Tablety v roce 2024: Mají stále co nabídnout?

5. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Trend je neúprosný. Tablety se prodávají stále hůř. Vloni jejich prodej klesl o desítky procent. Drtí je jak konkurence ze strany chytrých telefonů a notebooků, tak i nasycení trhu a prodlužující se životní cyklus zařízení. I přesto jde o segment, který bude ještě nějakou dobu schopný ospravedlnit svou existenci. Navíc se očekává brzký příchod inovovaných iPadů Pro od Applu...

Výrobci tabletů zažívají po období covidové pandemie, kdy šly jejich produkty z mnoha logických a již mnohokrát zmiňovaných důvodů na dračku, nepříjemné (ale očekávatelné) vystřízlivění. Prodeje se propadají na historická minima a důvody, které by mohly tento trend zvrátit, aktuálně hledáme jen stěží. Výrobci, kterých díky covidovému oživení zájmu o tento trh paradoxně v poslední době opět spíše přibylo, však neskládají své zbraně.

Pozice tabletů je v poslední době složitá. Dlouhodobě o své zákazníky soupeří se stále většími chytrými telefony (což navíc bude stále aktuálnější i kvůli postupnému rozšiřování nabídky skládacích zařízení schopných nabídnout ve snadno přenosném formátu i velké obrazovky s úhlopříčkami kolem 8", což mnoha uživatelům pro běžné denní aktivity v terénu postačí). Rostoucí konkurencí se stávají mobilnější notebooky s kompaktními rozměry, nízkou hmotností a dlouhou výdrží baterie, které jako bonus přidávají i pohodlnou klávesnici (tu bývá možné připojit i k tabletům, ale často jsou s takovým řešením spojeny určité funkční nebo ergonomické kompromisy).

Díky obecně se zlepšující výrobní kvalitě (a tudíž i delší životnosti) a prodlužující se softwarové podpoře navíc není nutné tablety obměňovat tak často a lidem (ale třeba i firmám, kteří si je koupili během covidu, můžou ještě několik let dobře sloužit). Tento fakt je podpořen i skutečností, že často jde o zařízení na doma, které není ve srovnání s telefony využíváno tak intenzivně, a tudíž mu hrozí menší riziko opotřebení, ale třeba i poškození, zničení, ztracení nebo krádeže.

Další ohrožení tabletů, jejichž důležitým prodejním argumentem bývá velká pracovní plocha i snadná přenositelnost, může v blízké budoucnosti pramenit i ze stále populárnějších headsetů pro virtuální či rozšířenou realitu, protože brýle jako Meta Quest 3 (ale i aktuálně nastupující Apple Vision Pro a další) nabízejí řadu zajímavých využití pro zábavu, hraní, vzdělávání, ale třeba i surfování po internetu, práci nebo komunikaci s kolegy, spolužáky či rodinou. VR headsety navíc budou stále dostupnější, využitelnější a praktičtější…

Situace ve světě tabletů s Androidem

Tabletům se systémem Android vloni (i dříve) dominoval korejský Samsung, za kterým až s relativně velkým odstupem následovaly firmy jako Lenovo, Huawei, Amazon či Xiaomi. I tito větší výrobci jsou tak nuceni přicházet s inovacemi, aby ve velké konkurenci obstáli, protože na jejich pozice si brousí zuby i další producenti jako TCL, Honor, OnePlus, Teclast, Doogee, Oukitel a další.

Nejlevnější tablety s Androidem lze dnes pořídit i za ceny kolem dvou až tří tisíc korun, na kvalitnější a vybavenější modely (od „áčkových“ výrobců) si je nutné připravit pět až deset tisíc korun, střední/vyšší třídu pak výrobci pozicují do segmentu deseti tisíc korun a více. Ty nejlepší modely pak cenou přesahují i třicet až čtyřicet tisíc korun, což už je částka, za kterou lze pořídit velmi dobrý notebook, případně i kombinaci notebooku a chytrého telefonu. Zákazník tak musí přesně vědět, na co takový tablet využije, protože jinak by tak vysoká investice nemusela dávat smysl.

