Novinky z Mobile World Congress 2024

1. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Letošní veletrh Mobile World Congress v Barceloně dal vyniknout ohebným telefonům nejrůznějších tvarů a podob, umělé inteligenci, špičkovým fotoaparátům, ještě kvalitnějším zobrazovačům i řadě dalších atraktivních inovací. Pokud vás zajímá, na co se můžeme ve světě mobilních technologií těšit v následujících měsících, jste na správném místě.
Notebook s transparentním displejem od Lenova

Motorola Bendy Phone a chytré propojení počítačů, tabletů a telefonů

Podstatně dospěleji však již nyní vypadá podobně koncipované řešení od Motoroly. Tento telefon se také obepíná okolo zápěstí, má látková záda a kolem ruky jej můžete mít buď navolno, nebo zajištěný magnetickým náramkem. Telefon má ohebný OLED displej s rozlišením Full HD, mnoho dalších detailů nám však výrobce prozatím neprozradil.

Více toho však víme např. o službě Lenovo Smart Connect, které efektivně a plynule propojí počítače, tablety a telefony značek Lenovo a Motorola do jednoho ekosystému a umožní vzájemně kombinovat nejsilnější funkce a vlastnosti jednotlivých zařízení. Bez problémů tak bude možné u jednotlivých aktivit přecházet z jednoho zařízení na jiné, ovládat přístroje jednou sadou myši a klávesnice, synchronizovat upozornění, sdílet a kopírovat potřebná data napříč přístroji, nebo třeba používat chytrý telefon jako kvalitní webkameru. To vše bez ohledu na operační systém daného zařízení.

Notebook s průhledným displejem

Lenovo na veletrhu Mobile World Congress předvádělo i další atraktivní koncept – experimentální notebook s průhlednou 17,3" obrazovkou s micro LED diodami. Zatím jde spíše o inspiraci pro producenty sci-fi filmů než o praktickou záležitost, ale potom, co jsme před několika týdny viděli demonstrace průhledných televizorů, začíná být zřejmý další směr, kterým by se mohli výrobci do budoucna ubírat.

Chytrý prsten Samsung Galaxy Ring

Nabídka chytrých prstenů se v posledních měsících rychle rozrůstá a další by měl v letošním roce vyslat do světa také Samsung. Na první pohled se zdá o logické vyústění, protože jihokorejský výrobce má již v segmentu nositelné elektroniky i monitorování zdraví a fitness bohaté zkušenosti a prsten tak může být dalším nenásilným rozšířením jeho ekosystému. O produktu samotném zatím neznáme mnoho detailů, ale dá se předpokládat jeho těsná integrace s dalšími přístroji i funkce, jako jsou měření srdečního pulsu, tělesné teploty, analýza spánku apod.

Samsung se však v průběhu MWC pochlubil i dalšími zajímavostmi, zmínit můžeme např. koncept nazvaný Cling Band, což není nic jiného než telefon, který se obtáčí kolem zápěstí. Na první pohled toto řešení vypadá dost kostrbatě, ale Samsung má s neobvyklými konstrukcemi svých zařízení bohaté zkušenosti a než se podobné zařízení dostane do prodeje, může projít ještě mnoha dramatickými vývojovými změnami…

Spousta novinek od Xiaomi

Společnost Xiaomi na MWC 2024 představila svůj inteligentní ekosystém „Člověk × Auto × Domov“, který plynule propojuje osobní zařízení, produkty chytré domácnosti a automobily do jednoho chytrého ekosystému. Cílem je bezproblémové propojení hardwarových zařízení a jejich proaktivní koordinace a komplexní zabezpečení v reálném čase. Základem ekosystému se stanou operační systém Xiaomi HyperOS s otevřeným zdrojovým kódem a platforma Xiaomi Smart Life.

