Přehled bezpečnostních hrozeb v prvním čtvrtletí 2015 dle firmy Comguard

3. 7. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Comguard)
Společnost Comguard sestavila přehled dění v oblasti bezpečnostních hrozeb v prvním čtvrtletí roku 2015, které zaznamenali a zveřejnili ve své zprávě odborníci z McAfee Labs. K hlavním událostem patří nárůst ransomwaru a odhalení nových zranitelností v technologii Flash.

V únoru se rychle šířila zpráva o útoku nazvaném „Equation Group“, který byl objeven týmem Intelu pro výzkum pokročilých bezpečnostních hrozeb a který nebyl ještě nikdy mezi hrozbami pozorován. Tento typ útoku byl takto pojmenován kvůli jeho blízkému vztahu k sofistikovaným šifrovacím schématům a souvisejícímu malwaru. Týká se pevného disku HDD a přeprogramovaného modulu SSD firmwaru. HDD/SSD disk, jehož firmware byl přeprogramován, může být znovu spojen s malwarem pokaždé, když infikovaný systém bootuje a hrozba přetrvá i v případě, když se disky přeformátují nebo se přeinstaluje operační systém. Jakmile přeprogramovaný firmware a související malware infikují disk, bezpečnostní software je již neodhalí.

Laboratoř McAfee Labs zaznamenala v prvním čtvrtletí 2015 téměř zdvojnásobení vzorků ransomwaru oproti kterémukoli jinému čtvrtletí v minulosti, obzvláště z rodiny CTB-Locker, následovaný novými verzemi CryptoWallu, TorrentLockeru a prudce rostoucího BanderChoru. V prvním čtvrtletí se také objevila nová rodina Teslacryptu. Tyto kampaně se zaměřují především na oběti v relativně bohatých zemích, protože zde jsou uživatelé nejochotnější platit výkupné.

Co můžeme očekávat v blízké budoucnosti ransomwaru?

Nadále se budou objevovat nové varianty a rodiny ransomwaru společně s novými technikami a funkcionalitami. Švýcarští vědci například objevili novou techniku s použitím výkupného a šifrování, které pojmenovali Ransomweb. Útočníci infikují skripty webových serverů a databázových souborů. Čekají, až jsou hodnoty uloženy po dobu několika týdnů či měsíců v zálohách a poté vyjmou klíč ze serveru nebo vzdálené lokace. Webová aplikace a databáze začnou špatně fungovat a zároveň jsou infikovány i zálohy. Pak útočníci pošlou poptávku po výkupném.

Adobe Flash: favorit designérů a kyberzločinců

Samostatná kapitola ve zprávě McAfee Labs Threats Report z května 2015 se věnuje multimediální a softwarové platformě Adobe Flash. Především na její starší verze se kyberútočníci úspěšně zaměřují.

V prvním čtvrtletí bylo objeveno 42 nových zranitelností, což představuje 50% nárůst oproti poslednímu čtvrtletí roku 2014. Je t vůbec nejvyšší počet, který byl za čtvrtletí zaznamenán. Riziko klienti často podceňují a preventivní řešení problému, centrální patch management  řadí do skupiny „nice to have“ = nedůležité!

Něco málo ze statistik

Počet nových mobilních vzorků malwaru vzrostl v prvním čtvrtletí 2015 o 49 % oproti čtvrtému čtvrtletí 2014. Pokles celkového nového malwaru v tomto čtvrtletí zapříčinila především rodina malwaru SoftPulse, která se po prudkém růstu v předchozím čtvrtletí vrátila na normální hladinu. Celkový počet vzorků malwaru vzrostl o 13 % v prvním čtvrtletí 2015 oproti čtvrtému čtvrtletí 2014 na celkových 400 milionů vzorků. Vysoký nárůst nových podezřelých URL ve třetím čtvrtletí 2014 byl vysvětlen zvýšením škodlivých zkrácených URL. V prvním čtvrtletí 2015 byl zaznamenán opět stejný růst, ale příčinou nejsou škodlivá zkrácená URL. Skutečná příčina není známa. V prvním čtvrtletí byly botnety Snowshoe, stejně jako Festi a Darkmailer2 nahrazeny v nejvyšších pozicích botnety Dyre, Dridex a Darkmailer3. Slenfbot, který byl trvale všudypřítomný jako spamový odesílatel, získal první pozici v průběhu prvního čtvrtletí proniknutím do farmaceutického průmyslu, díky krádežím kreditních karet a pochybným marketingovým nástrojům v sociálních médiích.

Kompletní zprávu McAfee Labs Threats Report, May 2015 naleznete zde.

Štítky: 
Bezpečnost, Comguard

Podobné články

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více