Windows pro ARM je tu. Přináší neustálou konektivitu a výdrž přes 20 hodin

11. 12. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zdroje: Microsoft, The Verge, Techcrunch, Qualcomm)
Po letošním obrození počítačového trhu novými procesory od společnosti AMD by mohl na spíše stagnující trh s počítačovými procesory opět zavát svěží vítr. Tentokrát díky spojení firem Microsoft a Qualcomm a upraveným Windows 10 schopným běžet na platformě ARM, tentokrát v klasickém rozhraní a včetně zpětné kompatibility se stávajícími aplikacemi. A s celodenní výdrží.

Microsoft o nových noteboocích s Windows a čipy od Qualcommu hovoří jako o „Vždy připojených PC“ a slibuje nástup nové kultury práce. Vždy připojené, s celodenní výdrží. V současné době se počítá s nasazením čipsetu Qualcomm Snapdragon 835, který však je již nějakou dobu na trhu. A protože Qualcomm v těchto dnech představil i novou generaci svého čipu v podobě modelu 845, je otázkou, zda a kdy dojde i k nasazení této novinky. Z nasazení mobilních čipů vyplývá také typické využití směřované k prohlížení internetu, kancelářské práci a dalším jednodušším činnostem.

Prvními želízky v ohni, které novou iniciativu společností Microsoft a Qualcomm reprezentují, budou přenosné počítače od Asusu a HP a zákazníkům přinesou kromě čipů Qualcomm Snapdragon plnohodnotná Windows 10 a optimalizovanou verzi Office 365. Následovat by mělo i Lenovo a další výrobci.

Always Connected PC

Nová „Always Connected PC“ jsou charakteristická kompaktním provedením, důrazem na design, během na Windows 10 a optimalizovanými Office 365. Klíčovými vlastnostmi jsou:

1)      Možnost okamžitě pracovat ihned po otevření PC, bez jakékoli prodlevy a nutnosti na cokoli čekat.
2)      Neustálé připojení k internetu. V době stále větší závislosti uživatelů na on-line službách a cloudu neocenitelné.
3)      Dlouhá výdrž baterie, která by měla přesahovat 20 hodin činnosti na jedno nabití.

Bezpečnost

Jednou klíčových vlastností Always Connected PC je jejich bezpečnost, která by však nijak neměla omezovat uživatele a pohodlné používání. Kromě všech bezpečnostních funkcí a prvků, které jsou součástí operačního systému Windows, půjde hlavně o připojení prostřednictvím vestavěného LTE modemu, díky čemuž bude možné kompletně eliminovat potřebu připojovat se na veřejné Wi-Fi sítě. Ano, je tu VPN, ale možnost přímého připojení bude pro uživatele zcela jistě jednodušší a příjemnější, obzvláště mezi uživateli, kteří jsou primární cílovou skupinou takovýchto zařízení.

Windows a kompilace na ARM
Zařízení od Asusu a HP budou v základu disponovat upravenou verzí systému Windows 10S, který je schopný provozovat pouze aplikace dostupné prostřednictvím Windows Store. Uživatelé však budou moci (minimálně prozatím) zdarma upgradovat na Windows 10 Pro a získat tak možnost používat i klasické desktopové aplikace. Microsoft pro běh na platformě ARM zkompiloval celá Windows, včetně všech procesů, rozhraní i aplikací. Americký gigant se také zaměřil na nejdůležitější aplikace třetích stran a nativně zkompiloval i systémové DLL sady pro jejich bezproblémový běh.

Díky komplikaci by mělo jít také používat většinu 32bitových *.exe souborů. Je zde však i několik výjimek. Prozatím nejsou například podporovány 64bitové aplikace, ale vývojáři je budou schopni kompilovat v budoucnu. Zároveň nejsou podporovány programy využívající ovladače v „kernel módu“.  To znamená, že nepoběží například většina antivirových programů třetích stran nebo hry využívající „anti-cheat“ software.

Vše ostatní by mělo běžet, a to včetně aplikací, jako jsou Photoshop, Office nebo Chrome.

První reprezentanti

Známi jsou už i první dva modely, které se dostanou na trh. Asus NovaGo je zařízení 2 v 1 se 13,3“ HD displejem vybavené až 8 GB RAM a 256GB SSD. Nechybí podpora stylusu, dva porty USB 3.1, výstup HDMI a čtečka karet microSD. Ceny budou začínat na 599 USD.

Druhou novinkou je HP Envy x2, opět zařízení typu 2 v 1, tentokrát s 12,3“ displejem. Další výbavu bude tvořit opět až 8 GB RAM, 256GB SSD nebo podpora pro stylus.

První počítače by se měly na trh dostat již začátkem příštího roku a nezbývá než doufat, že nová snaha společnosti Microsoft dopadne lépe, než několik let starý podobný pokus s Nvidií a Windows RT.

Štítky: 

Podobné články

PC z ATC jsou „Autopilot ready“

12. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers jako první lokální výrobce v ČR využívá ve svých počítačích novou technologii Windows Autopilot. A to nejen u nově vyrobených PC, ale umí technologii nastavit i zpětně k PC vyrobeným třeba i o měsíce dříve. Čtěte více

Microsoft odkládá Windows 10X. Možná to znamená i jejich úplný konec

11. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Windowscentral.com, liliputing.com)
„10X“ měla být varianta operačního systému Windows připravená speciálně na míru nejrůznějším (mobilním) zařízením s flexibilními typy konstrukcí nebo třeba se dvěma displeji. Podle aktuálně dostupných (neoficiálních) informací však Microsoft práci na systému, který měl být dostupný v letošním roce, prozatím odkládá. Čtěte více

Windows 7 nadále používá 22 % uživatelů PC

4. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Téměř čtvrtina uživatelů počítačů stále používá operační systém Windows 7, který od ledna 2020 jeho provozovatel, společností Microsoft, nepodporuje. Nevydává k němu tedy žádné aktualizace, včetně důležitých bezpečnostních záplat. Čtěte více

Microsoft připravuje nový způsob doplňování funkcí do Windows

8. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Windows se již brzy nebudou muset při doplňování nových funkcí spoléhat jen na poněkud těžkopádné service packy. Prostřednictvím připravované novinky Feature Experience Pack, která je nyní ve stádiu testování, půjde nové funkce a vlastnosti do systému průběžně dodávat zcela nezávisle. Čtěte více