Umělá inteligence HPE v reálném provozu

30. 4. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise a DCD Publishing)
Program umělé inteligence Libratus na superpočítači společnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) si dokázal v průběhu 20denního testovacího turnaje s nejlepšími světovými hráči pokeru osvojit jejich herní strategii a v celém turnaji zvítězit. O tom, i řadě dalších oblastí, kde se UI v podání HPE uplatňuje, si můžete počíst na dalších řádcích.

Pojem umělá inteligence (UI) sice není nový, ale až donedávna byla UI omezována velkými objemy dat a nedostatkem výpočetního výkonu pro jejich zpracování. To se však nyní změnilo a začíná vývojová revoluce takového rozměru, jaký v minulosti lidstvo zažilo například vynálezem knihtisku.

Vědci z Carnegie Mellon University (CMU) sestavili program UI nazvaný Libratus, který se střetl se čtyřmi nejlepšími světovými hráči pokeru v kasinu v Pittsburghu na 20denním turnaji. Libratus je program UI, který si dokáže sám vypočítat svou herní strategii, v noci pak analyzuje události předchozího dne, sleduje úpravy strategií svých (lidských) protivníků a učí se. Po 20 dnech učení dokázala UI Libratus nejlepší světové hráče ve finále turnaje porazit.

Laťka pro UI je nyní nastavena velmi vysoko. Varianta pokeru Heads-up Texas Hold’em bez limitu se stala benchmarkem pro vyhodnocení výkonu algoritmů UI pro strategické rozhodování při neúplných informacích. Finálně ale UI pochopitelně nemá zamířeno do hazardu, ale do komerčního businessu a praktického běžného života.

Technologie pro Libratus se nacházejí v Pittsburgh Supercomputing Center (PSC), kde vědci kombinují UI, High-Performance Computing a velká data. Provozní infrastruktura je sestavena z komponent HPE: serverů HPE Integrity Superdome X, HPE ProLiant DL580, HPE ProLiant DL360 a HPE ProLiant DL380, systému HPE Apollo 2000 a architektury Intel Omni-Path. Superpočítač HPE má provozní výkon 1,35 petaflopů, využívá perzistentní úložnou kapacitu 10 petabajtů a 96 nejvýkonnějších GPU.

Umělá inteligence se chladí teplou vodou

Kdo chce dnes provozovat systém UI, musí zpravidla zajistit možnost masivního nasazení GPU akcelerátorů a mimořádnou škálovatelnost systémů pro paralelní zpracování. To odpovídá nabídce technologií HPE, zejména po akvizici společnosti Silicon Graphics (SGI) a prolnutí jejich technologií a produktového portfolia. Technologie HPE proto v současnosti nabízí zákazníkům bezproblémovou cestu k praktickému využití pokročilých metod UI, k rychlé orientaci v záplavě dat, k podpoře rozhodování v reálném čase, hledání provozních úspor, vývoji nových výrobků, podpoře prodeje, bezpečnosti atd.

V oblasti technologií pro UI HPE připravuje specificky laděné systémy, které se vyznačující především možností masivního nasazení GPU akcelerátorů a škálovatelností pro paralelní zpracování dat. Za příklady mohou sloužit systémy určené pro paralelní deep learning řešení – Apollo 40, nejnovější Apollo 6500 Gen10 či teplou vodou přímo chlazený systém HPE SGI 8600, který byl mj. využit pro konstrukci jednoho z největších světových superpočítačů určených pro podporu UI (TSUBAME 3.0, Tokio, Japonsko).

Tomáš Kubát, HPE

Menší systémy HPE jsou určeny pro nasazení UI přímo v místě vzniku velkých dat, na připojovacích místech uživatelů a senzorů (IoT) – HPE Edgeline EL4000 nebo v systémech s globální sdílenou pamětí pro in-memory aplikace – HPE Superdome Flex. Samy systémy ovšem nestačí – platforma musí být obklopena podpůrnými technologiemi, jakými jsou extrémně propustné výpočetní a datové sítě, úložné systémy, softwarové nadstavby automatizované správy specifických pracovních postupů pro využívání metod UI a samozřejmě kompletní škálou expertních a servisních služeb.

