Infografika: Osm hlavních důvodů zanedbaného zálohování

12. 5. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Podle společnosti Acronis jsou mezi hlavními důvody absence zálohovacího řešení např. soubory ukládané v e-mailech, přílišná důvěra ve spolehlivost techniky a podcenění hodnoty vlastních dat. Avšak propočty ukazují, že finanční újma vyplývající ze ztráty dat daleko převyšuje náklady na pořízení zálohovacího řešení, jehož návratnost se projeví již během první havárie.
Foto: Toshiba

Zde je osm hlavních důvodů, proč lidé nezálohují:

  1. Kopie souborů jsou v e-mailu – Uživatelé často spoléhají na to, že všechny soubory mají duplikovány v přílohách e-mailů.  Ovšem může dojít ke smazání důležité pošty, z poštovní aplikace nelze obnovit souborovou strukturu a kopírování souborů z e-mailů je pracné.
  2. Zálohování trvá dlouho – Uživatelé mají strach, že zálohováním ztratí spoustu času. Avšak inkrementální zálohy vše výrazně urychlují a současná řešení umožňují během automatizovaného zálohování normálně pracovat, bez přerušení.
  3. Zálohování je složité – Zálohování je v představách mnoha lidí stále příliš složité, ale to dnes zahrnuje pouze připojení zálohovacího média a několik kliků pro nastavení v jednoduchém uživatelském prostředí.
  4. Počítač nemůže selhat – Koupí nového počítače lidé ztrácejí strach z případné poruchy. Ale poruchovost pevných disků se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi procenty a ani nové PC není stoprocentní zárukou ochrany dat.
  5. Starý počítač se prostě reinstaluje – Když počítač ztratí původní rychlost, je jednoduché zadat sériová čísla softwaru a prostě ho přeinstalovat. Avšak reinstalace neobnovuje uživatelská data a uvedení do původního stavu může trvat dny.
  6. Pravidelné kopírování důležitých dokumentů – Uživatelé si kopírují důležité soubory na externí disk nebo do Dropboxu, ale zpravidla ne dost často, aby při havárii nepřišli o mnohadenní práci.Kopírování není zálohování.
  7. Imunita vůči nehodám – Kdo nežije v záplavové zóně, má protipožární zařízení, nezná zemětřesení, používá domovní alarm, má antivir, je pojištěn apod., se cítí bezpečně. Avšak nešťastné události přicházejí z nečekaných směrů a bez varování.
  8. Data nemají velkou hodnotu – Uživatelé nemají o hodnotě dat přesnou představu, dokud o ně nepřijdou a nepřivodí sobě či své firmě finanční ztráty.

Podle propočtů společnosti Acronis náklady na obnovu dat po havárii u typické SMB firmy s 20 pracovníky, která využívá zálohovací řešení, činí cca 50 000 korun – včetně nákladů na zálohovací řešení, obnovu hardwaru, práce technika a prostojů firmy v důsledku nefunkčního IT sytému. V případě, že zálohovací řešení nemá, náklady se z důvodu delších prostojů vyšplhají až na 120 000 korun. Rozdíl mezi oběma částkami může představovat až několikanásobnou návratnost investice do zálohování hned při první havárii.

„Málo uživatelů si uvědomuje, že hodnotu dat také ovlivňují ztráty z prostojů v důsledku jejich nedostupnosti, které s časem aritmeticky narůstají,“ řekl Zdeněk Bínek z distribuční společnosti Zebra Systems. „Proto je důležité mít spolehlivé řešení pro zálohování a rychlou obnovu dat, které výrazně zkracuje výpadky IT infrastruktury a minimalizuje ztrátu produktivity zaměstnanců bez přístupu k důležitým firemním datům. Každá hodina prostoje znamená ztrátu mnoha tisíc a u výrobních firem až desítek tisíc korun.“

Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více