AMD představilo grafické karty s novou architekturou RDNA 3

7. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD, www.engadget.com, pcmag.com, www.digitaltrends.com, www.tomshardware.com)
Nové grafické karty firmy AMD (RX 7900 XTX a RX 7900 XT) jsou stejně jako procesory Ryzen založeny na chipletové technologii. Spolu s novými kartami byly představeny detaily nastupující architektury RDNA 3, která využívá 5nm výrobní proces (TSMC) a výrazně posunuje výkon i efektivitu. Na rozdíl od konkurenční Nvidie se v tomto případě navíc povedlo udržet na uzdě i ceny.
Scott Herkelman, SVP & GM, Graphics Business Unit, AMD

Představení novinek se v americkém Las Vegas ujala samotná CEO firmy AMD Lisa Su, která hned v úvodu vyzdvihla několik klíčových benefitů, mezi které patří 54% mezigenerační nárůst efektivity (výkon/watt) nebo zachování rozumné spotřeby (což je vlastnost, která je často kritizována u nejnovější generace konkurenčních grafických karet). Zároveň dochází až k 15% nárůstu frekvencí.

Dostupnost a ceny

AMD se snaží bojovat i atraktivními cenovkami – Radeon RX 7900 XTX půjde do prodeje za 999 USD, o něco slabší RX 7900 XT pak za 899 USD. Obě karty by měly být dostupné (přinejmenším na americkém trhu) od 13. prosince letošního roku. Fyzické provedení karet je 2,5 slotové s délkou 287 mm.

První chipletové herní GPU na světě

U nových karet nedošlo k pouhému vylepšení specifikací. RDNA 3 je první spotřebitelskou GPU architekturou založenou na chipletech, tedy na modulárním návrhu, který půjde v budoucnu podle potřeby snadno upravovat (na rozdíl od předchozích monolitických provedení). Pro AMD z toho plyne mimo jiné možnost úspor na výrobních nákladech.

Karty RX 7900 XTX a RX 7900 XT, potažmo architektura RDNA 3, kombinují dva typy chipletů – 5nm GPU jádrá a 6nm paměti a komunikační sběrnicích. Hlavními stavebními kameny nové architektury jsou dva prvky – jeden 306mm2 velký GCD (Graphics Compute Die) a až šest MCD (Memory Cache Dies), z nichž každý zahrnuje 16MB cache paměť. Vzájemná komunikace mezi těmito dvěma typy nódů probíhá rychlostí až 5,3 TB/s. Změn „pod povrchem“ je však samozřejmě podstatně více – zmínit můžeme např. navýšení počtu výpočetních jednotek (CU) až na 96, podstatně větší množství GPU shaderů (oboje ve srovnání s předchozí generací) nebo druhou generaci technologie AMD Infinity Cache.

Výkon může dosahovat až 61 teraflopů (proti 23 TFLOPs u RDNA 2). Osazeno může být 24 (20 GB u slabšího modelu) paměti GDDR6 s 384bitovou (320bitovou u slabšího modelu) sběrnicí a propustností 20 Gbps. Finální produkt jako cekem je složen z 58 miliard tranzistorů. Díky nasazení nového výrobního procesu se AMD podařilo zvýšit hustotu tranzistorů na jeden mm2 o 165 %.

Z fyzického hlediska vypadají karty podobně jako jejich předchůdci, k viditelným změnám patří snad jen větší větrák a elegantnější pasivní chladič pro odvod tepla.

Na rozdíl od grafických karet Nvidia GeForce řady 4000 se AMD ani u nejnovější generace grafických karet nespoléhá na kontroverzní 12VHPWR napájecí konektor. Zákazníci si vystačí s konvenčnějšími a běžně využívanými 8pinovými konektory. Model RX 7900 XTX si řekne maximálně o 355 wattů, méně výkonná varianta RX 7900 XT si vystačí s 300 watty. Obecně by tak nové karty mělo být možné bez problémů nasadit ve stávajících počítačích bez nutnosti (větších) upgradů.

Novinkou je také hardwarová podpora kodeku AV1, která je součástí AMD RDNA 3 Media Engine. Výsledkem by měla být až 8× rychlejší editace videa v 8K a ještě násobně rychlejší úpravy v materiálech s nižší kvalitou. V této souvislosti AMD slibuje i řadu dalších inovací pro záznam a streamování videa.