Společnost Xiaomi dále na veletrhu prezentovala např. svou nově představenou řadu telefonů Xiaomi 14 s objektivy Leica Summilux. Větší model Xiaomi 14 Ultra (6,73") i kompaktnější Xiaomi 14 (6,36") zaujmou bohatými možnostmi při práci s fotografiemi a videi, kvalitní konstrukcí, povedenými displeji i vysokým výkonem. Model Ultra zaujme např. i samostatně prodávanou fotografickou sadou, která nabízí rozšířené funkce ve speciálním gripu a pouzdře. Obsahuje dvoustupňovou spoušť, páčku zoomu, přizpůsobitelné tlačítko pro nahrávání videa a další vlastní ovládací kolečko. Funguje i jako externí 1 500 mAh baterie.

Xiaomi představilo také tablet Pad 6S Pro 12.4 s 12,4" 144Hz 3K displejem, platformou Snapdragon 8 Gen 2, 10 000mAh baterií a bohatým příslušenstvím čítajícím např. pero Xiaomi Focus Pen a klávesnici Pro Touchpad Keyboard s touchpadem. Výrobce uvedl na trh i novou nositelnou elektroniku včetně chytrého náramku Xiaomi Smart Band 8 Pro, hodinek Xiaomi Watch S3 a Xiaomi Watch 2.

Honor naskočil na vlnu umělé inteligence

Značka Honor na veletrhu představila novou strategii pro všechny své nové modely využívající umělou inteligenci, mezi které spadají i novinky jako smartphone Magic6 Pro, notebook MagicBook Pro 16 nebo tablet Honor Pad 9. Společnost se chce ve své nové „AI strategii“ zaměřit na využití umělé inteligence napříč operačními systémy, ale i intent-based AI zaměřenou na člověka s cílem ještě více zlepšit zážitek z používání všech možných zařízení.

Nejnovější přírůstek do řady vlajkových lodí HONOR Magic6 Pro se může pochlubit pokroky v oblasti fotografování, displeje, výkonu a uživatelského zážitku s podporou AI, za čímž stojí i nejnovější verze operačního systému MagicOS 8.0 založeného na Androidu. Aby výrobce nastínil potenciální budoucí možnosti, přináší do Magic6 Pro open source model LlaMA schopný plnit funkce, jako jsou generování obrázků, odpovídání na otázky, tvorba textu nebo porozumění čtenému textu v offline prostředí.

Honor však jde díky funkcím Magic Capsule a Magic Portal ještě o něco dál. Jednoduchým klepnutím na oznamovací banner v horní části obrazovky se Magic Capsule rozšíří a nabídne další informace a související možnosti, čímž uživatelům poskytne okamžitý přístup k základním zdrojům a eliminuje nutnost procházet více aplikací. Magic Portal pak využívá sílu umělé inteligence k pochopení zpráv a chování uživatelů a zjednodušuje složité úkoly do jednoho kroku. Umělá inteligence Magic Portal například rychle rozpozná adresy v textové zprávě a nasměruje uživatele na Mapy Google, což umožňuje bezproblémovou a rychlou navigaci. Magic Portal také např. usnadňuje nakupování na základě obrázků.

TCL představilo novinky s technologií NXTPAPER

Společnost TCL v představila Barceloně novou řadu smartphonů TCL řady 50, další produkty s technologií NXTPAPER optimalizované pro lidské oči a také 5G dongly pro rychlé připojení na cestách.

Všechny čtyři telefony (TCL 50 5G, TCL 50 SE, TCL 505 a TCL 501) z nové řady TCL 50 jsou určeny všem, kteří hledají dobrý poměr ceny a kvality. Zajímavější novinkou však byla vylepšená technologie NXTPAPER optimalizovaná pro lidský zrak. Již třetí generace této technologie se opět vyznačuje ochranou proti odleskům a nízkou intenzitou modrého světla na hardwarové úrovni. Technologii NXTPAPER 3.0 nabídne např. tablet NXTPAPER 14 se 14,3" displejem se 2,4K rozlišením.

Inovativní technologie společnosti Infinix

Společnost Infinix na veletrhu představila řadu nových technologií. Zmínku si zaslouží E-Color Shift, první programovatelná technologie vlastního vzhledu na trhu, která uživatelům umožňuje přizpůsobit si vzhled svých zařízení. Kromě toho společnost představila Infinix AirCharge – bezpečnou technologii bezdrátového nabíjení založenou na magnetické rezonanci s potenciálem pro hromadnou výrobu, která slibuje bezproblémové nabíjení. V neposlední řadě pak Infinix představil baterii Infinix Extreme-Temp Battery, první bateriovou technologii, která je schopna podporovat nabíjení při extrémně nízkých teplotách až minus 40 stupňů Celsia. Podobná technologie se chystá na trh již brzy.

