Z cenovek u elektrospotřebičů zmizí recyklační příspěvky

1. 8. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Elektrowin)
Zákazníky prodejen elektro čeká za dva týdny zásadní změna. Po 13. srpnu už nenajdou na cenovkách u většiny spotřebičů takzvaný recyklační příspěvek neboli PHE. Ten posledních osm let zviditelňoval částku, jakou se výrobci podílejí na budoucím ekologickém zpracování zařízení vyrobených a prodaných před účinností současného zákona o odpadech.

„Obyvatelé většiny zemí Evropské unie se s odděleným uváděním tohoto příspěvku rozloučili už před dvěma roky,“ upozornil předseda představenstva společnosti Elektrowin Jaroslav Holakovský. „Česká republika a některé další země získaly v této věci výjimku stejně jako před časem na dosažení kvóty čtyř kilogramů zpětně odebraných spotřebičů na obyvatele a rok,“ připomněl Holakovský.

V roce 2005, kdy současná česká odpadová legislativa podle požadavků evropské směrnice vznikla, založili výrobci elektra po vzoru ostatních evropských zemí několik takzvaných kolektivních systémů. Elektrowin je největším z nich, zajišťuje zpětný odběr a recyklaci zhruba poloviny všech vysloužilých spotřebičů v Česku.

K čemu poslouží vybrané příspěvky

Vyhrocená debata se dlouho vedla o tom, v jaké výši je nutné vybírat od výrobců příspěvky, a zda je lepší tzv. průběžný systém financování nebo systém počítající s rezervami. „Právě po 13. srpnu letošního roku se v plné míře projeví důležitost finančních rezerv, které jsme za uplynulých osm roků vytvořili,“ vysvětlil generální ředitel Elektrowinu Roman Tvrzník.

Na recyklaci většiny spotřebičů uvedených na trh před tímto datem – tedy před účinností zákona o odpadech, už výrobci dále přispívat nebudou: „Počínaje 1. dubnem letošního roku nastavil Elektrowin příspěvky na malé a střední elektrospotřebiče, nářadí a nástroje odváděné výrobci na historická elektrozařízení z domácností na nulu. Už v únoru jsme o tom informovali všechny obchodní partnery,“ řekl Tvrzník. To podle něj umožní prodejcům doprodat beze ztrát spotřebiče, které nakoupili do 31. 3. 2013 včetně PHE.

Velké spotřebiče mají dvouletý odklad

U velkých domácích spotřebičů zůstane ještě dva roky vše při starém. Jejich výrobci budou do kolektivního systému přispívat nadále a zákazníci se při nákupu dovědí, kolik tento příspěvek činí. Pro lednice, pračky, myčky a další bílou techniku bude platit až datum 13. srpna 2015.

Tvůrci evropské směrnice a navazující české legislativy měli na zřeteli odlišnou délku jejich životního cyklu. „Především velké spotřebiče mají delší technickoekonomickou životnost a jejich skutečná obměna v domácnostech se tolik neřídí módními trendy ani vývojem technologií,“ konstatoval Jaroslav Holakovský.

Navíc se v praxi ukazuje, že i peníze na sběr a recyklaci starých spotřebičů z této skupiny budou zapotřebí ještě dlouho po 13. srpnu 2015. 

Štítky: 

Podobné články

Co přinese nová evropská legislativa zajišťující právo na opravu elektrospotřebičů?

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Evropa se stává průkopníkem v oblasti udržitelné spotřeby. Nová legislativa má za cíl snížit množství elektroodpadu a zvýšit podíl opravených elektrospotřebičů. Evropský parlament odhlasoval právo spotřebitelů na opravu výrobků i po uplynutí záruční doby. Tento krok má šetřit spotřebu primárních surovin a omezit příval vysloužilých elektrospotřebičů, který neudržitelně roste. Čtěte více

TD SYNNEX bude ve svých skladech držet repasované produkty Cisco Refresh

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost TD SYNNEX vychází vstříc rostoucí poptávce po udržitelných řešeních v oblasti IT. Nově bude držet repasovaná zařízení s certifikací Cisco Refresh přímo ve svých evropských skladech. A to včetně českého skladu v Boru u Tachova, který je největším logistickým centrem distributora v Evropě. Cirkulární produkty tak budou připraveny k okamžité expedici. Čtěte více

Tužka jako nástroj udržitelnosti? České firmy v průzkumu překvapily

4. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Pro drtivou většinu českých firem je udržitelnost kancelářského provozu důležitým tématem. Liší se ale v tom, co si pod tímto pojmem představují – někdo třídění odpadu, někdo digitalizaci, a třeba cirkulární ekonomika zatím překvapivě zůstává na okraji zájmu. Některé představy o udržitelnosti jsou vysloveně bizarní. Čtěte více

Elektroniku z druhé ruky zatím koupila teprve třetina lidí, obvykle na internetových bazarech

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ResSOLUTION Group )
S nákupem elektroniky z druhé ruky má zatím zkušenost jen zhruba třetina spotřebitelů – a ve větší míře jde o mladé respondenty. Obvyklým místem nákupu použitého elektra jsou aktuálně internetové bazary. Při výběru elektroniky obecně je pro nakupující klíčová cena produktu, často zohledňované jsou i technické parametry. Čtěte více