Apple představil iPhone se satelitní komunikací, Apple Watch pro sportovce a další novinky

9. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Nabídnout dnes zákazníkům něco skutečně nového je stále složitější. Z aktuálních novinek od Applu tak nejvíce vyčnívají nové hodinky Watch Ultra pro sportovce. iPhony 14 zaujmou satelitní komunikací, detekcí autonehod a absencí slotu na SIM (v Americe). Spíše praktická vylepšení pak přináší i AirPods Pro 2. generace.

Největší pozornost budou mezi nově představenými produkty zřejmě přitahovat Apple Watch Ultra, začněme tedy těmi. Apple uvádí, že jde o hodinky určené speciálně pro sportovce, potápěče a další dobrodruhy, kteří tráví své dny v terénu. Již na první pohled hodinky zaujmou novým, přepracovaným a masivnějším designem se 49mm titanovým pouzdrem a plochým safírovým předním sklíčkem. Novinkou je také tzv. akční tlačítko na levém boku, které rychle zpřístupní vybrané funkce nebo aplikace, ale třeba i zvětšené kolečko, aby jej bylo možné snadněji ovládat v rukavicích.

Provedení hodinek je v souladu s normou MIL-STD 810H3 a nechybí odolnost proti prachu (IP6X4) ani vodě (WR100 do 100m hloubky). Ve srovnání s běžnými Apple Watch se uživatelé dočkají také lepší výdrže – při běžném použití hodinky slibují až 36 hodin s tím, že brzy by měl do hodinek dorazit také speciální úsporný režim, který na úkor některých funkcí vytáhne výdrž až na 60 hodin.

Displej nabízí jas až 2 000 nitů, takže je pohodlně čitelný i na přímém slunci, umožňuje aktivovat speciální noční režim s lepší čitelností ve tmě a v šeru a přináší také několik nových, specializovaných ciferníků jako Wayfinder s kompasem.

Hodinky samozřejmě zvládají monitorovat i celou řadu tělesných ukazatelů včetně teploty, činnosti srdce, saturace kyslíkem nebo kvality spánku. Vzhledem k tomu, že jde o model specializovaný na sportovní aktivity, doplnil Apple i celou řadu dalších metrik, jako jsou zóny tepové frekvence, okamžitý ukazatel zátěže nebo monitor běžecké techniky apod.

Mezi další zajímavé vlastnosti patří dvoupásmová GPS (L1 a L5), dvojice reproduktorů pro hlasitější zvuk, nouzová siréna s výkonem 86 db nebo hloubkoměr schopný změřit hloubku vody (do 40 m) i její teplotu. Certifikace EN13319 spolu s aplikací Oceanic+ pak z Apple Watch Ultra dělají i atraktivní doplněk pro potápěče. Dostupná bude také LTE varianta hodinek.

Zcela novou funkcí, kterou obdržely i další modely Apple Watch a nové iPhony, je automatická detekce autonehody. Nové snímače v kombinaci se strojovým učením rozpoznají, pokud dojde k vážné autonehodě a automaticky odešlou SOS signál (zavolají záchranáře či upozorní vybrané nouzové kontakty).

Řadu uživatelů jistě potěší také zcela nové pojetí pásků, z nichž některé jsou připraveny na míru konkrétním sportovním aktivitám.

Nové Apple Watch Ultra budou dostupné od 23. září za ceny od 24 990 Kč a již v základu podporují i LTE připojení.

Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE 2. generace

Inovace v dalších řadách Apple hodinek již tak výraznou nejsou, lze je označit spíše za postupnou evoluci.  Apple Watch Series 8 do výbavy nově dostaly např. teploměr (se kterým úzce souvisí možnost sledování ženského cyklu se zpětným odhadem doby ovulace), detekci autonehody nebo úsporný režim schopný vytáhnout výdrž baterie až na 36 hodin. Zajímavě působí také podpora mezinárodního roamingu, která usnadní život majitelům hodinek s LTE konektivitou. K dispozici hodinky budou od 16. září za ceny od 14 490 Kč za běžnou verzi a 15 490 Kč za verzi s podporou mobilního připojení.

Nová generace modelu Watch SE pak zaujme např. přepracovaným designem, vyšším výkonem a atraktivní cenovkou. Hodinky jsou dostupné v několika barevných variantách a ve velikostech 40 a 44 mm. Tento model bude v prodeji od 16. září za ceny od 7 690 Kč. Varianta s mobilní konektivitou startuje na 9 190 Kč.

iPhone 14 a iPhone 14 Plus

Dvojice základních iPhonů, která bude dostupná se 6,1" a 6,7" obrazovkou s keramickým krycím sklíčkem, uživatelům nabídne tělo z leteckého hliníku, nový duální fotoaparát, detekci autonehody (s automatickým kontaktováním tísňové linky), opět o něco delší výdrž baterie, výkonnější čip Bionic A15 a zejména možnost přivolání pomoci prostřednictvím satelitní komunikace.

Nové iPhony se totiž jsou schopné díky speciální kombinaci hardwaru a softwaru v případě nouze připojit k satelitu a odeslat SOS zprávu do dohledového střediska, které bude schopné vyslat pomoc. Protože navázání komunikace se satelitem může v některých případech v závislosti na okolním prostředí a povětrnostních podmínkách trvat až několik minut, přidává iPhone navrch i několik funkcí pro maximální urychlení tohoto procesu. V případě potřeby lze přes satelit sdílet také polohu ve službě Najít. Satelitní SOS komunikace bude z počátku dostupná pouze v USA a Kanadě a noví majitelé iPhonů ji budou mít na dva roky zdarma.

