Rok 2017 ve znamení ransomwaru – 26 % útoků cílilo na firmy

15. 12. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Poměr firem napadených ransomwarem v roce 2017 stoupl na 26,2 %. V předchozím roce bylo na firmy zacíleno o necelá čtyři procenta všech ransomwarových útoků méně – 22,6 %. Na vině jsou především tři doposud nebývale mohutné útoky na firemní sítě, které zásadním způsobem změnily prostředí firemních počítačových sítí.

Rok 2017 se do historie kybernetické bezpečnosti zapíše především kvůli ransomwarovým útokům. Ty udeřily na společnosti po celém světě nečekaně prostřednictvím útoků s počítačovými červy. Hlavní motiv zatím zůstává nejasný. Jde o WannaCry z 12. května, ExPetr z 27. června a BadRabbit, který byl aktivní v druhé polovině října. Všechny využily exploity navržené pro nabourání do korporátních sítí. Na podniky útočily i jiné ransomwary, které dohromady stály za 240 000 útoky. Tolika ransomwarovým infekcím zabránily v napadení korporátních počítačů po celém světě produkty Kaspersky Lab.

„Tyto známé útoky z průběhu celého roku jsou extrémním důkazem toho, že se kyberzločinci čím dál více zajímají o firemní cíle. Tento trend jsme ale zaznamenali už v roce 2016. Letos však nabral na obrátkách a zatím se nezdá, že by nějak polevoval. Děje se tak především proto, že jsou firmy velmi zranitelné, schopné zaplatit vyšší výkupné než jednotlivci a většinou jsou k tomu i ochotnější, aby udržely v chodu svoji výrobu. Není proto překvapením, že se objevují noví útočníci zaměření na firmy, kteří k útokům využívají vzdálené desktopové systémy,“ řekl Fedor Sinitsyn, senior malware analyst v Kaspersky Lab.

Další trendy spojené s ransomwarem v roce 2017:

  • V roce 2017 bylo napadeno bezmála 950 000 unikátních uživatelů, zatímco v roce 2016 jich bylo 1,5 milionu. Markantní rozdíl je způsoben změnou v detekční metodologii. Například downloadery, které jsou běžně spojovány s krypto-malwarem, jsou nyní detekovány heuristickými technologiemi. Telemetrie Kaspersky Lab je už neklasifikuje jako ransomware.
  • Tři nejznámější útoky, ale i ransomwarové rodiny AES-NI nebo Uiwix, využívaly sofistikované exploity. Ty na veřejnost unikly na jaře 2017, když je zveřejnila skupina známá jako Shadow Brokers.
  • Došlo k výraznému poklesu nově detekovaných ransomwarových rodin. Jejich počet klesl z 62 v roce 2016 na 38 v roce letošním. O to víc se ale zvýšil počet nově detekovaných verzí existujícího ransomwaru – více než 96 000 v roce 2017 oproti loňským 54 000. Toto navýšení je zřejmě výsledkem snahy útočníků skrýt svůj ransomware před stále lepšími technikami detekce.
  • Ve druhém čtvrtletí letošního roku řada skupin své ransomwarové aktivity ukončila a klíče potřebné pro dešifrování dat zveřejnila. Pařily mezi ně AES-NI, xdata, Petya/Mischa/GoldenEye a Crysis. Crysis se následně opět objevil, nejspíše v režii jiné skupiny.
  • Kyberzločinci se stále větší oblibou využívali k infikování firem metodu vzdálených desktopových systémů. Ta se stala hlavním nástrojem mnoha skupin, jako jsou Crysis, Purgen/Globelmposter a Cryakl.
  • 65 % společností, které byly letos ransomwarem napadeny, tvrdí, že přišly o přístup k většině nebo dokonce ke všem datům. Každá šestá firma, která zaplatila výkupné, se ke svým datům už nedostala. Tato čísla se v podstatě shodují s údaji za rok 2016.

Celé znění reportu „Story of the Year 2017: Ransomware’s new manace“ je dostupné  zde.

Štítky: 

Podobné články

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků. Nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v Evropské unii a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Čtěte více

Útočníci zneužívali tzv. „Cat-Phishing“, falešné faktury, či legitimní mechanismus BITS

24. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Čtvrtletní zpráva HP Wolf Security Threat Insights odhaluje, že útočníci aktuálně zneužívají otevřené přesměrování, falešné faktury a techniky využívající regulérní prostředky systému. Čtěte více

Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více