AI by měla do tří let využívat každá druhá česká firma

4. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Everbot)
V srpnu 2024 se ČR přiblížila zásadnímu bodu obratu v oblasti umělé inteligence. Přijetím evropského AI Aktu by se měla otevřít cesta k bezpečnému a etickému využívání umělé inteligence napříč sektory. Podle dat Hospodářské komise dnes AI využívá zhruba čtvrtina firem, do tří let by to však měla být až polovina. V praxi ale mnoha firmám stále chybí dostatečné kapacity i know-how.

Dle čísel české technologické společnosti Everbot, která se zaměřuje na vývoj AI aplikace poskytující svým uživatelům desítky nejlepších AI nástrojů na jednom místě, to například v kreativních oborech je globálně až 80 %.

Hospodářská komise ČR ve svém pravidelném šetření zjišťovala stav zavádění AI v českých firmách. Z výsledku vyplývá, že 28 % českých firem dnes využívá AI, ale do tří let by se mělo toto číslo zvednout až o polovinu. I přes začlenění AI do své strategie však často reálná implementace AI do provozu firem pokulhává. Umělá inteligence má veliký potenciál usnadnit nejenom administrativní procesy, přes 35 % respondentů vidí přínos i ve snížení nákladů.

Hlavními problémy při implementaci AI nejsou pouze finanční prostředky, ale také nedostatečné kvalifikace a vzdělávání zaměstnanců. Na tuto limitaci navazuje mnohdy nedostatečné know-how, které jako překážku uvedla téměř polovina respondentů. V souvislosti s přijetím Aktu o umělé inteligenci (tzv. AI Act) se často skloňují obavy z další administrativní a regulatorní zátěže, která by ve výsledku mohla zpomalit technologický vývoj systémů AI.

V marketingové komunikaci a kreativních oborech AI již dominuje

Umělá inteligence se stala nedílnou součástí každodenní praxe většiny marketingových a kreativních firem po celém světě. Pomáhá automatizovat rutinní úkoly, čímž uvolňuje čas a kapacitu pro činnosti, které vyžadují originální myšlení a odborné dovednosti. Podle globálního průzkumu mezi marketingovými profesionály (leden 2025) se AI využívá nejčastěji na tvorbu obsahu, optimalizaci e-mailového marketingu, správu sociálních médií a cílení reklamy. Její přínos však sahá mnohem dál. Generativní AI výrazně zvyšuje efektivitu také v kreativních oborech skrze modely jako např. DALL-E a Midjourney. Až 83 % profesionálů z kreativních profesí a 75 % marketérů již AI zakomponovalo do svých pracovních procesů. 

Umělá inteligence a její využití je také již součástí veřejné debaty v Česku, což potvrzuje i fakt, že v rámci Národní strategie je v Česku do AI implementace směřováno 19 miliard Kč.  Její využití už dávno není omezeno na nadnárodní technologické giganty jako Google či Microsoft. Aktuálně ji v Česku využívá 22 % malých a 28,3 % středních firem. Aby však její potenciál mohl být skutečně naplněn napříč trhem, je zásadní zajistit dostupnost těchto technologií podnikatelům všech velikostí.

„Demokratizace umělé inteligence je zásadní pro to, aby její přínosy nebyly výsadou světových hráčů jako Google nebo Amazon, které AI implementují obrovskou rychlostí. Ti do vývoje umělé inteligence letos investují dohromady 320 miliard dolarů. AI by se mělo stát hnacím motorem inovací i napříč celým českým trhem,“ uvedl Roman Berglowiec, expert na AI a CEO společnosti Everbot. „Česko musí dohnat technologický pokrok v AI, abychom neskončili na vedlejší koleji,“ dodal. Everbot se právě z této potřeby zrodil. Funguje jako partner, který pomáhá firmám pochopit, zavést a efektivně využít nejnovější AI technologie prakticky, srozumitelně, a hlavně na jednom místě.

V roce 2025 byl trh s umělou inteligencí v marketingu odhadován na 47,3 miliardy amerických dolarů. Podle odhadů by jeho hodnota měla do roku 2028 vzrůst na více než 107,5 miliardy dolarů. Stejně jako v marketingu lze očekávat, že i celosvětové využívání AI ve firmách bude nadále dynamicky růst. V následujících letech se předpokládá výrazný nárůst počtu organizací, které umělou inteligenci implementují do svých procesů, ať už v oblasti automatizace, zákaznické podpory, datové analýzy nebo provozu e-shopů. AI se tak postupně stává standardním nástrojem moderní firemní infrastrukturu napříč odvětvími.

Podobné články

Ředitel společnosti Konecta pro Českou republiku Jan Nedělník

Konecta: Globální hráč s technologickým přesahem

4. 6. 2025. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Konecta )
Jak dnes vypadá moderní outsourcing zákaznické péče? O proměnách oboru, přínosech automatizace i výzvách více uvedl ředitel společnosti Konecta pro Českou republiku Jan Nedělník. Čtěte více

Celosvětové výdaje na GenAI letos dosáhnou 644 miliard dolarů

7. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
IT ředitelé musí v roce 2025 počítat s rostoucími výdaji na GenAI, které budou podpořeny lepšími základními modely i všeobecně rostoucí poptávkou po produktech AI. Čtěte více
Zleva Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová

Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová (Samsung): Je důležité nezaspat dobu

13. 3. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Samsung)
Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová patří do marketingového a PR týmu společnosti Samsung. Z rozhovoru se například dozvíte, jak všestranná je integrace AI v podání Samsungu, jaké jsou nejnovější funkce v jejich produktech a také se seznámíte s trendy v přijetí AI mezi zákazníky v Česku a na Slovensku. Čtěte více

Celosvětové příjmy z prodeje polovodičů v roce 2024 vzrostly o 18 %

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner dosáhly celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2024 celkem 626 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 18,1 %. V roce 2025 se předpokládají příjmy ve výši 705 miliard USD. Čtěte více