Ženy v IT: ASUS
Můžete se na úvod představit a uvést, co máte v ASUSu na starosti?
Magdaléna Košková (MK): V ASUSu zajišťuji B2B marketing – značky ASUS Business, ASUS Education, z produktů jsou to Expertbooky, ExpertCenter AiO, desktopy apod. Mojí prací je strategické plánování a rozpočtování tohoto marketingu na CZ/SK trhu, zodpovídám za exekuci a na závěr v marketingu také nikdy nesmí chybět důsledné vyhodnocování, reportování, fakturování a prezentace výsledků.
Nhung Hlochová (NH): Jmenuji se Nhung, ale všichni mi říkají Růžena. Klasické jméno pro vietnamskou ženu! (smích) V ASUSu jsem začínala na pozici marketingového specialisty pro komponentovou divizi a po šesti letech jsem se stala marketingovou manažerkou ve stejné divizi, kde vedu menší tým specialistů.
Vanda Dolínková (VH): V ASUSu pracuji dva a půl roku v consumer týmu na pozici obchodníka. Mou náplní práce je starost o zákazníky spadající především do SMB segmentu, partnery v ASUS partnerském programu a Open Channelu.
Jak jste se dostaly k práci v ASUSu? Je to výsledek dlouhodobého zájmu o IT, nebo si dokážete představit práci v jakémkoliv oboru?
MK: Můj tatínek je „ajťák“, a tak jsem už jako mrňous přesně věděla, které tlačítko na krabičce zmáčknout, aby vyskočil a začal pobíhat po bytě. (smích) Seděla jsem mu na klíně, když hrál hry jako Duke Nukem a Wolfenstein a v počítačích jsme se hrabali společně, takže ze mě pochopitelně vyrostl IT nadšenec a hráč. Jiný obor jsem zkoušela, ale cítila jsem se mezi kolegy jako introvertní podivín. V IT je mi dobře.
NH: Můj vztah s ASUSem má delší historii, protože od malička hraji počítačové hry. V roce 2008 jsem se přidala do dívčího týmu a tehdy nás za ASUS oslovil marketingový manažer, že by nás rád sponzoroval. A tak začalo mé spojení s ASUSem. Po absolvování vysoké školy jsem byla přijata na juniorní pozici, čímž začala má pracovní cesta v této firmě. Co se týká jiného oboru, k ničemu bych neměla tak blízko. Jediný obor, který bych ještě zvažovala, by bylo módní odvětví.
VD: Přestože jsem na vysoké škole studovala úplně jiný obor, celá má profesní kariéra je již od začátku v IT. První práci v IT jsem získala vlastně náhodou, když jsem se přestěhovala z Moravy do Prahy a rychle jsem potřebovala práci. Hned od začátku jsem věděla, že v tomto odvětví chci zůstat. Jelikož mě práce baví a jde o obor, který se neustále vyvíjí a mění, práci jinde si aktuálně představit nedokážu.
Jaké výzvy jste musely překonat jako ženy v IT? Máte nějaké rady pro další ženy, které chtějí vstoupit do tohoto oboru?
VD: Myslím, že žen v IT přibývá a už se nejedná o čistě mužskou profesi. Během své práce jsem sem tam musela překonat obecné přesvědčení o tom, že ženy přece IT nemohou nikdy rozumět tak dobře jako muži. Mou radou je rozhodně se nebát, dělat to, co člověka baví, a mít trochu ostřejší lokty! (smích)
MK: Určitým stereotypům se jako žena nevyhnete, v první práci se například po podepsání smlouvy radovali, že do gamingového marketingu nastupuje žena, protože „tam kluci mají bordel a potřebují uklidit“. Skutečně jsem pak dva týdny uklízela a organizovala kancelář. Ale kupodivu se mi v IT nestalo, že by se ke mně takto chovali muži, většinou mě „na své místo“ usadila nějaká žena.
Ostatním ženám bych ráda vzkázala, že se IT není třeba bát. I moje sestra, která vždy tvrdila, jaký je na elektroniku antitalent, se po mých radách na telefonu „vykulila“, že to vlastně není tak těžké. Na jedné straně se musí chtít a na straně druhé je třeba vysvětlovat jednoduše bez zkratek a cizích názvů.
NH: Pro mě byl výzvou každý den, kdy jsem se potýkala stále s novými problémy. Do všeho jsem byla „hozena“ a prošla jsem si mnoha zklamáními, kdy jsem zjistila, že se teorie ze školy nedá přenést do praxe. Ale každý nedostatek nebo neúspěch mě jen posiloval. Nejde o to, v jakém jste oboru, ne vždy člověk musí čelit novým výzvám se zvednutou hlavou, protože z každého neúspěchu se dá poučit a takto se posouvat dále.
