Technologické plány firem pro rok 2019: Automatizace, cloud a bezpečnost

30. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnost Red Hat zjišťovala již pátým rokem technologické potřeby svých zákazníků. Podle výsledků průzkumu jsou hlavními technologickými prioritami firem automatizace provozu IT, cloudová řešení a kybernetická bezpečnost. Stejné trio priorit se na předních příčkách zájmu firem drží poslední tři roky.

Mění se pouze jejich pořadí. Oproti předchozímu roku se automatizace IT posunula ze třetí příčky na první. Důvodem je stále větší důraz na snížení podílu lidské práce při každodenní správě podnikového IT s cílem redukce nákladů a zvýšení efektivity IT infrastruktury.

„U našich lokálních zákazníků se bude letos v projektech prosazovat především větší míra automatizace, jak na úrovni infrastrukturní, tak aplikační. Rovněž pozorujeme větší zájem o využití cloudových služeb, zpravidla veřejných cloudů, pro určité typy systémů. Mnoho firem a organizací se bude stále více zabývat reálným využitím cloudových služeb v tzv. hybridním modelu – od menších pilotních projektů po kritičtější systémy v následujících letech,“ řekla Iveta Babulenková, Country Sales Manager pro Českou republiku a Slovensko a dodala, že požadavky českých zákazníků jsou stejné jako těch globálních pouze s přibližně ročním zpožděním.

Se zvýšením efektivity IT souvisí také další z pětice hlavních priorit zákazníků Red Hatu, kterou je optimalizace nebo modernizace současného a často zastaralého IT vybavení. A konečně, poslední z hlavních priorit je podniková integrace, kterou si vynucují stále náročnější požadavky na zpracování dat a rychlost nasazování nových aplikací.

Přes všechny rozvojové požadavky ale faktem zůstává, že do současných technologií většina podniků stále investuje 50 až 60 % svého rozpočtu na IT. V následujících 12 až 24 měsících se tento podíl opět trochu posune ve prospěch investic do nových technologických řešení, na která bude vynaloženo přes 45 % dostupného rozpočtu.

Digitální transformace na vzestupu

Oproti předchozímu roku se v aktuálním průzkumu téměř zdvojnásobil počet firem, které intenzivně pracují na digitální transformaci svého podnikání. Výsledkem je, že více než třetina (35 %) z dotazovaných firem hledá nové obchodní modely a plánuje během následujících 12 měsíců uvést nové digitální produkty a služby. Svoji digitální transformaci řeší především firmy z oblasti finančních služeb, ale jasně se ukazuje, že organizace po celém světě už neřeší, zdali se do digitální transformace pustit, ale kdy a jak začít. Podíl společností, které digitální transformaci neplánují, meziročně poklesnul z 32 na pouhých 14 %.

Virtualizace jako základ vlastních cloudových služeb

Přestože zákazníci společnosti Red Hat dnes běžně využívají cloudové služby, základem jejich IT infrastruktury pro současné úlohy i vývoj nových aplikací zůstává virtualizace. Zajímavé ale je, že tyto firmy využívají virtualizační technologie pro poskytování cloudových, samoobslužných služeb svým zákazníkům. Plných 51 % respondentů přitom uvádí virtualizaci jako primární technologii, kterou mají v úmyslu poskytovat svým zákazníkům formou služby. Podle výsledků průzkumu je zcela běžné, že firmy provozují více virtualizačních technologií od různých dodavatelů pro různé účely.

Jen šest procent z dotazovaných společností provozuje své systémy čistě v prostředí veřejných cloudů a 20 % firem svoji strategii pro cloud zatím řeší. Bezmála třetina (30 %) firem se vydalo cestou hybridních cloudových řešení a téměř polovina z nich (45 %) využívá nejméně dvě cloudové platformy. Během následujících dvou let neplánuje cloudové služby využívat jen desetina (11 %) firem. Jasným trendem následujících let je tedy využívání hybridních cloudových řešení a nasazování většího počtu cloudových služeb.

