Archivní soubory předběhly ve škodlivosti Office

7. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Podle zprávy HP Wolf Security Threat Insights Report za třetí čtvrtletí jsou aktuálně nejčastějším typem souborů zneužívaným k šíření malwaru archivní formáty – například soubory ZIP a RAR, které poprvé po třech letech předstihly soubory Office.

Na základě údajů z milionů koncových zařízení se systémem HP Wolf Security se zjistilo, že 44 % malwaru bylo skryto v doručených archivních souborech, což je o 11 % více než v předchozím čtvrtletí, zatímco 32 % se skrývalo v souborech Office, jako jsou Microsoft Word, Excel a PowerPoint.

Zpráva informuje o několika útočných kampaních, kombinujících použití archivních souborů s novými technikami propašování škodlivého kódu do souborů HTML. Kyberzločinci vkládají škodlivé archivní soubory do souborů HTML, aby obešli e‑mailové brány, a následně provedli útok.

Například nedávné útoky QakBot a IceID využívaly soubory HTML k přesměrování uživatelů na falešné online prohlížeče dokumentů, které se vydávaly za stránky provozované firmou Adobe. Uživatelé byli následně instruováni, aby otevřeli soubor ZIP a zadali heslo pro rozbalení souborů, které pak do jejich počítačů nasadily malware.

Protože je malware v původním souboru HTML zakódován a zašifrován, je jeho detekce e-mailovou bránou nebo jinými bezpečnostními nástroji velmi obtížná. Útočník se spoléhá na sociální inženýrství a vytvoří přesvědčivou a graficky dobře zpracovanou webovou stránku, jejímž cílem je oklamat uživatele a přimět ho ke spuštění útoku otevřením škodlivého souboru ZIP. V říjnu se zjistilo, že titíž útočníci použili podvržené stránky Google Disku – rovněž s cílem přimět uživatele k otevření infikovaných souborů ZIP.

„Archivy lze jednoduše šifrovat, takže do nich útočníci mohou skrýt malware, a obejít tak webové proxy servery, sandboxy nebo programy na kontrolu e-mailů. To znesnadňuje odhalení útoků, zejména pokud při nich útočník zároveň použije techniky propašování HTML kódu. Na kampaních QakBot a IceID bylo pozoruhodné, kolik úsilí útočníci věnovali vytvoření falešných stránek. Tyto kampaně působily věrohodněji než dřívější útoky, a pro uživatele proto nebylo snadné rozpoznat, kterým souborům mohou či nemohou věřit,“ vysvětlil Alex Holland, Senior Malware Analyst výzkumného týmu HP Wolf Security společnosti HP Inc.

Společnost HP odhalila také detailně propracovanou kampaň využívající modulární řetězec infekce, který by útočníkům dovolil změnit typ útoku i v průběhu kampaně. Například využít k útoku spyware, ransomware či keylogger – případně zavést nové funkce, jako je geo-fencing. To by útočníkovi umožnilo měnit taktiku v závislosti na napadeném cíli. Vzhledem k tomu, že malware není obsažen přímo v příloze odeslané adresátovi, je pro e-mailové brány také obtížnější tento typ útoku rozkrýt.

„Jak se ukázalo, útočníci neustále mění techniky, takže je pro detekční nástroje velmi obtížné je odhalit,“ podotkl dr. Ian Pratt, globální ředitel pro zabezpečení osobních systémů společnosti HP Inc. „Při použití mikrovirtualizace mohou organizace uplatněním principu nulové důvěry a detailně propracované izolace zajistit, aby se potenciálně škodlivé úlohy – jako jsou procesy iniciované kliknutím na odkaz nebo otevřením škodlivé přílohy – spouštěly v jednorázovém virtuálním počítači, odděleném od základních systémů. Tento proces je z hlediska uživatele zcela neviditelný a dokáže zachytit veškerý skrytý malware, proto útočníci nemohou získat přístup k citlivým datům, a nemohou tedy do systému proniknout a dále pokračovat v útoku.“

HP Wolf Security spouští rizikové úlohy, například otevírání e-mailových příloh, stahování souborů a klikání na odkazy, v izolovaných mikrovirtuálních počítačích (micro-VM), aby chránil uživatele a podrobně analyzoval pokusy o infikování počítače. Technologie izolace aplikací společnosti HP zmírňuje hrozby, jež mohou zůstat nezachyceny jinými bezpečnostními nástroji, a poskytuje jedinečné informace o nových technikách napadení a chování útočníků. Díky izolaci hrozeb, které dokázaly na počítačích obejít detekční nástroje, má HP Wolf Security detailní přehled o nejnovějších technikách používaných kybernetickými zločinci. Do této chvíle klikli zákazníci HP na více než 18 miliard e-mailových příloh, webových stránek a souborů ke stažení, aniž by došlo k narušení bezpečnosti.

Profilová karta firmy

HP Inc.

HP Inc.

Naší vizí je vytvořit technologii, která každému změní život k lepšímu – každému člověku, každé organizaci a každé komunitě na celém světě – a to kdekoli. To nás motivuje a inspiruje dělat to, co děláme. A vyrábět to, co vyrábíme. Objevovat a znovuobjevovat. Vytvářet technologie, které ohromují. Nepřestáváme jít energicky za svým, protože ani vy nepřestáváte. Také znovuobjevujete způsob, jakým pracujete. Jakým si hrajete. Jakým žijete. Díky našim technologiím znovuobjevíte svět.

To je naše poslání. To je společnost HP v novém kabátě.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více