Zoner Photo Studio X slaví první rok a přináší nové funkce

11. 9. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner)
Český program pro správu a editaci fotografií Zoner Photo Studio X se dočkal podzimní aktualizace. Nedestruktivní modul Vyvolat získal retušovací nástroje a vrstvy úprav v modulu Editor uživatelům zjednoduší experimenty s expozicí, křivkami či úrovněmi. ZPS X umožňuje i střih videa, které lze kombinovat s fotkami a hudbou.

„Máme za sebou první rok fungování předplatného, a tak můžeme hodnotit. Možnost soustředit se na jeden program nám uvolnila ruce a vývojáři tak vydávají nemalé aktualizace každé tři měsíce. Celkový objem novinek, které jsme za poslední rok představili, by dříve vydal na téměř dva roky vývoje. Hrdě můžu za celý vývojový tým prohlásit, že jsme dostáli slibům spojeným s předplatným a rozhodně nehodláme zpomalovat,” shrnul uplynulý rok produktový manažer Jan Kupčík.

Každý tah má fotograf pod kontrolou

Přelomovou novinkou podzimní aktualizace je retušovací štětec v nedestruktivním modulu Vyvolat. Štětec umožňuje kombinovat více masek a zároveň více tahů v jedné masce. Každý jednotlivý tah lze přitom kdykoli upravit či smazat, aniž by snímek ztratil kvalitu. Automatické dohledávání zdrojové oblasti pro retuši navíc přispívá k urychlení práce.

„Plná kontrola nad tahem štětce umožňuje takovou volnost práce, že přeskakujeme i ty největší velikány na poli nedestruktivních úprav jako Adobe Lightroom a Capture One. Přičtete-li k tomu ještě podporu přítlaku pera tabletu v modulu Vyvolat, která konkurenci chybí úplně, pak vám retušování v jiných programech bude připadat přinejmenším omezené,” zdůraznil Jan Kupčík. Příchod retušovacích nástrojů tak dělá z modulu Vyvolat komplexní prostor, kde fotograf zvládne celý editační proces.

Snadnější experimenty s vrstvami úprav

Nové funkce získal také modul Editor. Základní úpravy expozice, barev, úrovní či křivek může teď uživatel aplikovat do samostatné vrstvy úprav, kterou lze kdykoliv editovat. Uživatelé tak jednotlivé vrstvy nemusí opakovaně duplikovat a různé varianty úprav vyzkouší rychleji a pohodlněji.

Editor videoklipů s podporou videa i fotek

Tvorbu prezentace či střih videa umožní nástroj Video v modulu Vytvořit. Videa v něm lze stříhat, ovládat jejich hlasitost a kombinovat je s fotkami a hudbou.

Ovládání tabletem i nedestruktivně

Zpět je podpora přítlaku u grafických tabletů. A díky postavení na technologii Windows Ink je navíc v mnohem použitelnější podobě, než dřív. Grafici mohou pomocí přítlaku ovlivňovat průměr, krytí, hustotu, rozmazání a u štětců i rozestup. Funkce je dostupná nejen v modulu Editor, ale také v modulu Vyvolat.

Snadnější tisk dokumentačních fotek

Zejména firemní zákazníky zaujme návrat indexových tisků do ZPS. Tisk portfolia, dokumentačních fotografií či náhledů fotek s popisky na jednu stránku je záležitostí několika kliknutí. Menu indexových tisků se usídlilo v modulu Vytvořit a nabízí více možností formátování. Uživatel si může vybrat ze šablon či sám nastavit rozložení obrázků, vzhled papíru a vytvořit doplňující text.

Mezi další novinky podzimní aktualizace patří rychlejší načítání složek s větším množstvím obrázků, podpora online souborů v úložišti OneDrive či lepší ilustrace hranic rozmazání štětců. Přibyly také klávesové zkratky pro rychlé povolení a zakázání masek, či pro zobrazení pouze masky. ZPS X si nově rozumí s tracklogy bez výškových informací a s RAWy z nových fotoaparátů včetně Nikonu D7500 a Canonu 6D Mark II.

Novinky zdarma k vyzkoušení

Zoner Photo Studio X lze pořídit v podobě předplacené roční licence za 1 188 Kč. Během předplatného mají uživatelé nárok na průběžné aktualizace programu, exkluzivní návody či jiné materiály a také na přednostní technickou podporu zdarma.

Plná verze Zoner Photo Studia X je ke stažení a vyzkoušení na 30 dní zdarma na adrese www.zoner.cz.

Štítky: 
Software, Multimédia, Zoner software

Podobné články

Počet zjištěných zranitelností v roce 2019 vzrostl o dalších 5 %

17. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že v roce 2019 došlo k dalšímu celkovému nárůstu softwarových zranitelností. Vloni bylo celkem zaznamenáno 17 310 zranitelností, což je o pět procent více, než v roce 2018. Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database (NVD) vyplývá, že ke zvýšení počtu zranitelností tak došlo již třetí rok za sebou. Čtěte více

Jarní Zoner Photo Studio přináší kompletní kontrolu nad barvami ve fotografii

9. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner)
Všestranný program pro správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X přináší v jarní aktualizaci kompletní kontrolu nad barvami ve fotografii, zrychlenou práci v modulu Vyvolat a pokročilé funkce v online galerii Zonerama. Čtěte více

Obliba open source ve firmách roste, proprietární software upadá

20. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
V loňském roce společnost Red Hat přinesla zjištění, která potvrdila, že podnikový open source se stal standardní volbou IT oddělení a podniky jej běžně používají i v kategoriích, které byly spojeny s proprietárními technologiemi. Letos se výzkumníci Red Hatu zaměřili na to, jak se záměry firem v oblasti nasazování open source technologií vyvinuly. Čtěte více

Podzimní Zoner Photo Studio X: Nový export, vylepšená správa barev a volná koláž

23. 9. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner;)
Program pro správu a úpravu fotek Zoner Photo Studio X přináší v podzimní aktualizaci nový exportní dialog, vylepšenou správu barev a volnou koláž. Mezi další novinky patří plné náhledy 1 : 1 nebo rychlé hodnocení fotografií. Čtěte více