Android dominuje trhu, ale uživatelé iPhonů jsou více aktivní

24. 4. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: NETservis)
Smartphone třímá v ruce čím dál více lidí a většina z nich si vybrala model s operačním systémem Android. Pokud se však podíváme na počty uživatelů nejúspěšnějších českých aplikací pro mobilní telefony, narazíme na zcela odlišná čísla.

Dle celosvětových statistik IDC za poslední čtvrtletí roku 2013 se pro přístroj s Androidem rozhodlo 78 % kupujících. iOS (iPhone, iPad) upřednostnilo cca 18 %, Windows Phone 3 % uživatelů a podíl ostatních platforem je víceméně zanedbatelný. Dalo by se očekávat, že podobné hodnoty uvidíme i ve statistikách vývojářů mobilních aplikací. Opak je však pravdou.

Například mobilní aplikaci Praha, jež pro obyvatele a návštěvníky hlavního města připravil pražský Magistrát, si doposud stáhlo kolem 31 000 uživatelů. Podíl Android vs. iOS je zde víceméně vyrovnaný (54 % vs. 46 %). Podobné hodnoty lze pozorovat u jedné z nejstahovanějších českých aplikací – iVysílání od České televize, která si našla cestu do kapsy bezmála 400 000 lidí. Zde opět vítězí Android 217 000 uživateli, následuje iOS s 154 000. V tomto případě je možno zmínit i Windows Phone s 20 000 uživateli. Tedy, ačkoliv i na tomto poli náleží prvenství Androidu, tak v přepočtu na jednoho uživatele vychází majitelé iPhonů jako výrazně aktivnější uživatelé.

Obě uvedené aplikace jsou pro uživatele k dispozici zdarma. Pokud bychom zkoumali placené aplikace, nebo samotný prodej placeného obsahu (například hudby), otočí se již čísla zcela ve prospěch uživatelů iOS. „Například jestliže je naše aplikace Autoškola – eTesty nejprodávanější vzdělávací aplikací v českém AppStore (iOS), tak investici do vývoje a její prodej v Google Play (Android) zatím nechystáme,“ řekl Jiří Ptáček ze společnosti NETservis, která se vývoji mobilních aplikací věnuje. Tento přístup pramení z předpokladu, že by se vývoj podobné aplikace vůbec nezaplatil.

Ceny nejlevnějších a současně hojně prodávaných telefonů s Androidem již klesly pod 2 000 Kč. Pro nákup přístrojů této cenové kategorie se rozhodují především kupující, jež doposud používali klasický přístroj bez operačního systému. Možnost rozšířit funkce dodatečnou instalací aplikací třetích stran si řada z nich vůbec neuvědomuje a spokojí se se základní výbavou přístroje, která sama o sobě překonává vše, co doposud měli k dispozici.

Pro zadavatele a tvůrce mobilních aplikací jsou logicky perspektivnější vlastníci sofistikovanějších přístrojů, kteří si více uvědomují jejich potenciál. „U uživatelů iOS je tato skutečnost navíc umocněna faktem, že drtivá většina z nich má svůj Apple účet propojen se svou platební kartou, což zvyšuje komfort transakce a do jisté míry nahlodává zábrany při utrácení peněz,“ dodal Jiří Ptáček.

Štítky: 

Podobné články

Telefon s nejrychlejším internetem za nejlepší peníze. Realme 8 5G je tady

2. 6. 2021. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: realme)
Rádi sledujete své oblíbené seriály na internetu v mobilu, ale spojení padá nebo ho brzdí pomalá data? Měli byste zbystřit, značka realme totiž přichází s novým modelem realme 8 5G. Rychlý přenos dat je s ním na dosah. Čtěte více

Google I/O: (Nejenom) Android 12 a nová naděje pro nositelnou elektroniku

20. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google na své každoroční vývojářské konferenci opět představila řadu novinek, které budou formovat její produkty a služby v následujících měsících a letech… A o zajímavé novinky ani tentokrát skutečně nebyla nouze… Čtěte více

Nejlepší smartphone od Samsungu opět posouvá hranice mobilních telefonů

18. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Nová vlajková loď společnosti Samsung, model Galaxy S21 Ultra 5G, opět exceluje a dá se říci, že posouvá hranice možného. Mezi největší patří např. špičkový fotoaparát, moderní čipset, opět vylepšený displej s propracovaným uživatelským rozhraním Samsung UI nebo funkčně bohaté dotykové pero S Pen. Čtěte více

Sunmi L2K: mobilní terminál L2K

3. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Satomar)
Společnost Satomar, distributor produktů z oblasti komunikačních a informačních technologií, dodává na náš trh mobilní terminál Sunmi L2K optimalizovaný pro použití ve skladu, který nabízí praktické řešení a otevřenou platformu pro zapojení do systému skladového hospodářství a dalších logistických procesů podnikatelů i menších a středně velkých podniků. Čtěte více