Apple vylepšil 27" iMac i další počítače

6. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Apple bez velkých fanfár oznámil vylepšení svého 27" iMACu. Design je stále stejný, jinak se ale zákazníci mohou těšit na celou řadu důležitých změn včetně výkonnějších procesorů, SSD i grafických karet a vylepšeného displeje, webové kamery, reproduktorů nebo mikrofonů.

Z výkonového hlediska patří mezi nejdůležitější změny nasazení šesti-, osmi- a desetijádrových procesorů Intel Core nejnovější 10. generace. V případě nejvýkonnějšího 10jádrového procesoru i9 Apple slibuje až 65% navýšení procesorového výkonu.

Nový iMac si polepší také po stránce grafického výkonu díky nasazení čipů AMD Radeon Pro 5000 s až 16 GB vlastní videopaměti GDDR6.

Skutečně nároční zákazníci pak jistě ocení i možnost osazení až 8TB flash úložiště s výkonem až 3,4 GB/s. Operační paměti může být nově osazeno až 128 GB DDR4 s taktem 2 666 MHz.

Bezpečnostní stránku věci má, podobně jako u dalších zařízení od Applu, na starosti specializovaný čip T2, která zajišťuje např. bezpečnost (šifrování) ukládaných dat nebo bezpečné bootování systému.

Vylepšeními prošel také displej. Základní parametry jako rozlišení 5K, jas 500 nitů či podpora barevného prostoru P3 zůstávají, přibyla však technologie True Tone (pro automatickou úpravu teploty zobrazovaných barev v závislosti na okolním osvětlení) a možnost osazení speciální nano vrstvy, známé již z Apple Pro Display XDR, která by měla lépe pohlcovat světlo a nadále zlepšovat čitelnost za různých světelných podmínek. Tato speciální vrstva je podle Applu přímo součástí skla, lépe pohlcuje odlesky, ale zároveň zachovává kontrast.

Po čem zákazníci (nutno dodat, že nejen Applu) dlouho volali, se stává skutečností – nový iMAC přichází s FaceTime kamerou pracující v rozlišení Full HD (1 080p). Ve spolupráci se speciálním obrazovým komprocesorem zapracovaným do již zmiňovaného čipu T2 by mělo být dosaženo významných změn díky lepší kontrole mapování, expozice i rozpoznávání tváří. Vylepšení měly doznat také reproduktory a trojice mikrofonů, které nyní podle Applu slibují studiovou kvalitu.

iMac má rozhraní Wi-Fi (802.11ac) a Bluetooth 5.0, dva porty Thunderbolt 3 (USB‑C), čtyři porty USB-A a port 1Gb ethernetu (objednat však lze i 10Gb Ethernet).

Ceny nového iMACu se pohybují od 54 990 Kč vč. DPH.

Vylepšení se dočkaly i další přístroje

Menší 21,5" iMAC se již bude konečně dodávat s SSD ve všech konfiguracích včetně možnosti osazení jednotkou Fusion Drive.

iMac Pro se bude standardně dodávat s 10jádrovými procesory Intel Xeon, v maximální konfiguraci však bude možné pořídit až 18jádrový procesor, sestavu grafických karet poskytující výkon až 22 teraflops nebo až 256 GB čtyřkanálové ECC paměti.

Podobné články

Prodej PC v roce 2020 vzrostl o necelých pět procent

18. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Celosvětový prodej osobních počítačů se podle Gartneru v posledním čtvrtletí 2020 podle zvýšil o 10,7 % na 79,4 milionu. Za celý rok pak prodej vzrostl o 4,8 % na 275 milionů zařízení. V souhrnu šlo o nejlepší výsledky za posledních deset let. Čtěte více

XPG: počítačová skříň Defender Pro

19. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Počítačová skříň Defender Pro demonstruje ambice firmy XPG v PC komponentech zavedením počítačové věže formátu E-ATX Mid-Tower, která může podporovat grafickou kartu až do délky 380 mm, což je dostatek prostoru pro podporu nejnovější generace produktů společností AMD i Nvidia, a chladič na procesor až do hloubky 170 mm. Čtěte více

IDC: Prodej počítačů a tabletů za celý rok 2020 poroste

8. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
První polovina roku 2020 přinesla, přinejmenším z pohledu výrobců, distributorů a prodejců ICT, vytoužené znovuzrození trhu počítačů a zejména tabletů. Ačkoli půjde podle všeho jen o krátkodobý jev, za celý rok 2020 by mělo jít celkově o 3,3% růst na výsledných 425,7 milionu zařízení. Čtěte více

Na českém trhu jsou k dispozici nová all-in-one zařízení HP Pavilion

11. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
All-in-one počítače HP Pavilion 24 a HP Pavilion 27 byly navrženy pro domácí uživatele, kteří je využijí pro práci i zábavu. Díky svému provedení počítače zapadnou takřka do jakéhokoli prostředí, kde je bude možné využít např. pro prohlížení internetu, práci s multimédii, hraní her či pro práci na pracovních či školních projektech. Čtěte více