Má rada pro ženy: Nebojte se IT odvětví. Ano, pánové mohou být znalejší v technologiích, ale ukažte, že i vy v tom umíte chodit. Vždycky tu bude někdo, kdo ví a zná více, ale to neznamená, že jste v něčem horší. Ve světě přece jen existuje balanc. Nicméně někdy je výhodou neznat vše, a tím dát mužům příjemný podnět k tomu ukázat, co vše znají a je jim blízké.
Jaké to je, pracovat pro společnost jako ASUS? Je váš pracovní kolektiv vstřícný k „ženám v IT“?
MK: ASUS je k ženám velmi vstřícný. Někdy mám pocit, že si v IT žen váží ještě víc než v kterémkoli jiném oboru. S velkou pokorou si cením například toho, že si kolegové v ASUSu rychle všimli mých zkušeností a neváhají jich využívat. Probírají se mnou problémy nebo si přijdou pro radu. Nehrozí, že by se mi někdo jal významně vysvětlovat základy nebo nějak jinak ponižoval moje znalosti. To ve světě není samozřejmostí.
VD: V našem pracovním kolektivu jsem opravdu spokojená a se všemi kolegy se mi pracuje dobře. V mém obchodním týmu jsem jediná žena a nikdy jsem neměla pocit, že bych nezapadávala nebo by se mnou bylo zacházeno jinak. Naopak, pracuje se mi mnohem lépe než v ryze ženském kolektivu.
NH: Jsem šťastná za kolektiv, ve kterém pracuji. Je víceméně stabilní, a když už přijde nějaká změna, tak se přijmou další skvělí lidé. Podle mého názoru mají muži tzv. „ochranářský instinkt“ a myslím si, že pokud se k nim chováte fér, tak se budou fér chovat k vám. Pokud se umí kolektiv respektovat navzájem, neměl by být žádný genderový konflikt.
Co vás na práci v ASUSu nejvíce baví?
MK: Toho je hrozně moc. Zkráceně bych řekla: možnosti a lidi.
NH: Baví mě příležitosti, které firma nabízí. Sice to není služební Mercedes nebo teambuilding na Havaji, ale i ty malé krůčky dokážou motivovat. Velkou sílu ukázala firma při covidové situaci, kdy stabilně držela a nebylo potřeba „zeštíhlovat“ kolektiv, jako tomu bylo v některých firmách. Dále mi dávají relativní volnost v aktivitách, které dělám, a jsou otevřeni zajímavým projektům, a když si je člověk umí obhájit, může si vyzkoušet nové věci. ASUS mi v mé praxi dal mnoho, ale také to stojí hodně úsilí, protože jsme přece jen v korporátu. (smích)
VD: Baví mě nejvíce to, že je práce každý den úplně jiná. Není to stereotyp, kdy sedíte osm hodin za počítačem a děláte ty stejné věci pořád dokola. Každý den řešíte nové výzvy, potkáváte nové lidi a snažíte se být tím nejlepším parťákem pro své zákazníky.
ASUS je přední technologická společnost, takže určitě máte větší povědomí o trendech a novinkách v oboru. Je momentálně nějaká technologie – hardware, aplikace, gadget – která vás zajímá a fascinuje?
MK: Inovace mi vždycky připomenou, že už nejsem nejmladší. Některé novinky jsou až skoro neuvěřitelné. IT se strašně rychle mění a já jsem čím dál větší konzerva, takže mi u novinek už často uniká smysl. Docela mě ale aktuálně baví nový trend, že si připlatím, chci-li mít výbavu v bílé nebo světle šedé barvě. Dřív měl šedý počítač každý a cool bylo obklopit se černou a dnes je to zase naopak. Člověk tomu ale těžko odolává, takže teď neustále pokukuji po něčem světlém. Z her se aktuálně nejvíc těším na návrat do Vice City v GTA VI.
NH: Největší novinkou je spojení ASUS a Intel, kdy ASUS převzal licenci od Intel NUC řady MiniPC. Je to momentálně žhavá novinka, takže nemohu více prozradit, ale věřím, že vychytá všechny nedostatky a posune tuto produktovou řadu dopředu. Co mě osobně fascinuje, že se ASUS Global pouští do vývoje stále nových produktů a ničeho se nebojí, i když občas něco nevyjde, poučí se z chyb a jede se dál.
VD: ASUS se snaží být stále inovativní a přichází i s věcmi, které u jiných výrobců nenajdete – a to mě baví. Ať už jsou to vychytávky na našich noteboocích jako NumberPady nebo ScreenPady, nebo naše aktuální novinka handheld ASUS ROG Ally, což je výkonný herní počítač do kapsy. Jako ženě mi samozřejmě také záleží na designu našich zařízení od barev, kvalitních displejů po tenké rámečky až po minimální váhu některých modelů.
Jaký je váš názor na budoucnost IT? Jaké technologie nebo trendy podle vás budou mít největší dopad na oblast IT v následujících letech?
