Blockchain a tokenizace mají potenciál i ve světě tradičních investic

8. 11. 2018. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: XIXOIO)
Fenomén tokenizace, který učaroval světu kryptoměn, má potenciál prorazit i v investicích klasického střihu. Jde jen o to, jak překonat riziko podvodů fungujících v kryptosvětě, kdy až 93 % projektů končí fiaskem. Experti v tomto směru však vidí budoucnost. Hovoří se dokonce o zrodu nového ekonomického řádu.

Blockchain jako decentralizovaná, globálně sdílená a transparentní databáze dává tokenizaci pevný základ, na kterém funguje. Někteří v něm dokonce vidí budoucnost v mnohem širším měřítku. „Blockchain se brzy stane naším ‚internetem hodnot‘. Budeme na něm stejně masově jako na internetu směňovat a obchodovat hudbu, byty, elektřinu, zboží, sledovat jejich původ, změnu vlastníků, provozovat ‚chytré‘ kontrakty, hlasovat o všem možném včetně parlamentu. To vše decentralizovaně, bez jakékoliv centrální účetní, administrativní či notářské autority, k níž bychom museli mít důvěru a nějak ji kontrolovat,“ prohlásil Pavel Kysilka, bývalý ředitel České spořitelny či guvernér ČNB, nyní expert na digitální revoluci, který bude o tématu hovořit také na konferenci XIXOIO First Crypto Banking Conference in the World.

„Token je pro budoucnost financí a investování ideální jednotka. Je digitální, funguje na blockchainu a díky tomu je možné tokeny velmi rychle převádět bez potřeby prostředníka,“ uvedl Richard Watzke, šéf XIXOIO. Token může reprezentovat třeba smluvní vztah mezi investorem a firmou. Již několik let takováto praxe funguje v kryptosvětě a láká také prostředí klasických investic.

Největší problém ICO jsou podvody

ICO je ve světě kryptoměn známým pojmem. Je to zkratka anglických slov Initial Coin Offering, což se dá volně přeložit jako prvotní nabídka digitální měny. Tedy první veřejný prodej digitální měny ještě před tím, než se tato měna dostane na burzy. Projekty založené na kryptoměnách se tímto snaží získat kapitál pro své další fungování.

ICO se inspirovalo klasickým IPO (Initial Public Offering), což je veřejná nabídka akcií. Když chce tradiční firma získat dodatečný kapitál, může část svých akcií veřejně nabídnout k prodeji. Zájemci z řad veřejnosti zaplatí za akcie určitou cenu a firma tak získá kapitál.

Odhadem však 93 % všech ICO končí krachem. Velká část z nich je totiž podvod nebo příjemce peněz po jejich obdržení již ztrácí motivaci cokoli dalšího dělat. Pokud neexistuje žádná možnost, jak tyto prostředky nárokovat zpět, vede to ke ztrátě motivace. Momentálně je na ICO trhu naprostý chaos, kde se mohou prosazovat jak podvodníci, tak kvalitní projekty se skutečným potenciálem.

Potenciál pro financování firem

„Tokenizace má obrovský potenciál propojit firmy s investory. Pohodlně a jednoduše. Stačí pomocí začlenění do stávajícího právního rámce odstranit riziko podvodů, se kterým se potýkají ICO, a představit celý model firmám a investorům. To povede k opravdové crowdfundingové revoluci ve financování firem,“ řekl Richard Watzke, šéf XIXOIO.

Pak bude převedení určitého aktiva či smluvního vztahu do podoby blockchainového tokenu jednoduché a rychlé. Tématem tokenizace se bude zabývat aktuální konference XIXOIO First Crypto Banking Conference in the World. „Konference je pro každého návštěvníka jedinečnou možností, jak být u zrodu nového světa investování. Je příležitostí osobně se setkat s kapacitami oboru, ale také získat jedinečné know-how, jak pomocí technologie blockchain získat zdroje pro rozvoj podnikání nebo jak pomocí ní i jako fyzická osoba chytře investovat,“ prozradil Richard Watzke ze společnosti XIXOIO, která konferenci pořádá.

Kromě Pavla Kysilky, Richarda Watzkeho a Nikolaye Rozhoka se můžete těšit například Alexa Tapscotta, Christopha Mussenbrocka, Letitiu Seglah, Colina Platta, Fabia Tomaschetta, Johna Winklera, Karla Fillnera, Lukáše Kovandu nebo Mojmíra Hampla. Diskutovat se budou zejména témata související s propojením klasického bankovnictví a FinTechu a horká novinka – takzvaná tokenizace (nástroj pro firmy, díky kterému získají kapitál z blockchainu).

Štítky: 

Podobné články

Analytici odhalili několikanásobný nárůst podvodů s kryptoměnami i fiktivními dopravci

14. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Analýza, která mapuje období od května do srpna 2022, si všímá vývoje politicky motivovaných ransomwarových útoků, aktivity skupiny Emotet, nejpoužívanějších phishingových taktik a pokračujícího prudkého poklesu pokusů o útoky přes Remote Desktop Protocol. Čtěte více

Spočívá budoucnost autentizace v tokenech?

5. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Visa)
Společnost Visa celosvětově vydala prostřednictvím služby Visa Token Service (VTS) přes čtyři miliardy tokenů. Jde o významný úspěch, který pomáhá prohloubit zabezpečení digitálních plateb a podporuje inovace v oblasti e-commerce a rozšiřování akceptační sítě. Dosažením tokenu s číslem čtyři miliardy překonala Visa množství svých karet v oběhu. Přispělo k tomu více než zdvojnásobení počtu tokenů Visa vydaných v jednom roce. Čtěte více

Digitální rámeček Netgear Meural podporuje další krypto peněženku

3. 8. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear vylepšila své digitální plátno Meural. Rámeček od srpna 2022 začne podporovat kryptoměnovou peněženku Phantom. Sběratelé nezaměnitelných tokenů (NFT) tak budou moct svou peněženku jednoduše s rámečkem propojit a zobrazit si na něm svá digitální díla. Čtěte více

Letošní rok přinese útoky na kryptoměny, MSP a cloud

27. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nejnovější vydání studie Acronis Cyberthreats Report odhaluje osm nejpravděpodobnějších kybernetických trendů roku 2022. Mezi trendy, se kterými zpráva pro letošek počítá, patří například útoky na kryptoměny, MSP poskytovatele a cloudové služby. Čtěte více