Za bezpečné považuje chytré technologie 7 z 10 Čechů

11. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sigfox)
Bezpečnost a zajištění ochrany citlivých dat představují pro další rozvoj internetu věcí (IoT) tu nejzásadnější výzvu. Navzdory častým varováním expertů, většina (69 %) Čechů chytrým technologiím věří.

Nástup chytrých technologií je nezastavitelným trendem, který naplno dorazil i do Česka. Povědomí o tomto fenoménu má 84 % místních obyvatel. Pouze 16 % dotázaných uvedlo, že vůbec neví, co si pod tímto pojmem představit. Jde přitom především o obyvatele starší 65 let, žijících na vesnici.

Z průzkumu také vyplývá, že téměř polovina Čechů (48 %) již dnes využívá některou z chytrých technologii u sebe doma nebo v práci a dalších 24 % dotázaných se k tomu v nejbližší době chystá. V pracovním prostředí jde především o chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu. V domácnostech pak dominují běžné spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty. Pouze 28 % respondentů průzkumu uvedlo, že se chytré technologie nevyužívá a ani se k tomu nechystá.

O bezpečnosti chytrých zařízení pochybuje pouze třetina českých obyvatel (31 %), to však bohužel neznamená, že tyto moderní technologie nepřinášejí nová a složitá bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je však často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Ty jsou pak skrze vlastní IP adresu připojena přímo k internetu a tvoří ideální terč pro útoky hackerů.

Chytré technologie se také stávají součástí kritické infrastruktury státu či soukromých firem. Jejich bezpečnost a schopnost chránit uživatelská data před zcizením je proto nezbytná. „Důvěra našich partnerů a zákazníků v absolutní spolehlivost a bezpečnost systému je pro nás zásadní. Jediný větší únik citlivých dat by ji přitom mohl nenávratně poškodit, proto je pro nás zabezpečení sítě prioritou,“ vysvětluje Jan Soukal, výkonný ředitel společnosti Sigfox Česká republika.

Globální síť Sigfox je vybudována na sofistikované bezpečnostní infrastruktuře tvořené miliony chytrých zařízení, které nejsou k internetu připojeny přímo ani nekomunikují přes internetový protokol (TCP/IP). Bezpečnost Sigfoxu je naopak založena tom, že pro přenos dat využívá vlastní uzavřenou infrastrukturu s unikátní radiovou modulací. Jednotlivá zařízení se k ní v případě potřeby připojují přes speciální protokol a pouze v rámci úzce limitovaného časového rámce.

V únoru 2020 proteklo chytrou IoT sítí Sigfoxu v Česku více než 31 milionů zpráv, každá s vlastním autorizačním kódem vytvořeným sofistikovaným kryptografickým algoritmem. Díky tomu dokáže systém lehce rozpoznat případnou podvrženou zprávu a včas tak detekovat a eliminovat kybernetický útok vedený velkým množstvím zpráv s cílem síť ochromit.

Francouzská technologická firma Sigfox působí v 70 zemích světa, přičemž její IoT síť momentálně pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Platformu využívají nadnárodní společnosti jako Michelin, DHL, Skupina ČEZ nebo automobilový koncern PSA. Její síť momentálně pokrývá 96 % české populace a zasahuje tak i do míst bez dosahu GSM signálu mobilních operátorů.

Údaje vyplývají z průzkumu provedeného agenturou Nielsen Admosphere pro IoT operátora Sigfox Česká republika, který tuzemsku provozuje síť navzájem propojující statisíce komunikujících zařízení.

Podobné články

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více

Výhled trhu datových center pro rok 2024

13. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
S tím, jak se svět přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života, se neustále vyvíjí i odvětví datových center. Rychlý vývoj trhů s datovými centry a změny v architektuře a designu datových center znamenají, že na začátku nového roku se odvětví datových center pohybuje ve složitém labyrintu výzev a příležitostí, které slibují změnu v jeho trajektorii. Čtěte více

Firmy vnímají bezdrátové připojení jako cestu k vyšší produktivitě, některé problémy ale přetrvávají

14. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Nejnovější průzkum společnosti Panasonic Connect Europe zjistil, že firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení své produktivity o 32 % během tří let od implementace. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Čtěte více

Samsung SmartThings for Business rozšiřuje možnosti konektivity B2B obrazovek

2. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung na veletrhu ISE 2024 v Barceloně předvedla, jak platforma SmartThings vylepší možnosti B2B obrazovek a podpoří konektivitu ve firemním prostředí. Pod heslem „SmartThings for Business“ byly představeny výhody, které IoT platforma nabízí při vytváření propojených a snadno ovladatelných digitálních informačních systémů v nejrůznějších oborech. Čtěte více