Webhostingovou společnost Webnode koupilo belgické team.blue

10. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Webnode)
Brněnská firma Webnode, která cílí primárně na živnostníky a menší podniky, kterým umožňuje mít jednoduchou formou internetovou prezentaci, mění majitele. Kompletní podíl od stávajících vlastníků, zakladatele Víta Vrby a fondu Reflex Capital, kupuje belgická webhostingová společnost team.blue.
Ilustrační foto (autor Sebastian Herrmann)

Webnode vznikl v roce 2008 a od té doby pomohl více než 40 milionům uživatelů po celém světě vytvořit si svůj vlastní blog, webovou stránku nebo e-shop. O chod společnosti se stará více než stočlenný tým, který interně zajišťuje vše od vývoje produktu přes marketing až po zákaznickou podporu ve 29 jazycích.

Brněnská firma, díky které si kdokoli z domova zvládne na pár kliků vytvořit vlastní webovou stránku, doposud mediální pozornost příliš nevyhledávala. Webnode byl ale na rozdíl od většiny ostatních internetových startupů ziskový již od svého spuštění, a byl proto velmi často v hledáčku investorů a potenciálních kupců. Se svojí nabídkou nyní uspěla společnost team.blue. Belgická firma funguje pod tímto jménem od roku 2019, kdy vznikla sloučením tří úspěšných webhostingových platforem – Combell Group, TransIP Group a Register Group. Rok po svém založení je nyní jedničkou na mnoha evropských trzích a patří mezi nejrychleji rostoucí platformy na světě. „Jsem šťastný, že se podařilo přidat Webnode do rodiny team.blue. Poskytovat snadné, ale funkční produkty více než dvěma milionům zákazníků po celé Evropě je základem naší DNA, s Webnode na palubě jsme tak zase o krok blíž k naplnění naší vize,“ uvedl Jonas Dhaenens, CEO společnosti team.blue.

Experti na SaaS

Když v roce 2008 zakládal Vít Vrba Webnode, asi tehdy ještě netušil, jak se mu „SaaSové“ prostředí zalíbí. Od té doby se změnila spousta věcí, řízení firmy přenechal jiným, ale o to více se ponořil do celého odvětví vytváření softwaru jako služby. Založil investiční fond Novira Investment, přes který tyto startupy od začátku podporuje. „Jsem opravdu hrdý na to, že se Webnode připojuje k jedné z největších hostingových skupin v Evropě, a může tak těžit z napojení na jejich silnou síť. Zároveň je pro mě velmi důležité, že team.blue řídí nekorporátní lidé, kteří podporují i nadále startupového ducha Webnode a firemní kulturu orientovanou primárně na lidi,“ řekl Vít Vrba, zakladatel brněnského startupu.

Kromě Webnode tak skrze svůj fond vlastní podíly v globálně úspěšných startupech, jako je Reservio, Survio nebo Smartlook. V posledním zmiňovaném startupu, Smartlook, se Vít Vrba potkal s Ondřejem Frycem z fondu Reflex Capital a dohodli se i na spolupráci ve Webnode. „Poslední dobou mi přijde, že startup musí být synonymem pro bezednou díru na finance, že kdo nepálí peníze, jako by nebyl. Webnode je však krásným příkladem toho, že to jde i jinak. Tento obchod dokazuje, že globálně úspěšný a rychle rostoucí startup může vzniknout i na skromnějších základech tradičního podnikání, kde náklady musí být nižší než výnosy. Jsem velmi rád, že jsem byl u některých důležitých kroků ve vývoji Webnode, a Vítkovi i týmu přeji jen to nejlepší s novými majiteli v zádech,“ doplnil Ondřej Fryc, řídící partner fondu Reflex Capital.

Z Brna do celého světa

Společnost Webnode vznikla v roce 2008 a již během pár let se dostala na všechny kontinenty světa. Od té doby pomohla více než 40 milionům uživatelů k vlastnímu blogu, webovým stránkám nebo e-shopu. Její hlavní výhodou je jednoduché funkční rozhraní plné přednastavených šablon a také lokální zákaznická podpora, která ve všech jazycích probíhá právě z Brna. „Ve Webnode je naším cílem pomáhat zákazníkům, aby byli v online prostředí úspěšní. Společně s team.blue můžeme tento cíl ještě urychlit a vytvořit tak jednotnou a snadno použitelnou webovou platformu poskytující vše potřebné pro podnikání na internetu,“ uzavřel Josef Hos, CEO společnosti Webnode.

Společnost team.blue odkoupila 100% podíl od fondů Novira Investment AG (90 %) a Reflex Capital (10 %). Žádné finanční údaje o transakci nemohou být zveřejněny, tisková zpráva však uvádí, že akvizice se zapsala mezi největší transakce českého internetu.

Podobné články

Solitea do svého portfolia díky akvizici zařadila řešení založená na Salesforce

26. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Solitea)
Společnost Solitea odkoupila od firmy AspectWorks její divizi IT Služby. Získává tak nejen předního domácího implementátora řešení CRM platformy Salesforce, ale i vývojáře zakázkových aplikací (především Java a JEE), a rovněž dodavatele firemních mobilních a webových aplikací (low-code). Čtěte více

HP kupuje výrobce herního příslušenství HyperX

25. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost HP Inc. od firmy Kingston za 425 milionů USD kupuje herní značku HyperX, která se dlouhodobě úspěšně zabývá vývojem a výrobou herních headsetů, klávesnic, myší a dalších periferií včetně příslušenství pro herní konzole. HP tak chce posílit svoji pozici v zákaznicky velmi atraktivním a rychle rostoucím segmentu. Čtěte více

Electro World přebírá síť K+B Expert a zdvojnásobí počet svých prodejen v ČR

20. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Electro World)
Celorepubliková síť elektro prodejen Electro World se v ČR rozroste o 21 prodejen K+B Expert. Společnost NAY, která v česku vlastní prodejny Electro World, se totiž dohodla se společností Kappenberger + Braun na koupi společnosti K+B Expert. Čtěte více

Fortinet kupuje dodavatele řešení pro monitoring a diagnostiku sítí Panopta

20. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Společnost Fortinet převzala společnost Panopta. Ta je dodavatelem platformy, která je poskytována formou služby a která zajišťuje ucelený přehled a automatizovanou správu podnikové sítě – včetně serverů, síťových prvků, kontejnerů, aplikací, databází, virtuálních zařízení a cloudové infrastruktury. Čtěte více