Avast upozorňuje na zvýšenou činnost ransomwarových gangů

11. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Avast)
Odborníci společnost Avast očekávají v roce 2023 zvýšené riziko vyděračských ransomwarových útoků. V ohrožení budou zejména firmy, ale i jednotlivci a jejich data, která budou chtít zločinci zveřejnit, pokud nedostanou výkupné. Výzkumníci z Avastu navíc očekávají, že útočníci zlepší své metody sociálního inženýrství a pro své podvody zneužijí ekonomických potíží a obav z energetické krize.

Mezi další hrozby, se kterými se budeme letos setkávat, patří vyšší aktivita obecně škodlivého softwaru, protože malware s otevřeným zdrojovým kódem bude dostupnější a kybergangsteři budou verbovat tzv. hacktivisty, aby se k nim přidali.

Ještě vyšší hrozba ransomwaru a časté úniky dat

„Samotné útoky ransomwarem jsou již nyní noční můrou jednotlivců i firem. Loni jsme viděli kyberútočníky vyhrožovat, že v případě nezaplacení výkupného zveřejní data svých obětí, a očekáváme, že tento trend v roce 2023 jen poroste,“ uvedl ředitel výzkumu bezpečnostních hrozeb ve společnosti Gen Michal Salát. „To představuje riziko nejen pro osobní vzpomínky uživatelů, ale také pro firmy. Jak ztráta citlivých souborů, tak únik dat mohou mít vážné důsledky pro jejich podnikání i pověst.“

Úspěšné ransomwarové útoky mohou pro firmy rychle vyústit v milionové náklady na obnovu zařízení, nákup programů pro reakci na incidenty a také v provozní náklady, protože například nemocnice nemohou provádět operace a továrny zastaví výrobu. Nové globální sankce zavedené v letošním roce by navíc mohly podniky postižené ransomwarem dostat do svízelné situace. Pokud firmy zaplatí výkupné skupinám uvedeným na sankčních seznamech, jako jsou například ransomwarové skupiny sídlící v Rusku, může jim hrozit trestní stíhání.

„Pandemie podvodů“ bude pokračovat i v roce 2023

„Již nějakou dobu čelíme doslova pandemii podvodů a nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend zpomaloval,“ doplnil Salát. „Kyberzločinecké skupiny se snaží využít nejhorších obav lidí, aby je přiměly poslat peníze nebo poskytnout své osobní údaje, protože je snazší najít zranitelnost v lidech než v jejich zařízeních. V roce 2023 očekáváme útoky, které budou zneužívat obav z ekonomické a ekologické situace. Podvody nám nezaplavují jen e-mailové schránky v podobě phishingových e-mailů, ale bombardují nás i přes chatovací aplikace a telefonní hovory.“

S neustále se zdokonalujícími technikami se stává tím nejslabším článkem člověk. Jedním z trendů očekávaných pro rok 2023 jsou krádeže účtů na sociálních sítích, které kyberzločinci zneužívají k útokům na online přátele oběti.

Podnikání v oblasti kyberkriminality bude ještě sofistikovanější

Výzkumníci z Avast Threat Labs dále očekávají, že již tak profesionalizovaný kyberkriminální byznys bude ještě sofistikovanější. Kyberzločinecké skupiny Zloader, Racoon Stealer a Ursnif se spojily, aby využily specializace a zaměření jednotlivých skupin ke vzájemné podpoře a maximalizaci zisků. Výzkumníci předpokládají, že tento druh spolupráce mezi skupinami bude pokračovat. Vloni v létě navíc ransomwarová skupina Lockbit 3.0 jako první svého druhu nabídla program odměn za nalezení chyb a ostatní ji v tom budou pravděpodobně následovat. Programy odměn za nalezení chyb umožňují třetím stranám za odměnu nahlásit softwarovým společnostem nové zranitelnosti produktů. Typicky to firmám pomáhá zabezpečit jejich software, čímž chrání sebe i své zákazníky před kyberzločinci zneužívajícími zranitelností. V tomto případě se však lidé nechávají zlákat zločineckou skupinou a pomáhají jí zvyšovat odolnost ransomwaru.

„Kyberkriminalita je již několik let rostoucím byznysem, ale v poslední době pozorujeme, že je malware s otevřeným zdrojovým kódem snáze dostupný a šíří se na platformách jako Discord. K malwaru se tak nyní může dostat kdokoli, včetně mladých lidí s menšími technickými znalostmi. Vzhledem k současným ekonomickým potížím mohou mít lidé větší sklon přidat se na temnou stranu,“ uzavřel Michal Salát. „Zaznamenali jsme také, že zločinecké skupiny verbují lidi a platí jim, aby prováděli zahlcovací útoky DDoS nebo například instalovali ransomware do zařízení svých zaměstnavatelů. Kvůli softwaru nabízenému jako služba, distribuci softwaru k provádění DDoS útoků a snadno dostupnému otevřenému malwaru budeme svědky nejen dalších škodlivých aktivit, ale může to být také odrazovým můstkem ke kariéře kyberzločince.“

Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více