupeny pouze v jediné modelové řadě a s dostupností pouze pro ty trhy, kde po nich bude poptávka.

Vzhledem k zaměření na kvalitu obrazu ke svým zavedeným technologiím pro vylepšení obrazu - jakými jsou Perfect Pixel UHD, Perfect Natural Motion, Micro Dimming Premium a Bright Pro Premium pro vylepšení barev, kontrastu, ostrosti i pohybu – výrobce televizorů Philips přidává ještě HDR+, tedy HDR včetně softwarového upscalingu ze standardního obrazu.

Podobné články

Z konference Digimedia 2019: 63 % televizních diváků dosud neví, kdy u nich skončí vysílání DVB-T

12. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Digimedia)
Více než polovina domácností v České republice netuší, kdy se jich dotkne vypínání pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T a přechod na nový vysílací standard DVB-T2. Již 14. ročník odborné konference Digimedia dále upozornil na úskalí přechodu na DVB-T2, rozhlasové digitalizace i aukce kmitočtů v pásmu 700 MHz. Čtěte více

Nový režim QLED televizorů Samsung promění obývací pokoj v uměleckou galerii

12. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Modelová řada QLED televizorů Samsung pro rok 2019 nabídne zcela novou verzi režimu Ambient umožňujícího i při vypnutém televizoru zobrazovat na obrazovce oblíbené fotografie, dekorativní zátiší nebo praktický režim hodin. Prostřednictvím režimu Ambient budou zákazníkům zpřístupněna i jména známých umělců. Čtěte více

Chytré televizory Samsung podporují herní Steam Link

18. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung na všech svých chytrých televizorech z let 2016 a 2017 zpřístupnila aplikaci Steam Link od společnosti Valve. Samsung je tak prvním výrobcem televizorů, který uživatelům umožňuje hrát tisíce počítačových her na velké obrazovce. Čtěte více

LG představilo ultratenké OLED televizory

13. 1. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: LG)
UHD televizory využívající technologii Nano Cell s realistickým zobrazením barev jsou doplněné nejnovější verzí chytré televizní platformy webOS, elegantním designem a kvalitním zvukem. Čtěte více