„Pro možnost využití hybridního cloudového přístupu je nutným předpokladem právě zmíněná vysoká míra automatizace. Další oblastí, kde na lokálních trzích předvídáme vysoký nárůst využití a poptávky, jsou kontejnerové technologie. Konkrétně jde o reálné nasazování kontejnerizovaných aplikací do produkčních systémů a také pilotní projekty přenosu současných systémů a aplikací do kontejnerů. Red Hat má v kontejnerových technologiích zdaleka největší, 30% podíl na trhu,“ dodala Babulenková.

Technologie roku 2019 a nedostatek vývojářů

Manažeři dotazovaných firem uvádějí, že v letošním roce zaměří svoji pozornost na blockchain a edge (fog) computing, tedy vysoce distribuované technologie spojené se zabezpečením a zpracováním dat. Velký zájem panuje také o nové nástroje na zvýšení produktivity. To vše bude dále pohánět již dnes obrovský zájem o kvalitní vývojáře.

„V České republice i dalších evropských zemích neustále roste zájem o špičkové vývojáře, mezi nimi i tzv. full stack developery, kteří jsou schopni navrhovat aplikace přímo pro cloudové prostředí. Firmy totiž zjišťují, že přesun aplikací do cloudu vyžaduje často i změnu architektury, se kterou si poradí jen vývojáři se zkušenostmi s technologiemi jako Azure, AWS, Kubernetes či Docker,“ uvedl Radek Vokál, Senior Engineering Manager ve společnosti Red Hat.

V centru zájmu stále zůstávají bezpečnostní technologie. Manažeři rozhodující o nákupu nových technologií přitom uvádějí, že své dodavatele vybírají především na základě toho, jak jim pomohou zajistit spolehlivé zabezpečení IT infrastruktury a aplikační architektury. Za extrémně nebo velmi důležité považuje hledisko zabezpečení při výběru svého dodavatele plných 94 % společností.

O své plány na rok 2019 se s Red Hatem podělilo více než 400 firem a organizací z různých oborů a 51 zemí po celém světě.

Štítky: 

Podobné články

WWW oslavilo 30 let, pojďme si připomenout důležité milníky

14. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Na 12. března 2019 připadlo 30. výročí od vytvoření World Wide Webu. Pojďme si těchto 30 let připomenout prostřednictvím 30 zajímavostí, které během uplynulých třech dekád ovlivnily směr, jakým se internet ubírá. Čtěte více

Budoucnost USB se zhmotňuje – po verzi 3.2 přijde verze 4.0

8. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB Promoter Group, Intel, Engadget)
Protože rozhraní USB patří v počítačovém průmyslu mezi ta vůbec nejrozšířenější, je logické, že s nástupem každé nové verze jsou spojena značná očekávání. My se proto na následujících řádcích podíváme hned na dva nové standardy tohoto univerzálního rozhraní. Zatímco s prvním z nich se pravděpodobně potkáme ještě letos, na ten druhý si ještě pár let počkáme. Čtěte více

HAMR nebo MAMR? Aneb bitva o příští generaci HDD

12. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zdroje: Seagate, Western Digital, Anandtech, fstoppers.com)
Ačkoli se od nasazování magnetických pevných disků (HDD) na první pohled postupně upouští, rozhodně to neznamená, že jde o neperspektivní technologii. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, řadě sektorů má stále výsadní postavení, a vývoj se nezastavuje a díky blížícímu se nástupu technologií MAMR a HAMR můžeme v nejbližších letech očekávat výrazný nárůst kapacity, která by dle slov výrobců mohla dosáhnout i 40 a více TB. Čtěte více

Cisco představilo přístup „datové centrum kdekoliv“

4. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Moderní aplikace mění definici toho, co datové centrum v moderním pojetí znamená a jak funguje. Dnes už datové centrum není pouze na jednom stálém místě. Existuje všude tam, kde jsou data vytvořena, zpracovávána a používána. Cisco proto představilo architekturu, která rozšiřuje datové centrum všude tam, kde se s daty pracuje a kde jsou aplikace nasazeny. Čtěte více