Smršť novinek od Googlu se výrazně spoléhá na umělou inteligenci

6. 10. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google si pro své fanoušky připravila na letošní podzim a zimu řadu novinek. Kromě telefonů Pixel 2 a „notebooku“ Pixelbook se zákazníci mohou těšit na nové reproduktory a sluchátka, foťáček nebo inovované doplňky pro virtuální realitu.

Telefony Pixel 2 jsou dostupné ve dvou velikostech (s pětipalcovým Full HD OLED displejem nebo s šestipalcovým pOLED displejem s rozlišením 2 880 x 1 440) a na trh přicházejí s nejnovější verzí operačního systému Android 8.0 Oreo. Oba dva modely podporují tzv. ambientní displej pro nepřetržité zobrazení aktuálního času a dalších upozornění. Konstrukce sází na kovové „unibody“ provedení a je odolná proti vodě (IP67). Výpočetní výkon přístrojům poskytují procesory Qualcomm Snapdragon 835 doplněné o 4 GB operační paměti. Vnitřní úložiště bude mít dle zvolené varianty 64 nebo 128 GB. Napájení je zajištěno akumulátorem s kapacitou 2 700 mAh u menšího modelu a 3 520 mAh u většího modelu. Pro nabíjení a připojení sluchátek slouží rozhraní USB Typu C. Další výbavu tvoří například čtečka otisků prstů umístěná na zadní straně, stereofonní reproduktory, Bluetooth 5.0 a NFC nebo vestavěný bezpečnostní modul.

Novinky se podle Googlu chlubí doposud nejlepším fotoaparátem, na který jsme u smartphonů mohli narazit, což dokazuje i hodnocení organizace DxOmark. Hlavní fotoaparát má rozlišení má 12,2 megapixelů, světelnost f1.8 a velikost 1,4 nm. Při natáčení videa telefon kombinuje optickou i elektronickou obrazovou stabilizaci. V případě fotografií i videa telefon používá strojové učení, které mu pomáhá vylepšovat pořízené materiály. Google takto například šikovně obchází nutnost osazení dvou čoček, k čemuž se v poslední době stále častěji uchylují ostatní výrobci.

Přenosný počítač Pixelbook jasně cílí na náročnější klientelu. Jde o zařízení vybavené systémem ChromeOS a 12,3palcovým dotykovým displejem (rozlišení 2 400 x 1 600) v elegantním 1,1 kg vážícím kovovém těle. Uživateli se přístroj přizpůsobí díky čtyřem režimům použití. Zařízení využívá procesory Intel Core i5 nebo i7 doplněné až 16 GB RAM a 512GB SSD. Výhodou je možnost využívat aplikace z katalogu Google Play pro Android. Baterie zvládne až deset hodin práce na jedno nabití. Patnáct minut nabíjení by přitom měla vystačit na dvě hodiny provozu. Další výbava čítá webovou kameru (720p při frekvenci 60 fps), čip TPM, gyroskop, podsvícenou klávesnici nebo konektor USB-C.

Reproduktor Home Mini přináší inteligentního hlasového asistenta Google Assistant v kompaktním provedením. Svým designem se hodí takřka kamkoli, o činnosti je uživatel informován LED diodami a produkovaný zvuk je všesměrový. Reproduktor Home Max jde opačným směrem – jde o větší zařízení, které je díky svým vlastnostem stavěné i pro poslech náročnější hudby. Díky vestavěné umělé inteligenci by se mělo zařízení svým fungováním adaptovat požadavkům uživatele. Přístroj spolupracuje s řadou hudebních služeb, má Bluetooth a nechybí ani audio vstup.

Bezdrátová sluchátka Pixel Buds najdou využití nejen při poslechu hudby nebo telefonování, ale díky vestavěnému asistentovi se uplatní i při dalších činnostech, kdy není možné nebo vhodné vzít telefon do ruky. Na jedno nabití vydrží sluchátka v provozu asi pět hodin, dalších až 20 hodin je možné získat při nabíjení pomocí dodávaného pouzdra.

Pro záznam jedinečných okamžiků poslouží Google Clip, který nenatáčí, ale pouze fotí, i když při maximální frekvenci až 15 FPS. Doplněk má 16 GB paměti a na jedno nabití pracuje až tři hodiny. Umělá inteligence si našla místo i v této novince, a to v hodně originální roli – sama rozhoduje o pořízení snímků. Přístroj snímá scénu, a pokud vyhodnotí, že se děje něco zajímavé, pořídí záznam. Fotit lze ale i klasicky stiskem tlačítka.

Podobné články

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Google Workspace pod ochranou Sophos MDR a Sophos XDR

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Organizace s distribuovanými pracovními silami se stále více spoléhají na cloudové platformy pro spolupráci, e-mailovou komunikaci, sdílení souborů a zvyšování produktivity, jako jsou Microsoft 365 a Google Workspace. Chránit se proti pokročilým útokům na tyto kriticky důležité nástroje nyní pomáhá nová integrace Google Workspace s bezpečnostními službami společnosti Sophos. Čtěte více

Jaké novinky přináší první vývojářská verze Androidu 15?

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Google se chce v Androidu 15 zaměřit na funkce a vlastnosti, které pomůžou uživatelům zvýšit produktivitu a zároveň poskytnou nové možnosti při tvorbě multimédií, minimalizují dopad na baterii, zvýší výkon aplikací a posílí ochranu soukromí a zabezpečení. Čtěte více

Rok 2023 ve vyhledávání na Googlu

27. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Rok 2023 se chýlí ke konci, a proto se můžeme setkávat s nejrůznějšími bilancemi. Zajímavé může být i bilancování „českého“ Googlu a jeho seznamy populárních témat. Žebříčky vycházejí z vyhledávacích dotazů, u kterých byl v tomto roce zaznamenán nejvýraznější nárůst zájmu oproti loňskému roku. Čtěte více