Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat.

Google funkci Find My Device, která rozšiřuje původní – poměrně chudé – možnosti lokalizace zařízení se systémem Android, představil již v září loňského roku. A podle plánu měla být k dispozici již dříve, Google však její spuštění odložil na moment, kdy Apple implementuje ochranu proti sledování do systému iOS, aby vyřešil obavy ze stalkingu. Za tímto účelem totiž obě společnosti loni uzavřely partnerství, jehož cílem je vyvinout průmyslové standardy pro boj proti zneužívání sledovacích zařízení. Společnost Apple použila aktualizovanou ochranu proti sledování v systému iOS 17.5 (ta je však stále v testovací fázi). Funkce Find My Device od Googlu by tak již ochranou proti cizím polohovým trackerům měla disponovat od samého začátku.

Možnosti aplikace

Na rozdíl od starších implementací nová služba Find My Device spoléhá primárně na Bluetooth a proti dokáže spolupracovat i s přístroji, které nejsou připojeny prostřednictvím Wi-Fi nebo mobilní sítě. V případě některých zařízení, mezi které aktuálně patří chytré telefony Pixel 8 a Pixel 8 Pro, ale do budoucna by se měla jejich podpora rozšířit také na přístroje jiných výrobců, lokalizace funguje (a zobrazení na mapě), i když jsou hledané předměty offline nebo mají i zcela vybitou baterii.

Po instalaci a zprovoznění aplikace lze jejím prostřednictvím vyhledávat kompatibilní telefony a tablety (později i další zařízení) se systémem Android. Aplikace může na daném zařízení nechat přehrát zvukové upozornění a také zobrazit jeho polohu na mapě.

V květnu se aplikace Find My Device naučí spolupracovat s lokalizačními Bluetooth tagy od společností Chipolo a Pebblebee (s tím, že další se budou postupně přidávat další výrobci). Uživatelé tak budou moci najít téměř cokoli, včetně klíčů od auta, kabelek, peněženek a snad i zatoulaných zvířecích miláčků.

Službu Find My Device lze propojit i se systémy chytré domácnosti Nest. Pokud uživatel v takto vybavené domácnosti něco ztratí, aplikace mu ukáže orientační polohu ztraceného předmětu vzhledem k Nest zařízením nainstalovaným v okolí. To by mělo umožnit jednoduše získat „jasný referenční bod“ pro jejich vyhledání.

Další podporovanou funkcí je možnost sdílet polohu vybraných předmětů s dalšími uživateli, takže např. rodina nebo přátelé mohou mít neustálý přehled o cenných věcech.

Podporovaná zařízení

Nová technologie sledování Find My Device funguje na zařízeních se systémem Android 9 a novějším.

Pokud jde o kompatibilní produkty mimo zařízení se systémem Android a specializované Bluetoothtagy, společnost uvádí, že budoucí aktualizace softwaru umožní integraci i s celou řadou sluchátek značek Google, JBL nebo Sony. Dočkat bychom se měli také podpory chytrých hodinek.

Bezpečnost a soukromí

Běžní uživatelé si podobné technologie často spojují s obavami o své soukromí. Celý ekosystém okolo Find My Device je ve výchozím stavu chráněn vícevrstvým systémem zabezpečení, a to včetně šifrování, a udržuje tak v bezpečí uživatele i veškerá jejich data. Zbytečné jsou také obavy o možnost zpětné vysledování konkrétních uživatelů. Pokud by si však nepřál umožnit svá zařízení využívat jako součást sítě Find My Device, má možnost se ze služby odhlásit prostřednictvím webového portálu (případně povolit pouze omezené využití).

Podobné články

GFI Software integruje do prvních čtyř produktů umělou inteligenci

29. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software ohlásila integraci CoPilotu, komponenty postavené na generativní umělé inteligenci (GenAI), do svých čtyř klíčových produktů. CoPilot posiluje výkonnost těchto řešení směrem k vyšší intuitivnosti, efektivitě a flexibilitě s cílem pomoci koncovým zákazníkům lépe čelit bezpečnostním hrozbám a optimalizovat síťový provoz s využitím potenciálu AI. Čtěte více

ATC opět získalo ocenění od Canonu

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers dostala ocenění za nejlepšího distributora v oblasti spotřebního materiálu Canon. Získaná cena pro rok 2023 se vztahuje na Českou republiku i na Slovensko. Čtěte více

ČD - Telematika slaví 30 let. Do budoucna se chce více zaměřit na oblast kyberbezpečnosti

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČD - Telematika)
V polovině dubna oslavila společnost ČD - Telematika již 30 let fungování. V posledních letech přitom roste nejen z pohledu finančních ukazatelů, ale i z hlediska poskytovaných služeb. Do budoucna se chce ČD - Telematika soustředit nejen na pro ni tradiční oblasti drážních technologií pro zabezpečení a telekomunikační služby, ale i na další typy zákazníků. Čtěte více

eD system obhájil pozici nejlepšího distributora značky Canon

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
Titul Distributor s nejvyšším obratem a zároveň Nejlepší distributor periferií společnosti Canon míří po roce opět do eD systemu. Zástupci distributora ocenění převzali ve čtvrtek 18. dubna na QBR setkání v Brně. Čtěte více