Poslední čtvrtletí roku 2021 přineslo rekord v počtu DDoS útoků

17. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Během čtvrtého čtvrtletí 2021 byl zaznamenán extrémní nárůst počtu DDoS útoků, který nemá za dobu jejich monitorování obdoby. Ve srovnání s třetím loňským čtvrtletím narostl celkový počet zachycených DDoS útoků o 52 %. To je asi 4,5krát víc než ve stejném období loňského roku.

Od října do konce prosince 2021 zaznamenali výzkumníci společnosti Kaspersky masivní nárůst počtu útoků DDoS – rekordní počet v celé historii monitorování této hrozby.

Analytici Kaspersky spatřují několik důvodů tak rapidního růstu počtu DDoS útoků. Za prvé, v posledních třech měsících každého roku bývají útoky DDoS vždy častější. Kvůli výprodejům a svátkům vrcholí on-line nákupy, studentům začíná zkouškové období a kyberzločinci jsou obecně aktivnější.

Za druhé, objem trhu DDoS je nepřímo úměrný stavu trhu s kryptoměnami. Kapacita pro pořádání DDoS útoků se totiž dá využívat k těžbě kryptoměn, a naopak – vlastníci botnetů mají tedy tendenci přesměrovat výkon na těžbu, když kryptoměna roste, nebo na DDoS, když klesá. Přesně to jsme pozorovali ve 4. čtvrtletí – nárůst počtu DDoS útoků na pozadí prudkého poklesu hodnoty kryptoměn.

Nejvíc útoků DDoS zaznamenali ve 4. čtvrtletí ve Spojených státech (43,55 %), v Číně (9,96 %), v Hongkongu (8,80 %), v Německu (4,85 %) a ve Francii (3,75 %).

„Prostředí hrozeb DDoS se neustále mění a odráží aktuální ekonomické a společenské trendy. Ve 4. čtvrtletí jsme sice očekávali nárůst DDoS útoků v důsledku prodejní sezóny, ale nestabilní situace na trhu s kryptoměnami pozvedla hrozbu DDoS na zcela novou úroveň a zapříčinila absolutní rekord v počtu útoků. Budeme-li vycházet z trendů za poslední léta, nemělo by 1. čtvrtletí roku 2022 vykázat výrazný pokles útoků DDoS. Proto vyzýváme k instalaci profesionálních řešení na ochranu organizací před DDoS útoky,“ řekl Alexander Gutnikov, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více

Kyberzločinci zneužívají nové zranitelnosti o 43 % rychleji než v 1. pololetí loňského roku

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Studie FortiGuard Labs Global Threat Landscape Report za 2. pololetí 2023 zdůrazňuje potřebu, aby dodavatelé dodržovali osvědčenou praxi ve zveřejňování zranitelností a aby podniky zlepšily kybernetickou hygienu a správu oprav softwaru. Čtěte více

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více