Popularita multifaktorového přihlašování roste

1. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Válečný konflikt na Ukrajině se stal jedním z faktorů, které urychlily přihlašování s pomocí multifaktorové autentinzace (MFA) místo používání tradičních hesel. Podle analýzy společnosti Cisco velmi výrazně roste i počet účtů umožňujících ověřování prostřednictvím WebAuthn bez odesílání citlivých dat mimo notebook či mobil.

Zpráva 2022 Duo Trusted Access Report analyzovala data z více než 13 miliard autentizací na 49 milionech zařízení a více než 490 tisících unikátních aplikací. Průzkum probíhal v období od června 2021 do června 2022 na zhruba 1,1 miliardy autentizací měsíčně v zemích globální zákaznické základny autentizační aplikace Duo.

„Bezpečnostní strategie, jako například uplatňování principu nulové důvěry, ve spojení s přihlašováním bez hesel výrazně přispívají nejen k posilování bezpečnosti, ale současně i zpříjemňují uživatelskou zkušenost,“ uvedl Dave Lewis, Global Advisory CISO ve společnosti Cisco. Podle zprávy přestavuje nasazení MFA jeden z nejjednodušších způsobů obrany proti hackerů. MFA totiž přidává další vrstvu bezpečnosti a útočníci se v situacích, kdy narazí na MFA v řadě případů stáhnou a přesunou svoji pozornost ke snazším cílům.

Hlavní zjištění Duo Trusted Access Report

Ověřování bez hesel stále roste

Trvale se zvyšuje počet účtů, které umožňují přihlášení prostřednictvím WebAuthn. Při tomto typu přihlašování jsou citlivá data stále na zařízení, neposílají se nikam na server a nelze je tedy zneužít formou phisingu, nebo útokem typu man-in-the-middle. Počet účtů, u nichž lze využít WebAuthn, vzrostl od roku 2020 o více než 50 %. V roce 2021 byla WebAuthn možná u 53,5 % účtů (Google, Facebook, Salesforce a mnoho dalších), zatímco v roce 2022 to bylo již 65,2 % účtů.

MFA posílily o 38 %

Počet autentizací s pomocí MFA meziročně posílil o 38 % na 13 miliard přihlášení za rok. Nejvyšší růst vykázalo Irsko (přeš 51 %), následované Španělskem (42 %), Japonskem, Novým Zélandem, Mexikem a Ukrajinou. Zhruba 81 % používaných mobilních telefonů přitom umožňuje přihlašování s pomocí biometrie (nejčastěji otisky prstů).

Aplikace směřují do cloudu

Stále vyšší počet přihlášení směřuje k aplikacím v cloudu. Meziročně se počet cloudových aplikací zvýšil o 24 %.

Bělorusko v nemilosti

Pravděpodobně kvůli vstřícnému postoji k Rusku se výrazně zvýšil počet účtů, k nimž se nelze přihlásit z Běloruska. Zatímco v roce 2021 figurovalo Bělorusko v žebříčku blokovaných zemí na 20. místě, po vypuknutí konfliktu na Ukrajině poskočilo na 8. příčku. Přihlášení z Běloruska nyní blokuje pětina všech organizací, které geografická hlediska uplatňují ve své bezpečnostní politice. V případě Ruska, které žebříčku blokovaných zemí vévodí, to bylo 78 % organizací již před vypuknutím agrese na Ukrajině. Po ní se tento podíl ještě zvýšil na 82 %. Na druhém místě žebříčku odmítaných zemí se již dlouhodobě drží Čína (73 %), následovaná Severní Koreou (42 %) a Íránem (38 %).

Duo se využívá pro více než čtvrtinu MFA

Aplikace Duo Push se stala nejvyužívanějším nástrojem pro MFA na světě s podílem 27,6 % na všech autentizacích.

Kompletní informace k Duo Trusted Access Report 2022 naleznete zde.

Štítky: 
Bezpečnost, MFA, Cisco systems

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více