Sběr baterií a akumulátorů v ČR roste

19. 5. 2009. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: )
Kolektivní systémy sběru elektrozařízení nedávno oznámily překročení čtyřkilogramové hranice nastavené Evropskou unií a trend potvrzují i výsledky za první čtvrtletí letošního roku.

Například kolektivní systém Asekol zaznamenal meziroční nárůst o 28 %. Rozdíl mezi ČR a vyspělými státy Evropy se tak nadále zkracuje. Neméně dobře jsou na tom baterie a akumulátory, kde oproti roku 2007 došlo k 25% nárůstu sběru.

Česká republika loni ve sběru vysloužilých elektrozařízení potvrdila své výsadní postavení ve středoevropském regionu. Sebranými 4,3 kg elektroodpadu na hlavu je lepší než Maďarsko, Slovensko či Polsko. Maďaři a Slováci vybrali o kilogram méně, Poláci loni dokonce dosáhli sběru pouhých 1,2 kg na hlavu.

K významnému nárůstu sběru došlo i u baterií a akumulátorů, což potvrzuje Petr Kratochvíl z kolektivního systému Ecobat. „Loňský výsledek 331 tun je nejlepší v historii naší společnosti. Objem z roku 2007 jsme překonali o 25 %. Každý Čech nám průměrně odevzdal 1,5 tužkové baterie. Celkem se v ČR loni vybralo přes 25 000 tun baterií a akumulátorů. Hlavní část tvoří autobaterie (87 %), jejichž zpětný odběr nemusí být výrobci finančně podporován. Důvodem jsou vysoké výkupní ceny této komodity. Podobně jsou na tom průmyslové baterie, které tvoří asi 3 % celkového objemu sběru.