Trendy a výzvy tiskového průmyslu v roce 2023

10. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Xerox)
Tiskařský průmysl zůstane v letošním roce velice zranitelný vůči dopadům ekonomické nejistoty, energetické krize a dalších změn, které souvisejí s ještě doznívající pandemií koronaviru. Přestože vzdálená a hybridní práce nezmizí, patrně dojde částečně k návratu do kanceláří. A to by mohlo pomoci znovu navýšit objemy tisku.

Chování zákazníků se mění, což zrychluje tiskovou a digitální konvergenci. Hráči v oboru musí přizpůsobit své nabídky produktů a služeb tak, aby zvyšovaly relevanci v rychle se měnícím technologickém prostředí. Tiskový průmysl v roce 2023 bude zřejmě formovat následujících pět klíčových trendů.

Návrat do kanceláří

Home office se z důvodu pandemie COVIDu-19 stal na čas standardem. S rokem 2023 se však firmy dívají do budoucnosti a celý tiskový průmysl se pomalu probouzí. Hybridní práce sice bude i nadále pokračovat, ale jak zaměstnavatelé, tak i zaměstnanci přehodnotí očekávání ohledně práce na dálku. Můžeme tak předpokládat, že v letošním roce se firmy postupně budou vracet do původního režimu práce, což povede ke zvýšení obsazenosti kanceláří. Tento návrat znamená i opětovné zvýšení zájmu o kancelářská zařízení, nejen v oblasti tisku.

Tlak na udržitelnost

Cíl nulových emisí a čistých technologií dostává prodejce tiskových zařízení stále více pod tlak. Ti tak musí svým zákazníkům zajistit transparentnost ohledně iniciativ oběhového hospodářství. Očekávat můžeme, že se objeví více produktů a služeb zaměřených na udržitelnost v oblasti hardwaru, softwaru a MPS, jelikož se tím prodejci budou snažit co nejvíce odlišovat. Udržitelnost jde ruku v ruce s digitalizací, která naplňuje snahu snížit objemy tisku. Některé podniky budou i nadále u určitých obchodních procesů spoléhat na tradiční způsob, kterým je tisk. Potřeba snížit náklady, zvýšit efektivitu a snížit dopad na životní prostředí ale výrazně posílí právě digitalizační iniciativy. Výdaje organizací na digitální technologie podle odhadů porostou letos násobně rychleji a vytvoří základ pro provozní dokonalost, konkurenční odlišení a dlouhodobý růst firem. Do roku 2027 pak dvě třetiny malých a středních podniků zvýší investice do automatizace a digitálních nástrojů, aby zvýšili svoji produktivitu.

Přizpůsobení nabídky poptávce

Rok 2023 bude ve znamení modernizace tiskové infrastruktury v čele s přijetím cloudu, který i nadále bude zvyšovat vytváření příležitostí pro dodavatele tisku a softwaru. Různé úrovně vyspělosti cloudu budou vyžadovat přizpůsobené a jasné rozlišení na stále fragmentovanějším trhu. Do dvou let bude asi šedesát procent infrastruktury nasazené na podporu tisku ve středně velkých a velkých organizacích buď migrovat, nebo vznikne v cloudu a zároveň třicet procent malých a středních podniků přesune polovinu svých hlavních pracovních zátěží do cloudu, aby podpořily agilitu podnikání a odolnost do budoucna. Zabezpečení tisku bude i vzhledem k rozšířenosti cloudu zvýšeno na aplikační úroveň. Hardwarová funkce zabezpečení tisku se bude stále více standardizovat, proto budou stále větší roli hrát odborné znalosti softwaru a služeb, které mohou poskytnout vícevrstvý přístup k zabezpečení tiskové infrastruktury.

Nové oblasti, nové příležitosti

Aby firmy zvýšily produktivitu zaměstnanců, musí přizpůsobit své kancelářské prostory tak, aby poskytovaly vhodné místo jak pro práci samotnou, tak pro kooperaci mezi zaměstnanci. Poskytovatelé MPS pak mohou své inovativní technologie pro pracoviště integrovat s širšími ekosystémy inteligentních budov a IoT. Přijetí virtuální a alternativní reality i nadále podpoří růst hybridní práce a poptávku po digitální spolupráci. Největší šanci na úspěch budou mít ti dodavatelé, kteří inovují nebo se podílejí na oblastech, jako je právě virtuální spolupráce.

Zajištění růstu

Lepší porozumění chování zákazníků a identifikaci vhodných příležitostí k poskytování služeb souvisejících s tiskem umožní prodejcům jen obchodní modely založené na datech. Spolupráce s řadou specialistů v přilehlých oblastech (kybernetická bezpečnost, udržitelnost, IT služby a technologie na pracovišti), nabídne poskytovatelům MPS konkurenční výhody, díky kterým společně mohou vytvářet kompletní sady řešení pro pracoviště.

Rok 2023 postavil před tiskařský průmysl hned několik výzev. Očekává se návrat do kanceláří a následný rostoucí zájem o firemní zařízení. I nadále bude hrát hlavní roli udržitelnost, která se neodmyslitelně pojí s digitalizací. Firmy nesmí zapomenout na modernizaci v oblasti cloudu ani na důraz na zabezpečení. Růst je pak potřeba založit na datech a spolupráci. Jít s dobou je proto nezbytností nejen pro udržení zaměstnanců, ale také zákazníků.

Autor: Peter Halmo, generální ředitel společnosti Xerox pro ČR a SR

Podobné články

Epson zjednodušuje a zabezpečuje tisk pro zaměstnance pracující na dálku

16. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson přináší řešení pro Bridge pro Microsoft Universal Print pro jednoduchý a bezpečný tisk při práci z domova. Novinka umožňuje vzdáleným pracovníkům tisknout, aniž by museli opustit firemní síť VPN, a to i když používají vlastní tiskárny. Čtěte více

Canon: kancelářské multifunkce i-SENSYS a i-SENSYS X

10. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Společnost Canon rozšířila své portfolio kancelářských zařízení o šest modernizovaných modelů formátu A4 v řadě i-SENSYS a i-SENSYS X. Novinky určené pro moderní firmy přinesou další výhody včetně vyšší rychlosti skenování, nižší spotřeby energie, přehlednějšího rozhraní a zdokonalených bezpečnostních funkcí. Čtěte více

Zákazníci mohou při koupi nových tiskáren HP díky cashbacku ušetřit až 1 200 Kč

6. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Aktuální cashback akce společnosti HP umožní českým a slovenským zákazníkům získat při nákupu nových tiskáren peníze zpět. Akce odstartovala 1. února, potrvá do 30. dubna 2024 a je zaměřená na široké spektrum laserových a inkoustových tiskáren. Čtěte více

Epson představil svoji první plochou kompaktní UV tiskárnu pro výrobu propagačního zboží

31. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Společnost Epson vyrobila základní plochou UV tiskárnu formátu A4, která je určena pro potřeby malých podniků v odvětví propagačního zboží. Kompaktní a cenově dostupné zařízení SureColor V1000 umí tisknout na téměř jakýkoli pevný povrch a je vhodné pro vytváření reklamních a personalizovaných předmětů. Čtěte více