Zoner Photo Studio X slaví první rok a přináší nové funkce

11. 9. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner)
Český program pro správu a editaci fotografií Zoner Photo Studio X se dočkal podzimní aktualizace. Nedestruktivní modul Vyvolat získal retušovací nástroje a vrstvy úprav v modulu Editor uživatelům zjednoduší experimenty s expozicí, křivkami či úrovněmi. ZPS X umožňuje i střih videa, které lze kombinovat s fotkami a hudbou.

„Máme za sebou první rok fungování předplatného, a tak můžeme hodnotit. Možnost soustředit se na jeden program nám uvolnila ruce a vývojáři tak vydávají nemalé aktualizace každé tři měsíce. Celkový objem novinek, které jsme za poslední rok představili, by dříve vydal na téměř dva roky vývoje. Hrdě můžu za celý vývojový tým prohlásit, že jsme dostáli slibům spojeným s předplatným a rozhodně nehodláme zpomalovat,” shrnul uplynulý rok produktový manažer Jan Kupčík.

Každý tah má fotograf pod kontrolou

Přelomovou novinkou podzimní aktualizace je retušovací štětec v nedestruktivním modulu Vyvolat. Štětec umožňuje kombinovat více masek a zároveň více tahů v jedné masce. Každý jednotlivý tah lze přitom kdykoli upravit či smazat, aniž by snímek ztratil kvalitu. Automatické dohledávání zdrojové oblasti pro retuši navíc přispívá k urychlení práce.

„Plná kontrola nad tahem štětce umožňuje takovou volnost práce, že přeskakujeme i ty největší velikány na poli nedestruktivních úprav jako Adobe Lightroom a Capture One. Přičtete-li k tomu ještě podporu přítlaku pera tabletu v modulu Vyvolat, která konkurenci chybí úplně, pak vám retušování v jiných programech bude připadat přinejmenším omezené,” zdůraznil Jan Kupčík. Příchod retušovacích nástrojů tak dělá z modulu Vyvolat komplexní prostor, kde fotograf zvládne celý editační proces.

Snadnější experimenty s vrstvami úprav

Nové funkce získal také modul Editor. Základní úpravy expozice, barev, úrovní či křivek může teď uživatel aplikovat do samostatné vrstvy úprav, kterou lze kdykoliv editovat. Uživatelé tak jednotlivé vrstvy nemusí opakovaně duplikovat a různé varianty úprav vyzkouší rychleji a pohodlněji.

Editor videoklipů s podporou videa i fotek

Tvorbu prezentace či střih videa umožní nástroj Video v modulu Vytvořit. Videa v něm lze stříhat, ovládat jejich hlasitost a kombinovat je s fotkami a hudbou.

Ovládání tabletem i nedestruktivně

Zpět je podpora přítlaku u grafických tabletů. A díky postavení na technologii Windows Ink je navíc v mnohem použitelnější podobě, než dřív. Grafici mohou pomocí přítlaku ovlivňovat průměr, krytí, hustotu, rozmazání a u štětců i rozestup. Funkce je dostupná nejen v modulu Editor, ale také v modulu Vyvolat.

Snadnější tisk dokumentačních fotek

Zejména firemní zákazníky zaujme návrat indexových tisků do ZPS. Tisk portfolia, dokumentačních fotografií či náhledů fotek s popisky na jednu stránku je záležitostí několika kliknutí. Menu indexových tisků se usídlilo v modulu Vytvořit a nabízí více možností formátování. Uživatel si může vybrat ze šablon či sám nastavit rozložení obrázků, vzhled papíru a vytvořit doplňující text.

Mezi další novinky podzimní aktualizace patří rychlejší načítání složek s větším množstvím obrázků, podpora online souborů v úložišti OneDrive či lepší ilustrace hranic rozmazání štětců. Přibyly také klávesové zkratky pro rychlé povolení a zakázání masek, či pro zobrazení pouze masky. ZPS X si nově rozumí s tracklogy bez výškových informací a s RAWy z nových fotoaparátů včetně Nikonu D7500 a Canonu 6D Mark II.

Novinky zdarma k vyzkoušení

Zoner Photo Studio X lze pořídit v podobě předplacené roční licence za 1 188 Kč. Během předplatného mají uživatelé nárok na průběžné aktualizace programu, exkluzivní návody či jiné materiály a také na přednostní technickou podporu zdarma.

Plná verze Zoner Photo Studia X je ke stažení a vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz.

Štítky: 
Software, Multimédia, Zoner software

Podobné články

Lucie Morawiecová, channel partner managerka v JetBrains

Lucie Morawiecová z JetBrains: Jak se dělá distribuce „ve velkém“

31. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na rozdíl od drtivé většiny rozhovorů, které se běžně týkají České republiky a Slovenska, vás tentokrát necháme nakouknout pod pokličku globální firmy. S channel partner managerkou Lucií Morawiecovou jsme totiž měli možnost pohovořit o tom, jak probíhá celosvětová distribuce softwaru společnosti JetBrains. Čtěte více

Padělky v ČR tvoří čtvrtinu případů softwarového pirátství

29. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Tradiční formy softwarového pirátství, jako například instalace softwaru na více počítačů, než umožňuje licence, či stahování pirátských kopií z internetu, mají rostoucího konkurenta: prodej padělaného softwaru. Padělky pro domácí i firemní uživatele přitom představují vážné právní a bezpečnostní riziko. Čtěte více
Foto: Pixabay.com

Softwarové pirátství kvete v průmyslu i ve stavebnictví

2. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA | The Software Alliance )
Českému průmyslu se daří a s ním i softwarovému pirátství ve výrobním a stavebním odvětví. Podle protipirátské organizace BSA | The Software Alliance se počet případů krádeže softwaru v sektoru výroby za poslední rok zdvojnásobil, přičemž vymožené odškodné se na celkové bilanci podílí z 56 %. Čtěte více

DataCore uvedl novou řadu řešení pro optimalizaci databází

12. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DataCore)
Společnost DataCore Software uvedla na trh nové řešení MaxParallel pro Microsoft SQL Server. Jde o první produkt nové řady, která přináší řešení pro optimalizaci databází. Cílem nových produktů je zvýšit rychlost databázových transakcí a podporovat provoz analytických aplikací v reálném čase. Čtěte více