Návratnost investic do IT zabezpečení

31. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Velké firmy s vlastním interním Bezpečnostním operačním centrem (SOC) odhadují své finanční ztráty v důsledku kybernetického útoku na 675 tisíc dolarů. To je v průměru o polovinu méně, než kolik musí vynaložit ostatní velké společnosti bez SOC (1,41 milionu dolarů). Peněžitým ztrátám v důsledku kyberútoku může zabránit i Data Protection Officer (DPO), jak dokládá 34 % společností.

Náklady spojené s potížemi kvůli úniku dat se u velkých společností každý rok zvyšují. V letošním roce se vyšplhaly na 1,41 milionu dolarů, přičemž loni činily 1,23 milionu dolarů. Vyplývá to z reportu společnosti Kaspersky „IT Security economics in 2019“. V návaznosti na tyto výdaje se zvyšují i investice do kybernetické bezpečnosti. Rozpočet na IT bezpečnost velkých organizací se letos průměrně pohyboval okolo 18,9 milionu dolarů. Minulý rok byl přitom o celých 10 milionů dolarů nižší.

Jak dokládá zmíněný report, firmám se vyplácí investovat do bezpečnostního softwaru a odborníků na IT bezpečnost. Důkazem toho jsou firmy, které díky internímu SOC zaznamenaly nižší škody při úniku dat.

Interní SOC ve velkých firmách nepřetržitě monitoruje bezpečnostní události a reaguje na případné incidenty. Implementace SOC může o polovinu snížit finanční ztráty způsobené únikem dat, a to na 675 tisíc dolarů. SOC může úspory přinést i větším SMB firmám (s více než 500 zaměstnanci). Finanční dopad úniku dat je u nich kalkulován na 106 tisíc dolarů, oproti běžným 129 tisícům dolarů.

Externí zajištění SOC nicméně cenu úniku dat pro velké společnosti nesníží. Průzkum Kaspersky naopak ukázal, že delegování zabezpečení na poskytovatele Managed Security Service Provider (MSP) může ve skutečnosti finanční dopad incidentu ještě umocnit. 23 % firem, které využívají MSP, zaznamenalo finanční dopad úniku dat mezi 100 až 249 tisíci dolary. Stejné ztráty zaznamenalo naopak pouze 19 % společností s interním IT týmem.

Jiným způsobem, jak minimalizovat výdaje kvůli ztrátám dat, je najmout DPO. Tento zaměstnanec je zodpovědný za nastavení a implementování strategie pro zvýšení ochrany dat, která je v souladu s předpisy a nařízeními. Za pozornost stojí, že celá třetina firem (34 %), které mají DPO odborníka, nezaznamenala žádnou peněžní újmu v důsledku úniku dat. U ostatních firem tato situace nastala pouze ve 20 % případů.

„Vybudovat interní SOC si žádá investice do nezbytných nástrojů, nastavení nutných procesů a najmutí analytiků, což je pro jakoukoliv firmu poměrně náročný úkol. Podobně je tomu s hledáním vhodného DPO, který musí mít odborné znalosti jak IT bezpečnosti, tak i právních norem. Firmy proto musejí vynaložit čas a peníze. Investice se jim ale postupně bohatě vrátí. Dedikovaný zaměstnanec nebo celý interní tým samozřejmě nezajistí, že se firma nestane cílem úniku dat. Může si ale být jista, že je pro takovou situaci připravena a případná náprava škod po útoku bude rychlejší a efektivnější,“ uvedl Veniamin Levtsov, viceprezident ve společnosti Kaspersky.

Report „IT Security economics in 2019“ si můžete přečíst na tomto odkazu.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více