Představen byl také – prozatím jen koncept – výkonného herního telefonu s platformou MediaTek Dimensity 9300 – a inovativním systémem CoolMax využívajícím tepelně-elektrické chlazení a Peltierův efekt k účinné regulaci teploty a odvádění tepla z komponent. Tento přístup zajišťuje optimální výkon i za horších teplotních podmínek. Snížením teplot až o 10 stupňů Celsia optimalizuje systém CoolMax výkon čipové sady, aniž by byla ohrožena celková efektivita systému, což uživatelům umožňuje využívat telefon delší dobu na maximální možný výkon.

HTC rozšířilo nabídku profesionálních služeb

Společnost HTC představila profesionální verzi headsetu VIVE XR Elite Business Edition s podporou LBE softwaru a službami VIVE Business+. Ty usnadní správu celých flotil headsetů i nasazení obsahu v jakémkoli měřítku. Nová edice přináší i nové fyzické doplňky pro zvýšení pohodlí uživatelů.

VIVE XR Elite Business Edition přináší novinky, jako jsou podpora Location Based Software Suite, nová stélka obličeje vhodná pro nasazení s velkým množstvím uživatelů, přepracovaný vrchní popruh zlepšující komfort a urychlující střídání uživatelů nebo bezpečnostní klipy zamezující neautorizovanému odpojení baterie.

Řady nových funkcí, včetně AI nástrojů, podpory pro VIVE Ultimate Tracker, VIVE Full Face Tracker a non-VR motion capture pro avatary se dočkala i platforma VIVERSE. Mezi zmíněné AI technologie patří např. osobní asistent. Díky podpoře Ultimate Trackerů se stanou virtuální avataři uživatelů ještě realističtější a umožní přirozenější a komplexnější komunikaci prostřednictvím řeči těla. Tomu napomáhá i podpora nového VIVE Full Face Trackeru pro sledování očí i jemných mimických výrazů.

OPPO představilo plány svých evropských aktivit pro rok 2024

Společnost OPPO vstoupila do sedmého roku působení v Evropě a rozhodla se nabídnout zákazníkům v zemích EU širší výběr. Zákazníci po celé Evropě se tak brzy dočkají nových produktů OPPO s tím, že společnost navíc pro zlepšení svých služeb uzavřela tříleté strategické partnerství se skupinou Telefónica. Aby společnost OPPO vstoupila do éry chytrých telefonů s umělou inteligencí, odhalila, že v roce 2024 se v Evropě nasadí funkce generativní umělé inteligence v jejích chystaných produktech, které umožní více uživatelům zažít chytrý život podporovaný umělou inteligencí. V lednu 2024 také společnost OPPO uzavřela globální dohodu o křížovém licencování patentů Nokia, která se vztahuje na základní patenty pro standardy sítí 5G i dalších mobilních komunikačních technologií.

One Plus a delší výdrž pro Google Wear OS

Společnost Google oznámila několik nových aktualizací systému Wear OS. Jejich jádrem je nový přístup k notifikacím, který by měl zlepšit výkon a výdrž baterie. Zatím jsou takto vybaveny pouze hodinky OnePlus Watch 2, které byly na MWC rovněž představeny. V budoucnu však přijdou i v produktech dalších producentů. Google o tomto novém přístupu souhrnně hovoří jako o tzv. hybridním rozhraní pro přemostěné notifikace, což umožňuje zobrazovat a odmítat notifikace v úsporném režimu, bez nutnosti probouzet výkonný hardware telefonu. Novinka od OnePlus by tak měla vydržet až 100 hodin na jedno nabití. Systém Wear OS se však dočká i dalších novinek, jako jsou pokyny pro veřejnou dopravu v Mapách Google nebo možnost přidávat do peněženky Google Wallet více typů dokladů a průkazů.

