Technologické plány firem pro rok 2019: Automatizace, cloud a bezpečnost

30. 1. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Společnost Red Hat zjišťovala již pátým rokem technologické potřeby svých zákazníků. Podle výsledků průzkumu jsou hlavními technologickými prioritami firem automatizace provozu IT, cloudová řešení a kybernetická bezpečnost. Stejné trio priorit se na předních příčkách zájmu firem drží poslední tři roky.

Mění se pouze jejich pořadí. Oproti předchozímu roku se automatizace IT posunula ze třetí příčky na první. Důvodem je stále větší důraz na snížení podílu lidské práce při každodenní správě podnikového IT s cílem redukce nákladů a zvýšení efektivity IT infrastruktury.

„U našich lokálních zákazníků se bude letos v projektech prosazovat především větší míra automatizace, jak na úrovni infrastrukturní, tak aplikační. Rovněž pozorujeme větší zájem o využití cloudových služeb, zpravidla veřejných cloudů, pro určité typy systémů. Mnoho firem a organizací se bude stále více zabývat reálným využitím cloudových služeb v tzv. hybridním modelu – od menších pilotních projektů po kritičtější systémy v následujících letech,“ řekla Iveta Babulenková, Country Sales Manager pro Českou republiku a Slovensko a dodala, že požadavky českých zákazníků jsou stejné jako těch globálních pouze s přibližně ročním zpožděním.

Se zvýšením efektivity IT souvisí také další z pětice hlavních priorit zákazníků Red Hatu, kterou je optimalizace nebo modernizace současného a často zastaralého IT vybavení. A konečně, poslední z hlavních priorit je podniková integrace, kterou si vynucují stále náročnější požadavky na zpracování dat a rychlost nasazování nových aplikací.

Přes všechny rozvojové požadavky ale faktem zůstává, že do současných technologií většina podniků stále investuje 50 až 60 % svého rozpočtu na IT. V následujících 12 až 24 měsících se tento podíl opět trochu posune ve prospěch investic do nových technologických řešení, na která bude vynaloženo přes 45 % dostupného rozpočtu.

Digitální transformace na vzestupu

Oproti předchozímu roku se v aktuálním průzkumu téměř zdvojnásobil počet firem, které intenzivně pracují na digitální transformaci svého podnikání. Výsledkem je, že více než třetina (35 %) z dotazovaných firem hledá nové obchodní modely a plánuje během následujících 12 měsíců uvést nové digitální produkty a služby. Svoji digitální transformaci řeší především firmy z oblasti finančních služeb, ale jasně se ukazuje, že organizace po celém světě už neřeší, zdali se do digitální transformace pustit, ale kdy a jak začít. Podíl společností, které digitální transformaci neplánují, meziročně poklesnul z 32 na pouhých 14 %.

Virtualizace jako základ vlastních cloudových služeb

Přestože zákazníci společnosti Red Hat dnes běžně využívají cloudové služby, základem jejich IT infrastruktury pro současné úlohy i vývoj nových aplikací zůstává virtualizace. Zajímavé ale je, že tyto firmy využívají virtualizační technologie pro poskytování cloudových, samoobslužných služeb svým zákazníkům. Plných 51 % respondentů přitom uvádí virtualizaci jako primární technologii, kterou mají v úmyslu poskytovat svým zákazníkům formou služby. Podle výsledků průzkumu je zcela běžné, že firmy provozují více virtualizačních technologií od různých dodavatelů pro různé účely.

Jen šest procent z dotazovaných společností provozuje své systémy čistě v prostředí veřejných cloudů a 20 % firem svoji strategii pro cloud zatím řeší. Bezmála třetina (30 %) firem se vydalo cestou hybridních cloudových řešení a téměř polovina z nich (45 %) využívá nejméně dvě cloudové platformy. Během následujících dvou let neplánuje cloudové služby využívat jen desetina (11 %) firem. Jasným trendem následujících let je tedy využívání hybridních cloudových řešení a nasazování většího počtu cloudových služeb.

„Pro možnost využití hybridního cloudového přístupu je nutným předpokladem právě zmíněná vysoká míra automatizace. Další oblastí, kde na lokálních trzích předvídáme vysoký nárůst využití a poptávky, jsou kontejnerové technologie. Konkrétně jde o reálné nasazování kontejnerizovaných aplikací do produkčních systémů a také pilotní projekty přenosu současných systémů a aplikací do kontejnerů. Red Hat má v kontejnerových technologiích zdaleka největší, 30% podíl na trhu,“ dodala Babulenková.

Technologie roku 2019 a nedostatek vývojářů

Manažeři dotazovaných firem uvádějí, že v letošním roce zaměří svoji pozornost na blockchain a edge (fog) computing, tedy vysoce distribuované technologie spojené se zabezpečením a zpracováním dat. Velký zájem panuje také o nové nástroje na zvýšení produktivity. To vše bude dále pohánět již dnes obrovský zájem o kvalitní vývojáře.

„V České republice i dalších evropských zemích neustále roste zájem o špičkové vývojáře, mezi nimi i tzv. full stack developery, kteří jsou schopni navrhovat aplikace přímo pro cloudové prostředí. Firmy totiž zjišťují, že přesun aplikací do cloudu vyžaduje často i změnu architektury, se kterou si poradí jen vývojáři se zkušenostmi s technologiemi jako Azure, AWS, Kubernetes či Docker,“ uvedl Radek Vokál, Senior Engineering Manager ve společnosti Red Hat.

V centru zájmu stále zůstávají bezpečnostní technologie. Manažeři rozhodující o nákupu nových technologií přitom uvádějí, že své dodavatele vybírají především na základě toho, jak jim pomohou zajistit spolehlivé zabezpečení IT infrastruktury a aplikační architektury. Za extrémně nebo velmi důležité považuje hledisko zabezpečení při výběru svého dodavatele plných 94 % společností.

O své plány na rok 2019 se s Red Hatem podělilo více než 400 firem a organizací z různých oborů a 51 zemí po celém světě.

Štítky: 

Podobné články

5G se rozšíří rychleji, než jsme čekali

21. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson )
Na základě současných ohlasů veřejnosti společnost Ericsson odhaduje, že do konce roku 2024 bude 5G mobilní širokopásmové služby využívat až o 400 milionů uživatelů více než byl minulý předpoklad (Ericsson Mobility report 2018). Čtěte více

ASBIS napomáhá vzniku první intuitivní Click&Touch klávesnice

19. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Běloruský startup Clevetura LLC dokončil vývoj systému intuitivní klávesnice, tedy technologie, která kombinuje klávesnici, touchpad a myš. Se senzory integrovanými v klávesách umožňuje automatický a plynulý přechod mezi režimem psaní a kurzového ovládání. První Click&Touch klávesnice bude k dispozici v srpnu pod značkou Prestigio. Čtěte více

Ericsson v Praze představil možnosti komerčního využití 5G

27. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Společnost Ericsson se dlouhodobě soustředí na otázku komerčního využití mobilních sítí páté generace 5G. Na konferenci Barcelona UnBoxed, která proběhla v Praze, přiblížili její zástupci vybraná témata z letošního veletrhu Mobile World Congress (MWC) českému publiku. Čtěte více

Bude opravdu 5G takovou revolucí?

16. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Pojem 5G neboli mobilní sítě páté generace patří v posledních měsících mezi nejskloňovanější termíny v IT a technologickém světě obecně. Očekávání jsou obrovská, a ačkoli je reálný nástup této technologie zatím stále spíše otázkou budoucnosti, postupně se stává skutečností. Pojďme se proto na 5G sítě podívat podrobněji. Čtěte více