„HPE umělou inteligenci intenzivně využívá, a to například ke zpracování anonymních telemetrických dat ze zákaznických diskových systémů, které následně za pomoci UI analyzuje a využívá je ke zkvalitnění produktů a zvýšení jejich spolehlivosti. Nadále v tom budeme pokračovat a tyto funkce rozšiřovat napříč portfoliem tak, aby byli zákazníci schopni více a lépe využívat jejich možnosti,“ uvedl Pavel Strašlipka z Hewlett Packard Enterprise.

UI v praxi: HPE InfoSight – lepší než tisíc inženýrů

UI je konečně možné začít využívat pro běžné a praktické činnosti, které tak mohou dosáhnout nebývalého komfortu a jinak nedosažitelné expertní úrovně – a navíc i okamžitého výstupu. Hewlett Packard Enterprise přitom není pouze dodavatelem technologií pro pohánění UI, ale nabízí i využití UI pro své zákazníky.Luboš Kolář, HPE 

Příkladem využití UI v praxi v datovém centru je způsob, jakým pracuje řešení HPE InfoSight, které se stará o provoz datových úložišť HPE Nimble a některých dalších úložišť HPE. HPE InfoSight je prediktivní analytický systém a nástroj, využívající strojové učení (machine learning), při němž jsou jednotlivé informace dávány do souvislostí počítačem a nikoli člověkem. Systém je tak schopen např. posoudit, zda nasazení nového firmwaru či aktualizace OS nezpůsobí nedostupnost diskového pole a dat: do InfoSight jsou připojeny tisíce diskových polí, která pravidelně podávají zprávu o svém zdraví, stavu, výkonnosti, aktuálním firmwaru, verzích OS či VM připojených serverů. Pokud se náhle vyskytne např. bezpečnostní díra nebo hrozba v OS, systém varuje ostatní uživatele stejného OS, přičemž bere do úvahy také souvztažnost s nasazeným firmwarem diskového pole.

Díky tomuto řešení již není třeba zasílat logy do servisního střediska, nechat specialisty v nich něco „vyčíst“, porovnat je se znalostní bázi, doporučit postupy a odzkoušet je… HPE Infosight udělá vše potřebné pro disková pole Nimble sám a plně automatizovaně, upozorní předem na hrozící nebezpečí a doporučí řešení.

HPE Infosight dokáže spolehlivě chránit systém díky množství senzorů v diskových polích Nimble a aplikaci UI. Senzor přitom není pouze fyzické čidlo, které ví, jaká je teplota systému či rychlost otáček ventilátoru. Může být zabudován také jako komponenta v jednotlivých softwarových vrstvách celého řešení, jakou je např. verze operačního systému, zaplnění diskových kapacit či expirace lokálních kopií dat (snapshotů). Takových senzorů mohou být v jednom diskovém systému tisíce. HPE provozuje takových polí celosvětově více než 30 tisíc, resp. 3 PB (petabajty).

Tato velká data by ovšem nebylo možné zpracovávat bez využití UI, která je umí ve správný okamžik dávat do souvislostí (korelovat), nacházet společné prvky chování a učit se z nich. UI HPE InfoSight díky tomu také dramaticky zjednodušuje řešení servisních zásahů, neboť je schopna servisnímu specialistovi poskytnout nejen informace o stavu systému včetně veškerých dostupných detailů a historie, ale nabídnout i možné vyřešení problému na základě znalostní báze.

Uživatelé chtějí provozní komfort

UI zajistí, aby se její uživatelé méně zabývali rutinou a mohli se více věnovat koncepčním a tvůrčím tématům. Toto „osvobození“ pracovníků v IT ovšem nemusí být umožněno pouze nasazením UI. Další možností je například koncept hyperkonvergence.