MK: Momentálně si nelze nevšimnout maximální komercializace odvětví. Ve srovnání s devadesátými lety dnes již velmi často nejde o to přinést něco nového a nejlepšího, ale „vydojit“ z projektu co nejvíce peněz (tak trochu na úkor kvality). Naštěstí jsou tu výrobci, jako je ASUS, pro které stále zůstává tím nejdůležitějším posouvat laťku v inovacích a dodat zákazníkovi co nejkvalitnější komponenty a počítače.
NH: Podle mého názoru IT segment byl, je a bude vždy na světovém vrcholu a ruku na srdce, v dnešní době se člověk již pomalu neobejde bez IT. Je všude kolem nás a stále se s technologiemi setkáváme. Tato oblast má tak silné zázemí, že ji nelze ničím pokořit, a IT firmy stále rostou a s nimi samozřejmě i konkurence. Ovšem tomu musí čelit každá firma.
VD: Myslím, že digitální gramotnost bude v budoucnu nezbytnou nutností pro všechny lidi. Stále více se bude využívat AI, což je technologie, u které si pořád nejsem jistá, zda ji obdivuji, nebo z ní mám strach. Dle mého názoru bude také stále více kladen důraz na virtuální realitu.
Udržet krok s technologiemi znamená se pořád učit. Jaké zdroje využíváte pro vzdělávání? Máte třeba nějaké oblíbené tech weby, influencery, podcasty a podobně, které byste doporučily?
MK: Z YouTube kanálů mi často pomůže NorthridgeFix nebo PC Monkey. Jako zajímavost uvedu také kanál HealthyGamerGG, kde se hráč a psychiatr z Harvardu v jedné osobě vtipně zabývá různými psychologickými problémy a učí gamery, jak pečovat o svoje zdraví.
NH: Vzhledem k enormnímu množství produktů lidská bytost nemůže vědět všechno o všem, ale jak jsem uvedla, pánové umějí vždy poradit, s čímkoliv je třeba. Obzvláště v marketingu, kde je třeba soustředit se na všechny produktové řady a komunikovat je, máme tým produktových manažerů, kteří se věnují jedné až dvěma produktovým řadám, a proto jsou silnou oporou pro náš tým. Jinak k otázce, já osobně se nejvíce z trendů dozvídám od influencerů, se kterými spolupracujeme, kolega na PR zase sleduje každé vydané video, a proto je mým technickým zachráncem a já obstarám zbytek. Člověk není robot, a i ve světě s ChatGPT není nic dokonalé. (smích)
VD: Jelikož se IT i produkty samotné vyvíjejí stále rychleji, je potřeba se neustále vzdělávat. V tomto je nám ASUS jako firma velice nápomocný. Před uveřejněním jakéhokoli nového produktu probíhají interní školení, a i během roku absolvujeme několik online školení. Osobně se také účastním mnoha eventů, kde kromě ASUSu vystavují své novinky i ostatní výrobci, člověk tak velmi rychle získá představu o tom, kam se IT posouvá.
Jak se vyrovnáváte s náročností své práce? Přece jen práce v IT, jakkoliv je skvělá, je i náročná… Máte nějaké osvědčené metody pro zvládání stresu nebo udržení rovnováhy mezi prací a osobním životem?
MK: Mě práce baví. Důležité je dělat postupně jednu věc za druhou a nesnažit se vše kombinovat dohromady. Nenechat se rozhodit faktem, že je toho hodně. Klíčem k úspěchu je pro mě rodina. Vždy si udělám čas na maminku, tatínka, partnera a sestru se synovci, to mě neustále drží nohama na zemi.
NH: Uf, tak to je zákeřná otázka! Každý z nás je jiný a každý se se stresem vyrovnává po svém. Já konkrétně na to mám svůj tým v práci, kde vím, že se na ně můžu spolehnout, a když už se „poštěkáme“, umíme si to vyříkat. Po několika letech jsem se naučila jednu věc, a tou je nezasekávat se nad minulostí a místo dumání nad tím, co bylo, je třeba hledat nejlepší řešení anebo prostě jít dopředu. Já asi tentokrát nebudu dobrým příkladem, ale vzhledem ke svému dětství ráda relaxuji ve světě počítačových her, kde se ocitám v jiném světě a utíkám od reality.
VD: Člověk by se měl naučit rozdělovat soukromý a pracovní život, i když je to občas opravdu těžké, a ani mně osobně se to vždy nepodaří. Pro mě jsou určitě při zvládání stresu velkým benefitem skvělí kolegové, kteří jsou vždy připraveni ať už pomoci, nebo si mě jen vyslechnout. Další metodou je rozhodně sport, při kterém člověk dokáže spolehlivě vypnout, kamarádi a rodina. Práce v IT je opravdu někdy náročná a stresující, ale kdyby to byla nuda, asi by nás to tolik nebavilo. (smích)