Cenově dostupné tablety

I ty levnější tablety s cenami pod deseti tisíci korunami dnes většinou nabízejí pěkné, jemné displeje, výkon přiměřený základním potřebám (s občasným hraním jednodušších titulů), úložiště s kapacitou 128 GB nebo více, dobrou výdrž baterie, ozvučení se dvěma nebo čtyřmi reproduktory nebo kvalitní provedení s konstrukcí z kovu a dalších kvalitních materiálů. Často jsou navíc k dispozici i ve variantě s mobilní bezdrátovou 3G či 4G/LTE konektivitou, která může přijít vhod např. na cestách, nebo GPS.  Samozřejmostí je dnes už i univerzální rozhraní USB-C, někdy můžeme stále narazit i na sluchátkový jack, případně na slot pro paměťovou kartu. Setkáváme se zde i s různými specialitami, např. s tablety se speciálním matným displejem, který výrazně redukuje množství odlesků, a je tak lépe čitelný i na přímém světle. Nebo s odolnými tablety určenými pro použití v nejnáročnějších podmínkách.

Stejně jako u telefonů se i u tabletů staly nedílnou součástí výbavy fotoaparáty. Snímače na zadní straně tabletů se však většinou (i kvůli obecně nižší kvalitě) uplatní spíše u činností, jako je načítání QR kódů či skenování dokumentů. Větší smysl tak dávají spíše kamery umístěné v okolí displeje určené pro konferenční hovory a další online komunikaci.

I u levnějších modelů někdy bývá součástí balení přesné dotykové pero, pouzdro nebo klávesnice. Takové doplňky (které lze samozřejmě také kdykoli dokoupit) pak výrazně zvyšují využitelnost zařízení. Určitou neznámou může být i navzdory kvalitní hardwarové výbavě softwarová podpora z hlediska upgradů operačního systému i zabezpečení, která zejména u „méně značkových“ výrobců nebývá vždy úplně příkladná, a zákazník (či ještě lépe prodejce) by si tak ideálně měl garantovanou podporu daného modelu vždy prověřit.

Když chce zákazník „něco lepšího“

Někteří výrobci však pamatují i na náročné zákazníky, kteří dokážou ocenit (a hlavně zaplatit) i dražší produkty. Co dnes mohou od tabletů očekávat uživatelé, kteří chtějí to nejlepší?

V první řadě samozřejmě špičkové zpracování, často se zvýšenou odolností proti vodě či prachu. Samozřejmostí bývají perfektní displeje, v některých případech dokonce typu OLED s jemným rozlišením a vyšší obnovovací frekvencí (90 Hz a více). Některé modely jsou dostupné i s většími úhlopříčkami (zatímco levnější tablety mívají úhlopříčky maximálně okolo 11", u dražších zařízení můžeme narazit i na panely o velikosti 13" nebo 14", ale to už jsou spíše výjimky). Výkonné ozvučení s řadou doplňkových technologií pro vylepšení audia doplňují citlivé mikrofony i kvalitní zadní fotoaparáty nebo kamery pro videohovory.

Spolu s cenou roste také výkon, kapacita RAM i velikost úložiště (až 1 TB). Takové tablety jsou již vhodné i pro nejnáročnější aplikace včetně multimediální tvorby. Nejen při té pak přijdou vhod také citlivá dotyková pera či externí klávesnice. Spoléhat se lze i na opravdu dlouhou výdrž při práci na baterii. Totéž platí o nejmodernějších komunikačních technologiích včetně USB-C (často v kombinaci s obrazovým výstupem) a nejnovějších verzích Wi-Fi a Bluetooth. Dostupné bývá také 5G připojení, o GPS ani nemluvě. Nedílnou součástí výbavy je také spolehlivé zabezpečení, nejčastěji reprezentované senzorem otisku prstu. Hlavně letošní novinky pak budou (opět po vzoru smartphonů) stále častěji nabízet také výkonné, rychlé dobíjení, což přijde u zařízení s bateriemi o kapacitě 10 000 mAh i více skutečně vhod.

Dále můžeme zmínit i špičkovou softwarovou výbavu, a to včetně speciálních rozhraní pro práci s více okny po vzoru systému Windows. Po připojení myši, klávesnice a monitoru tak lze pracovat v prostředí, které je funkčně i ergonomicky velice blízké tradičnímu stolnímu počítači. Některé modely takové připojení dokonce zvládají i bezdrátově. Většinou je zde i garantovaná víceletá podpora aktualizací operačního systému a balíčků zabezpečení.

Tablety s iPad OS

V případě tabletů Apple iPad se nabídka delší dobu příliš nezměnila, podle nejnovějších informací bychom se však dalších zásadních novinek měli dočkat v nejbližší době, snad již v březnu (k tomu však alespoň ve zkratce později).