Z hardwarového (a obecně trendového a technologického) hlediska je zajímavé, že v Americe již iPhony nebudou mít žádný slot na SIM karty. Budou se tedy spoléhat výhradě na eSIM. Aktivní budou moci být vždy v jednom okamžiku dvě, další však půjde uložit do paměti a přepínat mezi nimi.

Řada dalších funkcí, včetně přepracované a uživatelsky výrazně přizpůsobitelné obrazovky, je pak součástí nového systému iOS 16.

iPhone 14 bude v ČR k dostání od 16. září za ceny od 26 490 Kč. Větší iPhone 14 Plus bude k dostání od 7. října a zákazníci si budou muset připravit nejméně 29 990 Kč.

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max

Dvojice pokročilejších iPhonů, která bude rovněž k dispozici ve velikostech se 6,1" a 6,7" obrazovkou, některé nové vlastnosti sdílí se svými menšími bratříčky (detekce autonehody, satelitní SOS komunikace), k tomu však přidává pořádnou nálož dalších novinek včetně nové generace čipu A16 Bionic.

První změna je patrná na první pohled – Apple totiž dokázal zmenšit notch, který nahradil o něco menší průstřel. S tím úzce souvisí další novinka, kterou Apple nazývá Dynamic Island, a která prostor po stranách průstřelu plynule využívá pro zobrazování notifikací a dalších informací (zobrazuje se zde např. přehrávaná hudba, příchozí FaceTime hovory, výsledky zápasů a spousta dalších věcí), a přitom nezasahuje do toho, co zrovna uživatel na telefonu prování. Další (pro iPhone) závratnou novinku je i neustále zapnutý (always on) displej.

Dalšího vylepšení se dočkaly fotoaparáty, které jsou již nějakou dobou výstavní skříní iPhonů řady Pro (Max). Nyní se telefony mohou pochlubit novým 48MPx hlavní fotoaparát s quad-pixel snímačem a přepracovanou sestavou čoček, která rozšiřuje rozsah zoomu o dvojnásobné optické přiblížení. Výhodou je také schopnost zachytit podstatně více světla i za nepříznivých podmínek. Dalšího vylepšení se dočkal také záznam do formátu ProRAW nebo filmařský režim schopný natáčet 4K HDR videa při 24 fps. Nechybí ani možnost natáčet, spouštět, upravovat a sdílet videa ve formátech ProRes nebo Dolby Vision HDR. sPosunuty byly i možnosti stabilizace obrazu, o kterou se (i bez použití gimbalu) postará speciální „akční režim.“

Výrobce přepracoval také čelní (selfie) TrueDepth fotoaparát, který disponuje automatickým zaostřováním a vyšší světelností.

Telefony budou k dostání od 16. září za ceny od 33 490 Kč (iPhone 14 Pro) a 36 990 Kč (iPhone 14 Pro Max).

AirPods Pro 2. generace

Poslední novinkou jsou přepracované AirPody Pro, které se dočkaly nového čipu Apple H2. Ten přináší řadu novinek i schopnost sluchátek se přizpůsobit uchu (sluchu) každého uživatele. Uživatelé se tedy samozřejmě mohou těšit na opět o něco vyšší kvalitu zvuku (a to i v případě tzv. prostorového audia) i vylepšené aktivní potlačování hluku a adaptivní režim propustnosti. Vylepšen byly i mikrofony, které by měly dodávat ještě více srozumitelný hlas. Potěší také dotykové ovládání, které umožňuje přejížděním prstu regulovat také hlasitost. Samotná sluchátka nabídnout až šest hodin poslechu, v kombinaci s krabičkou pak jde až o 30 hodin. Praktickou výhodou je možnost dobíjení přes MagSafe nebo nabíječkou od Apple Watch. Hodit se může také otvor pro provléknutí poutka nebo reproduktor na pouzdru, který za pomoci hlasitého zvuku usnadní hledání sluchátek při jejich ztrátě (kde je díky čipu U1 k dispozici i možnost přesné lokalizace pomocí aplikace Najít).

Sluchátka půjdou do prodeje 23. září za cenu 7 290 Kč.

Video : 

Podobné články

Motorola: chytrý telefon edge 30 ultra

17. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Motorola)
Prémiová Motorola edge 30 se stává novou vlajkovou lodí v portfoliu výrobce. Zákazníky bude lákat na vlastnosti, jako jsou výkonná mobilní platforma Snapdragon 8+ Gen 1, pOLED displej s frekvencí 144 Hz, 125W nabíjení nebo 200Mpx fotoaparát. Čtěte více

Honor: smartphone X8 5G

4. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honor)
Chytrý telefon Honor X8 5G se může pochlubit mobilním připojením 5G, procesorem Qualcomm Snapdragon 480 Plus 5G, baterií o kapacitě 5 000 mAh, funkcí RAM Turbo a řadou dalších praktickýchfunkcí. Čtěte více

Známe vítěze 40. ročníku EISA Awards

17. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: EISA)
Organizace European Imaging & Sound Association (EISA) stejně jako každý rok vybrala nejzajímavější produkty. Pokud vás zajímá, které výrobky ovládly jednotlivé kategorie této soutěže za období let 2022–2023, jste na správném místě. Čtěte více

Samsung představil nejnovější generaci svých ohebných telefonů

12. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung představila novou generaci skládacích telefonů s ohebným displejem, Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4. V obou případech se uživatelé můžou těšit na design i funkce šité na míru a na výrazně vylepšený výkon. Čtěte více