Nové řešení HPE SimpliVity Gen10 je zástupcem hyperkonvergovaného řešení poslední generace navrženého s ohledem na neustále rostoucí požadavky na výkon, flexibilitu a škálovatelnost současných virtualizovaných IT řešení. Toto řešení lze jednoduše přivézt na místo určení, zapnout, virtualizovat a ihned začít provozovat – přímo v datovém centru zákazníka, s možnostmi a pružností jako cloudové služby.

SimpliVity od HPE využívá virtualizaci VMware, která zajišťuje prostředí pro virtuální servery, a jako rovnocennou alternativu nabízí i podporu pro prostředí MS Hyper-V. K virtualizační vrstvě dodává i softwarovou vrstvu pro automatizaci, akceleraci a deduplikaci diskových úloh s podporou hardwarového akcelerátoru a automatického zálohovacího prostředí. Základem akcelerátoru je ASIC a softwarová technologie OmniStack, která spojuje všechny důležité prvky IT infrastruktury a funkcí provozovaných nad hypervizorem do kompaktních x86 stavebních bloků. Díky tomu zvládne OmniStack až trojnásobě snížit TCO oproti běžné IT infrastruktuře.

HPE SimpliVity nabízí to nejlepší z „obou IT světů“ – výkon, bezpečnost, automatizaci a odolnost, kterou současná IT prostředí vyžadují, a zároveň poskytuje flexibilitu a ekonomickou efektivitu cloudu. Aby se odstranily neefektivní a složité dílčí prvky IT infrastruktury, sjednocuje HPE SimpliVity OmniStack prostředky celého běžného IT prostředí do jednotného sdíleného systému. HPE SimpliVity je prvním řešením ve své kategorii, pro které platí heslo „zapni a používej“.

„Řešení HPE SimpliVity zefektivňuje práci datových centrem, optimalizuje ji a je extrémně výkonné díky nasazení výkonných procesorů i vlastních akceleračních technologií HPE,“ uzavřel Jan Fouček z Hewlett Packard Enterprise.

Štítky: 
Umělá inteligence, Ze světa firem, Hewlett Packard Enterprise

Podobné články

Nová vlna zařízení podporujících práci s AI

6. 5. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na trh začínají přicházet nová zařízení, která jsou uzpůsobená práci s umělou inteligencí. Přední výrobci následují trend rozšiřování nástrojů gen-AI a díky novému hardwaru umožňují odbavovat úlohy pro AI částečně lokálně, a tudíž rychleji. Čtěte více

HPE Aruba Networking: přístupové body Wi-Fi 7 řady 730

4. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové bezdrátové přístupové body řady 730 s Wi-Fi 7 představují komplexní IT řešení na okraj sítě, připravené pro implementaci technologií umělé inteligence. Nabízí bezpečné a výkonné připojení pro záznam a přenos dat pro trénink umělé inteligence a automatické vyvozování. Čtěte více

O důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci rozhodne kvalita a přesnost generovaných dat

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Největším problémem umělé inteligence je špatná práce s daty, soudí podle průzkumu společnosti Salesforce analytici firem napříč světovými trhy. Téměř šest z deseti oslovených uživatelů AI tvrdí, že je obtížné získat od AI to, co zrovna potřebují, přičemž více než polovina respondentů tvrdí, že nedůvěřuje datům používaným k trénování dnešních systémů AI. Čtěte více

GFI Software integruje do prvních čtyř produktů umělou inteligenci

29. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software ohlásila integraci CoPilotu, komponenty postavené na generativní umělé inteligenci (GenAI), do svých čtyř klíčových produktů. CoPilot posiluje výkonnost těchto řešení směrem k vyšší intuitivnosti, efektivitě a flexibilitě s cílem pomoci koncovým zákazníkům lépe čelit bezpečnostním hrozbám a optimalizovat síťový provoz s využitím potenciálu AI. Čtěte více