Huawei představil řešení AI Data Lake pro rozvoj inteligentních technologií v průmyslu

12. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei během 4. ročníku konference Innovative Data Infrastructure (IDI) Forum v Mnichově oficiálně představila své nové řešení AI Data Lake, které má za cíl urychlit nasazení umělé inteligence napříč klíčovými odvětvími. Řešení kombinuje datové úložiště, inteligentní správu dat a AI nástroje, čímž vytváří jednotnou platformu pro nasazení a efektivní trénink AI modelů.
Peter Zhou, viceprezident společnosti Huawei a prezident divize datových úložišť

„Chcete-li být připraveni na umělou inteligenci, musíte být připraveni na práci s daty,“ uvedl Peter Zhou, viceprezident společnosti Huawei a prezident divize datových úložišť. „Digitální transformace je proces, v jehož jádru vždy stálo a stále stojí kvalitní využití dat,“ dodal.

Řešení AI Data Lake spojuje datové úložiště, správu dat, správu výpočetních prostředků a nástroje pro práci s AI do jednotné architektury, která zajišťuje přípravu kvalitních dat pro umělou inteligenci. Tím pomáhá podnikům efektivněji přijímat a integrovat AI do provozu.

Datové úložiště: výkon, kapacita a odolnost pro AI budoucnost

Datové úložiště Huawei OceanStor A Series nabízí vysoký výkon pro učení a reálné využití modelů umělé inteligence. Například společnost iFLYTEK díky této technologii výrazně zkrátila dobu potřebnou pro zpracování svých rozsáhlých datových úloh. Funkce pro zrychlení výpočtů navíc zajišťují rychlejší reakci aplikací a umožňují pohotové nasazení rozsáhlých AI systémů do běžného provozu.

Pro ukládání masivního objemu AI dat je určeno řešení OceanStor Pacific All-Flash Scale-Out Storage. Tato technologie kombinuje úsporný provoz s vysokou kapacitou na malém prostoru (4 PB na 2U). Díky tomu je vhodná pro náročná prostředí, jako jsou vědecké instituce, univerzity, zdravotnická zařízení nebo mediální společnosti, které běžně pracují s extrémními objemy dat.

Z pohledu ochrany dat přináší Huawei zálohovací řešení OceanProtect, které funguje až desetkrát rychleji než běžné systémy a dokáže velmi spolehlivě (s přesností 99,99 %) odhalit škodlivé útoky, které se snaží zablokovat nebo zašifrovat firemní data využívaná například při trénování AI systémů nebo další citlivé informace v energetice či u poskytovatelů specializovaných IT služeb.

Správa dat: viditelnost, kontrola a mobilita napříč regiony

V oblasti správy dat uvedla Huawei platformu DME (Data Management Engine), která zahrnuje tzv. Omni-Dataverse. Ta pomáhá zákazníkům překonat problém izolovaných dat, jež jsou rozptýlená v různých geograficky oddělených datových centrech. DME umožňuje například bleskové vyhledávání mezi více než 100 miliardami souborů, což výrazně zefektivňuje jejich zpracování a využití.

Správa výpočetních prostředků: efektivní sdílení výkonu a inteligentní plánování

Co se týče správy výpočetních prostředků, platforma DCS využívá technologii virtualizace a kontejnery, které umožňují efektivní sdílení různých typů výpočetních jednotek (xPU) a inteligentní plánování jejich využití. Součástí platformy je také DataMaster využívající umělou inteligenci k optimalizaci správy a provozu infrastruktury. Tento nástroj nabízí funkce, jako jsou inteligentní odpovědi na dotazy, asistované operace a schopnost předvídat a včas odhalit možné problémy, čímž výrazně zlepšuje efektivitu a spolehlivost systémů.

Podobné články

Celosvětové výdaje na GenAI letos dosáhnou 644 miliard dolarů

7. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
IT ředitelé musí v roce 2025 počítat s rostoucími výdaji na GenAI, které budou podpořeny lepšími základními modely i všeobecně rostoucí poptávkou po produktech AI. Čtěte více
Zleva Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová

Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová (Samsung): Je důležité nezaspat dobu

13. 3. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Samsung)
Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová patří do marketingového a PR týmu společnosti Samsung. Z rozhovoru se například dozvíte, jak všestranná je integrace AI v podání Samsungu, jaké jsou nejnovější funkce v jejich produktech a také se seznámíte s trendy v přijetí AI mezi zákazníky v Česku a na Slovensku. Čtěte více

Celosvětové příjmy z prodeje polovodičů v roce 2024 vzrostly o 18 %

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle společnosti Gartner dosáhly celosvětové tržby z prodeje polovodičů v roce 2024 celkem 626 miliard dolarů, což představuje meziroční nárůst o 18,1 %. V roce 2025 se předpokládají příjmy ve výši 705 miliard USD. Čtěte více

V příštím roce bude AI nativně podporovat 43 % počítačů

14. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Společnost Gartner předpovídá, že počítače s nativní podporou AI se budou v roce 2025 na celkových prodejích podílet ze 43 % (oproti letošním 17 %). Pro velké firmy se notebooky s Al stanou jedinou volbou do roku 2026. Čtěte více