Nová generace ray-tracingu přichází

V oblasti ray tracingu vždy AMD spíše ztrácelo. Nové karty by však měly díky nasazení AI ray tracingu nové generace přinést prostřednictvím funkce FidelityFX Super Resolution 3 (FSR3) až o 50 % vyšší výkon na každou výpočetní jednotku. GPU nabídnou až 1,5× více „paprsků za letu“, nové speciální instrukce a vylepšené třídění paprsků. Ve výsledku by měl zákazník v ray tracingu pocítit až 1,8× nárůst výkonu. S tím pak úzce souvisí až 2,7× nárůst výkonu pro AI výpočty na jednu CU (výpočetní jednotku). FSR 3 bude spolu s funkcí AMD Fluid Motion Frames kompletně dostupné v roce2023. Prozatím tak karty spoléhají na FSR 2.2, které je aktuálně podporováno ve 216 titulech.

AMD však chystá i další softwarová vylepšení – v první polovině roku 2023 by mělo do obslužného softwaru dorazit např. před-nastavení, „které půjde aktivovat jedním klikem“ a které umožní zkombinovat různé funkce (AMD Radeon Anti-Lag, AMD Radeon Boost, AMD Radeon Super Resolution), tak aby maximálně těžily ze své součinnosti, v důsledku čeho by mělo dojít ke snížení latence a nárůstu FPS (např. pro Dying Light 2 Stay Human AMD slibuje oproti výchozímu nastavení až 85% nárůst počtu snímků).

Radeony řady 7000 nabídnou také nový Radiance Display Engine s podporou hraní při frekvenci 900 Hz v rozlišení 1 440p, 480 Hz v rozlišení 4K nebo 165 Hz při rozlišení 8K. Aby bylo možné takový obraz přenést do monitorů (či do televizorů), bude k dispozici rozhraní DisplayPort 2.1 s podporou UHBR 13.5 a propustností až 54 Gbps. Alternativně bude samozřejmě k dispozici i výstup HDMI 2.1a. Výstupy budou k dispozici rovněž prostřednictvím portu USB-C.

Jaký lze očekávat výkon?

O reálném výkonu toho prozatím mnoho nevíme. AMD se však nicméně pochlubilo alespoň herním výkonem, který nám může posloužit jako určitý herní benchmark. RX 7900 XTX dodá až 295 FPS ve hře Apex Legends nebo 355 FPS v Overwatch 2 (oboje ve 4K). V případě rozlišení 8K lze počítat s až 96 FPS u Assassin’s Creed Valhalla nebo 73 FPS v Uncharted Legacy of Thieves Collection (za pomoci FSR).

Zdá se, že nárůst výkonu při ray tracingu bude oproti RDNA 2 opravdu znatelný. V titulu Cyberpunk 2077 (a nastavení ray tracing profilu 4K Ultra) poskytne RX 7900 XTX až 62 FPS (u starší RX 6950 XT to přitom bylo 42 FPS). U hry Hitman 3 by pak mělo dojít k dosunu z 57 na 89 FPS.

Video : 

Podobné články

Jensen Huang, CEO společnosti Nvidia, představuje akcelerátor B200 a "superčip" GB200

Jaké novinky přinese architektura Nvidia Blackwell?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Nvidia představila novou generaci architektury, kterou budou využívat její budoucí GPU. Nová platforma se soustředí primárně na umělou inteligenci a měla by umožnit provoz LLM (velkých jazykových modelů) s miliardami parametrů, současně však s až 25× nižšími náklady a spotřebou energie než u předchůdců. Opět tak bude možné trénovat o něco větší a složitější AI modely. Čtěte více

Standard GDDR7 schválen. Přinese propustnost až 192 GB/s

12. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC, TechPowerUp, Tomshardware.com)
Organizace JEDEC zveřejnila finální podobu standardu pamětí pro grafické karty GDDR7. Paměťové čipy pro grafické karty nadcházejících generací podle něho přinesou propustnost až 192 GB/s. Vedle zvýšení výkonu bychom se měli dočkat také lepší energetické efektivity a dalších inovací. Čtěte více
Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více

Nvidia: grafické karty GeForce RTX řady 40 „Super“

14. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Trojici nových grafických karet GeForce RTX řady 40 s přídomek „Super“ (GeForce RTX 4080 SUPER, GeForce RTX 4070 Ti SUPER a GeForce RTX 4070 SUPER) společnost Nvidia promuje primárně v kombinaci s umělou inteligencí. Oproti svým předchůdcům však karty přinášejí mimo jiné také lepší poměr mezi cenou a výkonem. Čtěte více