Pro méně náročné uživatele (a třeba i do škol) Apple v současné chvíli nabízí iPad deváté a desáté generace se základní výbavou, která však bez problémů obstojí při drtivé většině běžných každodenních aktivit. V nejnovější generaci je pak dostupné i rozhraní USB-C a nechybí možnost obsluhy dotykovým perem (ačkoli staršího typu). Z hlediska výkonu uživatelé vzhledem k cílové skupině zákazníků také nepocítí žádná omezení. Velkou výhodou je příkladná, dlouhodobá softwarová podpora ze strany Applu (stejně tak jako obrovské množství pro tablety optimalizovaného softwaru a služeb i hardwarového příslušenství včetně kabelů, pouzder, klávesnic apod., které může ve světě androidových tabletů konkurovat jen málokdo, pokud vůbec…).

Střední třídu v nabídce Applu reprezentují iPady řady Air. Jde o velmi zajímavě vybavené přístroje bez větších kompromisů, s elegantním zpracováním, moderní konektivitou, perfektními displeji a čipy Apple M1, které kromě (na svou třídu) úctyhodného výkonu přinášejí i řadu dalších benefitů včetně funkce Stage Manager a širokých možností pro připojení tabletu k monitoru či projektoru. Vedle klasické varianty je k dispozici také verze s 5G/LTE konektivitou. Specifickou pozici v portfoliu výrobce má i iPad mini s úhlopříčkou 8,3", která je na dnešní dobu velmi kompaktní. Výbavou se tento model pohybuje někde mezi základními iPady a iPady Air, ale i on již delší dobu čeká na update.

Vrcholem tabletové nabídky Applu je řada iPad Pro, která nabízí špičkově vybavené přístroje (za tomu odpovídající ceny). Tablety jsou dostupné ve dvou velikostech (11" a 12,9") a kromě čipů řady M2 zaujmou například vysokokapacitními úložišti (až 2 TB), kvalitními displeji s mini LED podsvícením (u větší varianty), spolehlivým zabezpečením nebo širokou konektivitou (čítající jak mobilní 5G připojení, tak třeba i rozhraní USB-C s protokoly Thunderbolt/USB 4 o rychlosti až 40 Gb/s).

A co nás (možná čeká)? Podle posledních (ale prozatím neoficiálních) informací bychom se (snad již v březnu) mohli dočkat zásadní aktualizace iPadů Pro. Mezi klíčové novinky by mělo patřit nasazení OLED displejů a čipů řady M3. Spekuluje se také o konstrukčních změnách a novém designovém pojetí. Důkladným přepracováním by měla projít i originální klávesnice Apple Magic Keyboard.

Štítky: 

Podobné články

Microsoft představil „firemní“ edice počítačů Surface Pro 10 a Surface Laptop 6

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil své první počítače řady Surface s umělou inteligencí určené pro firemní segment: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Novinky disponují vlastnostmi a funkcemi důležitými pro firemní zákazníky, jako jsou adekvátní výkon, dlouhá výdrž baterie, široká konektivita, spolehlivé zabezpečení nebo odolné antireflexní displeje. Čtěte více

Nová aktualizace uživatelského rozhraní One UI 6.1 rozšiřuje technologii Galaxy AI do dalších zařízení

5. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung nasazuje umělou inteligenci Galaxy AI do většího počtu zařízení prostřednictvím aktualizovaného uživatelského rozhraní One UI 6.1. Mobilní umělá inteligence se tak dostane k podstatně většímu počtu uživatelů – od konce března ji budou moci postupně využít i majitelé telefonů řady Galaxy S23, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5 a tabletů řady Tab S9. Čtěte více
Panasonic Toughbook G2mk2

Panasonic: odolné tablety Toughbook G2 a 33mk3

17. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Společnost Panasonic Connect představila inovované verze svých odnímatelných odolných tabletů. Jak 10,1" model G2mk2, tak 12" model 33mk3 přinášejí vysokou odolnost, dlouhou výdrž, široké možnosti přizpůsobení, bohatou konektivitu a vyvážený výkon, díky kterým je terénní pracovníci ocení bez ohledu na pracovní úkol, aplikaci nebo prostředí. Čtěte více
Notebook s transparentním displejem od Lenova

Novinky z Mobile World Congress 2024

1. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Letošní veletrh Mobile World Congress v Barceloně dal vyniknout ohebným telefonům nejrůznějších tvarů a podob, umělé inteligenci, špičkovým fotoaparátům, ještě kvalitnějším zobrazovačům i řadě dalších atraktivních inovací. Pokud vás zajímá, na co se můžeme ve světě mobilních technologií těšit v následujících měsících, jste na správném místě. Čtěte více