Další novinky ve zkratce

Mobile World Congress samozřejmě přinesl i mnoho drobnějších, často však neméně zajímavých novinek:

  • premiéru si odbyl odolný smartphone Energizer Hard Case P28K s extrémní baterií o kapacitě 28 000 mAh;
  • ZTE představilo cenově dostupný telefon Nubia Flip 5G Phone s ohebným displejem (stát by měl 599 USD, tedy přibližně 15 000 Kč) a tablet Nubia Pad 3D II s podporou trojrozměrného zobrazení;
  • Cenově dostupné „Véčko“ s ohebným displejem představila také společnost Doogee – model Flip X nabídne např. čipovou sadu MediaTek G99 a AMOLED panel s úhlopříčkou 6,9", 50mpx hlavní fotoaparát nebo 3 800mAh baterii.
  • T-Mobile představil svou vizi telefonu bez aplikací – se vším by měla uživateli pomáhat umělá inteligence.
  • Plány ohledně své budoucnosti poodhalila společnost HMD Global – půjde o čtyři hlavní směry. V prvé řadě bude firma navrhovat a prodávat vlastní telefony pod značkou HMD Global, současně však bude navrhovat i telefony pro jiné společnosti. Stále bude produkovat také telefony pod značkou Nokia, ale nikoli smartphony. Další oblastí zájmu bude také produkce elektroniky na základě nově uzavřené licenční dohody na Barbie a další známé motivy od Mattelu – prvním výsledkem by měl být cenově dostupný flipový tlačítkový telefon. Společnost chce také více propagovat plný název své značky Human Mobile Devices.
  • Qualcomm představil modem FastConnect 7900, který integruje Wi-Fi 7, Bluetooth a mobilní 5G konektivitu a k co nejefektivnějšímu provozu si pomáhá pomocí AI.


Na MWC nejde pouze o (spotřebitelský) hardware

Ačkoli to tak může na první pohled vypadat, součástí veletrhu MWC nejsou jen prezentace nového hardwaru, protože současně jde i o prostor pro jednání mezi výrobci, operátory, poskytovateli služeb, a to včetně bezpečnosti, infrastrukturními hráči a řadou dalších orgánů a institucí včetně nejrůznějších spotřebitelských organizací apod.

My si můžeme zmínit např. společné řešení Network (IOWN) firem NTT, a Red Hat, NVIDIA a Fujitsu pro zvýšení a rozšíření potenciálu analýzy dat umělou inteligencí v reálném čase na okraji sítě (v edge prostředích). S posunem možností edge computingu na stále vzdálenější místa lze analýzu pomocí AI provádět blíže k senzorům, čímž se sníží latence a zvýší šířka pásma. Díky tomuto řešení mohou organizace těžit ze snížení režijních nákladů spojených se shromažďováním velkého množství dat, rozšíření sběru dat, která lze sdílet mezi metropolitními oblastmi a vzdálenými datovými centry pro rychlejší analýzu pomocí AI, možnosti využívat místně dostupnou a potenciálně i obnovitelnou energii, například solární nebo větrnou nebo vylepšeného řízení zabezpečení oblasti s videokamerami fungujícími jako senzorová zařízení.

Štítky: 
Mobilní telefony, Smartphony, Tablety, Notebooky, Nositelná elektronika, HTC, Infinix, Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung, TCL, Xiaomi

Podobné články

Ilustrační foto (Motorola)

Samsung se znovu stal nejprodávanější značkou chytrých telefonů

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej smartphonů v prvním čtvrtletí roku 2024 podle IDC meziročně vzrostl o 7,8 % a Samsung se znovu vyhoupl do pozice nejprodávanějšího výrobce. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více

New Calling od Huawei přinese nový rozměr komunikace

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei pracuje na rozvoji a standardizaci technologie New Calling (NC), jež přináší pokročilé možnosti pro telefonní a videohovory, které díky ní mohou být kvalitnější, chytřejší a interaktivnější. Nabízí širokou škálu funkcí, včetně UHD hlasových a video hovorů, a umožní rozvoj služeb jako okamžitý inteligentní překlad, využití rozšířené reality a rozvoj interaktivních klientských nabídek. Čtěte více