Avast za 31,7 miliardy korun kupuje konkurenční AVG

8. 7. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Avast)
Další velká IT akvizice je na spadnutí, tentokrát i s výrazným vztahem k naší republice. Dvě úspěšné, původem české společnosti působící na poli online bezpečnosti, Avast Software a AVG Technologies, podepsaly dohodu, podle níž Avast provede akvizici firmy AVG prostřednictvím odkupu všech zbývajících akcií za cenu 25 dolarů za akcii, tedy celkově 31,7 miliardy korun. Transakce bude uhrazena v hotovosti.

Obě firmy jsou experty považovány za špičku ve svém oboru, a spojuje je celá řada paralel. Obě pocházejí z České republiky, obě byly založeny již koncem 80., respektive začátkem 90. let a oběma se postupně podařilo získat na trhu významné postavení. Po mnoho let firmy spolu soupeřily. Nyní se ale rozhodly spojit své síly a vytvořit společnost, která bude mít veškeré předpoklady k opravdovému triumfu i v globálním měřítku, a potvrdí tak renomé České republiky jakožto jednoho z klíčových poskytovatelů řešení pro internetovou bezpečnost na světě. Díky akvizici Avast získá potřebnou škálu na to, aby se stal soupeřem největších firem v oboru. K tomu bude nadále využívat technického talentu, který mu prostředí České republiky nabízí, a ve výsledku tak poskytne lepší produkty pro své uživatele a zákazníky. Jak Avast, tak AVG mají těžiště svých vývojových center umístěna právě v České republice – v Praze a v Brně. Naproti tomu, nejdůležitějším odbytištěm pro obě firmy jsou Spojené státy americké, a tak tomu zůstane i po jejich spojení.

Avast si od transakce slibuje především větší záběr, technologickou hloubku a otevření nových trhů. Nový Avast bude schopen lépe čelit nástrahám rychle se měnícího trhu s internetovou bezpečností a též pracovat efektivněji směrem dovnitř. Spojení technologií a pozic na jednotlivých trzích umožní výsledné společnosti poskytnout svým zákazníkům vyspělejší, jakož i rychleji inovovat v nově nastupujících oblastech zabezpečení mobilních zařízení a IoT. Díky podobnému zaměření obou společností přinese jejich sloučení celou řadu synergií.

Kombinovaný počet uživatelů produktů Avast a AVG globálně přesahuje 400 milionů. Zařízení, na nichž jsou produkty nainstalovány, však hrají roli i jakýchsi bezpečnostních senzorů, které poskytují nejaktuálnější informace o šíření virů a dalších internetových hrozeb. Díky skokovému navýšení počtu senzorů bude Avast schopen vytvářet účinnější produkty pro boj s online hrozbami.

Transakce byla jednomyslně schválena správní a dozorčí radou společnosti Avast. Správní a dozorčí rada AVG transakci schválila a doporučí její akceptování akcionářům.

„Naše odvětví zažívá velké změny, a tato akvizice nám poskytne šíři a záběr zůstat na špici, jak už pro stávající zákazníky tak i pro nové,“ řekl Vince Steckler, generální ředitel Avast Software. „Pro českou firmu jako Avast je být preferovaným produktem pro takové množství uživatelů obrovským úspěchem, a velmi si vážíme důvěry, kterou zákazníci do našich produktů a služeb vkládají. Kombinací těchto dvou skvělých technologických firem – které mimochodem po dlouhou dobu sdílejí stejné hodnoty a podobnou firemní kulturu – nám dává unikátní možnost chopit se nových příležitostí a otevřít tak novou kapitolu našeho růstu."

„Je nám potěšením stát se součástí Avastu, který měl, jako společnost nekótovaná na burze, vždy schopnost zaměřovat se na dlouhodobé, strategické cíle v oblastech zabezpečení pro firmy i koncové uživatele,“ prohlásil Gary Kovacs, generální ředitel AVG. „Velikost nové společnosti jí umožní více investovat do rostoucích trhů, a to i v kontextu připojování stále více zařízení k Internetu a s ním souvisejícímu rostoucímu množství hrozeb v éře internetu věcí.“

Štítky: 
Akvizice, Ze světa firem, Bezpečnost, Avast Software, AVG

Podobné články

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více

Vlastník Datartu může převzít Electro World a NAY

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ÚOHS)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení, v jehož důsledku získá společnost HP Tronic (majitel Datartu) skupinu NAY, pod kterou mimo jiné spadá také síť Electro World. Rozhodnutí již nabylo právní moci. Čtěte více

Seyfor získal podíl ve společnosti Digitask

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seyfor)
Seyfor pokračuje v rozšiřování svého portfolia a získává 35% podíl ve společnosti Digitask známého propagátora digitálních inovací Filipa Dřímalky. Tímto krokem Seyfor dále posiluje svou kompetenci v oboru využití umělé inteligence ve firmách. Čtěte více

adastra.one a Acamar jsou součástí Adastry Česká republika

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Adastra Česká republika)
Technologická společnost Adastra Česká republika se po fúzi a sloučení firem adastra.one a Acamar opět rozrostla. Čtěte více