Top deset trendů firemního IT

22. 4. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: NetApp)
Společnost NetApp přinešla přehled deseti hlavních trendů, které budou dominovat flashovým, cloudovým a softwarovým odvětvím. Klíčovými tématy blízké budoucnosti jsou hybridní cloud a postupné přijímání nových technologií, které vstoupily na trh v posledních dvou letech.

1. Hybridní cloudy se stanou dominantním řešením firemního IT

Otázka, zda se přesunout do cloudu, pomine v okamžiku, kdy si organizace uvědomí, že hybridní cloudový model nejlépe vyhovuje širokému portfoliu v současnosti používaných aplikací. Šéfové IT oddělení začnou dělit své aplikace na ty, které kontrolují zcela (na místních privátních cloudech) nebo částečně (na firemních veřejných cloudech), stejně tak budou rozlišovat mezi přechodným zatížením (veřejný hyperskalární cloud) a těmi, které je nejlépe nakoupit jako SaaS (software as a service). IT oddělení bude hrát úlohu makléře napříč těmito různorodými cloudovými modely. To také zvýrazní potřebu jednoduchého přesunu dat aplikací mezi cloudy a hlavně stejných funkcionalit poskytovaných diskovými úložišti napříč cloudy.

2. Pro všechny flashové start-upy začíná boj na život a na smrt

Flashový trh zažije růst, což potvrzuje existence mainstreamových datových úložišť pro velké firmy. V souboji mezi mainstreamovými hráči a okrajovými prodejci, kteří nabízejí čistě flashová řešení, zvítězí ten, kdo nabídne zákazníkům adekvátní výkon, spolehlivost a škálovatelnost. Tradiční mainstreamoví hráči budou v čele tohoto růstu, protože jsou schopni poskytovat a podporovat produkty a služby na celém světě.

3. Pokud pracujete v IT, poskytujete služby

Stejně jako začínají šéfové IT spravovat portfolio cloudových služeb, budou nahlížet i na interní IT jako na další typ služby. Veškeré IT ve vlastnictví společnosti bude považováno za „privátní cloud“ a schopnost rychle reagovat, tlak na cenu a požadavky na úroveň služeb budou srovnávány s externími cloudy.

4. V softwarově definovaných úložištích bude silnější kontrast mezi realitou a utopií

S rostoucí oblibou softwarově definovaných datacenter se jasněji rýsuje evoluce infrastrukturních komponent. Softwarová kontrola tradičních infrastrukturních komponent začne zapouštět kořeny. Častěji se budou vyskytovat virtuální verze infrastrukturních komponent – síťových prvků a diskových kontrolerů. Přitom nejcennější virtuální komponenty jsou ty, které se bezproblémově integrují s existujícími fyzickými sítěmi a úložišti a které mají vlastnosti podobné tradičním fyzickým kontrolerům.

5. Virtuální úložné stroje umožní, aby data byla mobilní a aplikace svižné

Podobně jako virtuální stroje umožnily, aby běžící aplikace mohly přecházet mezi fyzickými servery, tak virtuální úložiště osvobozují data z konkrétních, fyzických úložišť. Tyto “logické kontejnery” dat zjednodušují přesun výpočetní zátěže mezi úložnými klastry a v centrech (metro areas) úložné klastry zpřístupňují.

6. OpenStack přežije bublinu a rozšíří se

OpenStack v roce 2014 nebere rychlost a stane se „otevřenou” alternativou ke komerčním produktům na orchestrace datacenter. Jakmile se OpenStack stane více produktem než projektem, začne ho využívat více firem a poskytovatelů služeb. OpenStack bude nejúspěšnější open-sourcovou technologií pro velké firmy od doby Linuxu.

7. Problémy s „datovou suverenitou“ ovlivní privátní i veřejná úložiště

Datová suverenita znamená, že data podléhají zákonům země, ve které jsou uložena. Rozšiřování cloudových systémů a služeb pro ukládání dat boří tradiční geopolitické bariéry. Velké korporace v mnoha zemích mají obavy ze zákonů, které by je přiměly data zpřístupnit. Organizace sídlící mimo Spojené státy budou upřednostňovat hybridní cloudová řešení, která jim umožní zachovat si absolutní kontrolu nad daty a současně požívat ekonomických výhod cloudového computingu.

8. Úložiště přejdou na 40Gb ethernet

Další evoluční krok, 40Gb ethernet, začne být široce rozšířeným řešením v srdcích datacenter. Větší šířka pásma umožňuje rychlejší a snadnější přesun velkých objemů dat, což na druhou stranu podpoří celkový nárůst objemů dat.

9. Big Data se posune od současné analýzy nasbíraných dat k řízení sběru nových dat

Firmy nyní těží z analýz již existujících dat, ale v budoucnu budou směřovat ke shromažďování nových dat, která jim poskytnou lepší výsledky. Vzniknou nové prostředky na sběr dat o spotřebitelském chování, průmyslových procesech i přírodních fenoménech. Analytici pak využijí tyto datové zdroje, zlepší se informovanost a následně vzniknou nové analytické aplikace.

10. V roce 2014 naberou rychlost klastrová úložiště, konvergovaná infrastruktura, objektová úložiště a in-memory databáze

Mnoho technologických trendů, které mají od loňska slušně našlápnuto, bude pokračovat v růstu. Zrychlí se zavádění klastrových úložišť. Konvergovaná infrastruktura se stane nejsilnějším stavebním kamenem infrastruktur datacenter. Díky aplikacím, které dokáží „zpeněžit“ velká kvanta datových objektů, se bude dále rozšiřovat oblast objektových úložišť. Do mainstreamu vstoupí nakonec také in-memory databáze, vedené populárním SAP Hana.

Štítky: 

Podobné články

ArrowSphere Cloud rozšířil nabídku řízených služeb o řešení Cloud Object Storage for Backup

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Společnost Arrow Electronics spustila řešení Arrow Cloud Object Storage for Backup. Nová služba založená na IBM Cloud je vytvořena tak, aby podporovala rostoucí potřeby na ochranu dat zejména u podniků fungujících digitálně. Čtěte více

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

CNAPP aneb řízení kybernetické bezpečnosti v době multicloudové

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Většina firem v Česku již alespoň část svých systémů či aplikací provozuje v cloudu. Ať už jde o kombinaci privátního a veřejného cloudu, nebo více komerčních dodavatelů. Tento trend bude nadále posilovat, vedle mnoha výhod ale zároveň zvyšuje i nároky na komplexní zabezpečení firemního provozu. Proto se v poslední době stále častěji skloňuje zkratka CNAPP. Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise integruje GenAI do platformy Aruba Networking Central

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Hostované řešení na cloudové platformě HPE GreenLake získává nové funkce využívající velké jazykové modely (LLM) přinášející optimalizaci a predikci síťového provozu, čímž posouvá správu sítí na novou úroveň. O službu HPE Aruba Networking Central již rozšířila svou nabídku např. společnost Verizon Business. Čtěte více