Ochrana před útoky na podnikové procesy patří mezi priority českých manažerů

20. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trend Micro)
Podle výsledků průzkumu společnosti Trend Micro, který proběhl i v ČR, se v posledním roce s podvody uskutečněnými prostřednictvím podnikových procesů setkalo 13 % českých firem. Navzdory rostoucí úspěšnosti těchto útoků polovina manažerů z celého světa stále ještě neví, co vlastně útoky typu BPC jsou a jaké mohou mít na podnikání dopady.

Ve srovnání se světem je na tom sice Česká republika o něco lépe – potřebné informace nemá „pouze“ 37 % dotázaných manažerů – nicméně i tak jde o vysoké číslo.

V případě útoků typu BPC (Business Process Compromise) vyhledávají zločinci mezery v podnikových procesech, zranitelné systémy a snadno ovlivnitelné postupy. Po zjištění takového slabého místa je část procesu upravena tak, aby přinášel útočníkům nějaký zisk – pochopitelně, aniž by firma nebo její klienti nějakou újmu vůbec zaznamenali.

Podvodníci mohou v podnikové informační architektuře vyčkávat i několik let

„Jsme svědky toho, jak se stále více kybernetických zločinců s vidinou větších zisků orientuje na dlouho probíhající útoky,“ uvedl Miroslav Štoček, Major Account Manager v Trend Micro Česká republika. „Podvodníci mohou při BPC útocích vyčkávat v podnikové informační architektuře řadu měsíců či let, sledovat podnikové procesy a vytvářet si podrobný obraz fungování napadené organizace. Následně vstupují do nejdůležitějších procesů, a to zcela nepozorovaně a bez nutnosti interakce s jakýmkoli uživatelem. Mohou tak například doručit cenné zboží na jinou adresu nebo změnit nastavení tiskáren a zneužít je pro odposlech důvěrných informací – jako se to stalo jedné bangladéšské bance.“

České bezpečnostní týmy tato rizika určitě nepodceňují: pro 49 % respondentů představují útoky typu BPC prioritu jak při stanovování bezpečnostní strategie, tak během zavádění přijatých opatření do praxe. Nicméně nedostatečné povědomí manažerů o tomto problému vytváří informační mezery, v důsledku kterých mohou být organizace po transformaci a automatizaci klíčových procesů i nadále zranitelné.

Nejčastějším způsobem používaným počítačovými zločinci pro infiltraci do firemní počítačové sítě je zneužívání firemních emailů – tedy tzv. BEC útoky (Business Email Compromise).  Jde o typ podvodu, který je zaměřený na emailové účty vysoce postavených zaměstnanců, kteří mají na starosti finance nebo jsou jinak spojeni například s prováděním plateb. Využívány jsou v těchto případech keyloggery, spoofing nebo phishingové aktivity.

Ztráty mohou být kritické

Celých 70 % dotázaných organizací v České republice uvedlo, že si ztráty spojené s útoky typu BEC nemohou dovolit. Nicméně podle americké FBI globální ztráty způsobené zneužíváním firemních emailů i nadále porostou, navíc v průběhu tohoto roku dosáhly 12 miliard USD.

„Na ochraně před všemi formami BPC útoků musí spolupracovat vedoucí představitelé podniku s bezpečnostními manažery. Jen tak lze totiž kybernetické bezpečnosti zajistit odpovídající pozornost a ochránit organizaci proti potenciálně ničivým ztrátám. Firmy potřebují ochranu překračující tradiční zabezpečení perimetru, která si poradí i s neobvyklými aktivitami v podnikových procesech a umožní například zablokování přístupu k nejdůležitějším systémům, sledování integrity souborů, řízení aplikací, nebo prevenci průniků včetně zastavení laterálních pohybů v síťové infrastruktuře,” dodal Miroslav Štoček.

Štítky: 
Bezpečnost, Trend Micro

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více